Keliautojas ir publicistas Šarūnas Jasiukevičius, interneto platybėse žinomas kaip Praeities žvalgas, kartu su reklamos specialistu ir muzikantu Gyčiu Burausku leidosi į 112 km žygį pėsčiomis po Černobylio katastrofos zoną.
Rekomenduojame žiūrėti   pilname ekrane ir su garsu
Tai pirmieji lietuviai, pėsčiomis įveikę tokį atstumą iki atominės elektrinės avarijos zonos centro ir atgal. Iš viso į ekspediciją leidosi 6 žmonių grupė, tačiau kelionę baigė tik 5, tarp kurių – 1 moteris.

Norimų aplankyti vietų Černobilio teritorijoje žemėlapius lietuviai susidėliojo iš informacijos nuotrupų internete ir kitų keliautojų pasakojimų dar prieš kelionę, kuriai ruošėsi beveik pusmetį. Į ekstremalų žygį išsiruošę keliautojai Černobilio katastrofos vietoje išgyveno vienus aštriausių pojūčių, slapstėsi ir nuo vagių, ieškančių metalo laužo, ir nuo nusikaltėlių besislapstančių nuo teisėsaugos. „Tai įspūdinga vieta visiems katastrofų zonų tyrinėtojams, kurioje niekada negali atsipalaiduoti ir prarasti budrumo. Laukiniai žvėrys, pelkės, krūmų sąžalynai vertė nuolat būti pasiruošus netikėtumams, o jų tikrai netrūko. Ši vieta tarsi nukelia į postapokaliptinius laikus“, – pasakoja Š. Jasiukevičius.


Žygio dalyviai ruošėsi ir neįprastai dideliam vietos užterštumui radiokatyviomis medžiagomis. Pavyzdžiui, radiacijos lygis aplankytame Pripetės ligoninės rūsyje siekė 1900 mikrosivertų per valandą, o  prie atominės elektrinės kelio esančios statulos „Fakelas“ radiacijos matavimo prietaisas fiksavo 1000 mikrosivertų per valandą. Beje, Lietuvoje norma laikomas 0,1 mikrosiverto per valandą radiacinis fonas. „Turėjome radiacijos paplitimo žemėlapius. Ypatingai aukštos radiacijos vietų stengėmės vengti, arba jomis judėti greitai. Be to nuolat buvo įjungtas radiometras, kuris įspėdavo apie fono padidėjimą“,  - sako Š. Jasiukevičius. Žygio metu Ukrainą alino dideli karščiai, todėl keliautojams dieną teko 37 laipsnių temperatūroje pėsčiomis įveikti ilgiausią atstumą – per 35 km. Sunkumai iškilo visos kelionės eigoje – nuolat trūko vandens. Vis dėlto Černobylio katastrofos vietos tyrinėtojai džiaugiasi, kad pavyko pamatyti keletą įdomių objektų, kuriuos visiems susidomėjusiems žygio dalyviai pristatys interaktyviame pasakojime specialiai portalo 15min.lt skaitytojams.

Pastebėjote klaidą ar netikslumą? Palikite atsiliepimą.