Sodybos virtuvės ABC

 

Viskas, ką reikia žinoti apie sodybos virtuvės įrengimą

Tiek nuolatiniuose, tiek vasaros namuose, virtuvė – tai erdvė, kurioje praleidžiame itin daug laiko. Joje gaminame, valgome, o neretai čia įvyksta ir patys jaukiausi pasibuvimai ir atviriausi pašnekesiai su namiškiais ar svečiais. Tad kaip sukurti svajonių virtuvę ir jaukią vasaros namų širdį – pataria IKEA interjero dizainerė Vaiva Klezienė.

Daugiau

Pagrindiniai virtuvės planavimo principai

Virtuvė, kaip ir bet kuri kita erdvė, gali būti įvairi – formomis, spalvomis, išmone. Tačiau, prieš pradedant šios erdvės atnaujinimą sodyboje, būtina įvertinti jos tipą – ar virtuvė atviroje erdvėje kartu su svetaine ir valgomuoju, ar atskirta.

V.Klezienės teigimu, jei sodo namelyje virtuvė dalijasi erdve su svetaine ar valgomuoju, ją galima suplanuoti erdvesnę ir atviresnę.

„Turėdami galimybę įsirengti virtuvę didesniame plote, pamėginkite paieškoti jums tinkamiausio virtuvės išdėstymo su IKEA virtuvės planavimo programa. Planuojant didesnę virtuvę yra galimybė numatyti daugiau daiktų laikymo vietų, kas ateityje padės palaikyti tvarką ir padidins patogumą“, – kalbėjo ji.

Daugiau

Tačiau senos sodybos dažnu atveju dideliu plotu negali pasigirti, čia vyrauja nedidelės uždaros virtuvėlės arba joms skirtos įkomponuotos nišos. Tokiu atveju, pasitelkdami IKEA planavimo programas, virtuvę galite suprojektuoti sumaniai, prieš tai įvertinę savo poreikius bei finansines galimybes. V.Klezienė skaičiuoja, jog paprasta ir kompaktiška virtuvė yra prieinama daugeliui, o be buitinės technikos ją galima susiplanuoti iki 600 eurų.

„Mažos virtuvės privalumai – visi svarbiausi įrankiai ir prietaisai po ranka, mažiau apsikraunate nereikalingais daiktais, mažiau kaupiate retai naudojamus prietaisus. Be to, maža virtuvė reikalauja ir ne tokių didelių investicijų ją atnaujinant ir keisti galite tik tas vietas, kurioms žūtbūt reikia pokyčių. Su IKEA virtuve bet kada galima vietoje durelių ir lentynų sumontuoti stalčius ir atvirkščiai“, – tikino V.Klezienė.

 

Teisingas virtuvės išdėstymas

Anot IKEA interjero dizainerės, dažniausios pasitaikančios virtuvės formos yra U, I arba L.

Daugiau

V.Klezienė pastebi, kad dažniausiai vasarnamiuose sutinkama paprasta, nedidelė, kompaktiška vienos linijos virtuvė. Ji itin patogi taupant vietą ir tais atvejais, kai vienoje erdvėje reikia sutalpinti kelias zonas.

„Susiplanuokite nedidelę virtuvę su IKEA planavimo programa, taip pat pamėginkite ir kitus išdėstymo variantus – tik ieškodami rasite patį patogiausią savo virtuvės planą“, – rekomendavo ji.

Daugiau

Vis dėlto, V.Klezienės nuomone, pati patogiausia virtuvės konfigūracija yra kampinė. L formos virtuvėlėje palankiausiai išdėstomas darbastalis produktų laikymo, plovimo ir gaminimo atžvilgiu.

„Jei galite įsirengti kampinę virtuvę, nedvejokite. Prietaisus kampinėje virtuvėje išdėliokite trikampio principu, kad būtų patogu judėti nuo šaldytuvo iki plautuvės ir kaitlentės“, – sakė ji.

Daugiau

Projektuodami savo svajonių virtuvę su IKEA planavimo programomis pabandykite išplanavimo variante įkomponuoti salą arba barą – tokia virtuvė turi daugiausia darbastalio, labai patogiai organizuojamas maisto gaminimo procesas.

„Daug gaminant, esant didesnei šeimai, dažnai sulaukiant svečių, ši zona gali tapti nepakeičiama pasisėdėjimo vieta. Taip pat salos balde įrenkite papildomų spintelių ar stalčių daiktams laikyti. Be to, baras gali būti naudojamas pusryčiaujant, mėgaujantis kava, gaminant maistą ar šnekučiuojantis su draugais“, – aiškino V.Klezienė.

Daugiau

Be kita ko, virtuvės saloje galima įsirengti ir plautuvę arba kaitlentę – tokiu būdu sala tampa neatsiejama virtuvės dalimi.

„Planuodami linijinės formos virtuvę ir barą, gauname itin patogią virtuvę, nes galime įsirengti trikampio pobūdžio išdėstymą“, – tikino IKEA interjero dizainerė.

Daugiau

IKEA interjero dizainerė atskleidė gudrybę, kuri padės praplėsti nedidelę sodo namelio virtuvę, – išnaudokite patalpos aukštį.

„Įrenkite aukštas ar kelių eilių pakabinamas spinteles. Tokiu būdu rečiau naudojamus daiktus galėsite patalpinti aukštesnėse spintelėse, o dažniau naudojamus – laikyti po ranka“, – sakė V.Klezienė.

Daugiau

Sienų plotą tarp pastatomų ir pakabinamų spintelių panaudokite skersiniams su kabliukais. Tokiu būdu kiekvienas virtuvės lopinėlis bus išnaudotas!

Daugiau

Ant skersinių su kabliukais patogiai kabinkite virtuvinius įrankius ar kitus reikmenis. Taip išnaudosite sienos plotą, ir reikalingiausi daiktai bus visada po ranka.

Daugiau

Pasak V.Klezienės, tuštesnes sienas galima „įdarbinti“ ir sulankstomiems baldams saugoti, pavyzdžiui, svečiams skirtoms papildomoms kėdėms.

Daugiau

Vasarnamio virtuvėlėje daiktus galite laikyti taip, kaip jums patogu. Skersinius naudokite indeliams kabinti, kuriuose galite laikyti stalo įrankius, servetėles ar auginti prieskonines žoleles.

 

Virtuvė, kurioje vyrauja tvarka ir viskas telpa

Daugiau

Virtuvė iš kitų vasarnamio erdvių išsiskiria tuo, kad čia gausu įvairių nedidelių daiktų, kurių „kada nors gali prireikti“. Todėl itin svarbu suprojektuoti tinkamas laikymo sistemas, o, anot V.Klezienės, daiktus virtuvėje patogiausia laikyti ištraukiamuose stalčiuose, mat galėsite matyti visus juose išdėstytus buitinius rakandus.

„Tam, kad daiktus galėtumėte tvarkingai rūšiuoti stalčiuose, naudokite reguliuojamus jų skirtukus. Taip galėsite keisti jų išdėstymą pagal poreikį. Jie ypač pravers tuose stalčiuose, kuriuose laikomos maisto dėžutės, puodai, dangčiai, pjaustymo lentelės“, – tikino interjero specialistė.

Daugiau

Siekiant dar geriau išnaudoti kiekvieną virtuvės plotelį, rekomenduojama įrengti vidinius stalčius. Juose galėsite paslėpti rečiau naudojamus daiktus, kartu neuždengiant pagrindinio stalčiaus turinio.

Daugiau

Nepamirškite, kad įrankiams laikyti nepakeičiami yra ir stalčių dėklai.

Daugiau

Ištraukiami stalčiai nepamainomi aliejams, biriems produktams dėžutėse, pjaustymo lentelėms ir kitiems virtuviniams daiktams.

Daugiau

Be to, vietoje įprastų stalčių galima pasirinkti ir vielinius krepšius. Jie yra itin patogūs, tačiau išsiskiria tuo, kad juose sudėti daiktai matomi iš visų pusių.

„Aukštoje spintoje uždarų stalčių dėti tikrai nepatartina, nes net ir palypėjus ant laiptelio bus sunku pamatyti jo turinį. Vieliniai krepšiai idealiai tam tinka, be to, jie yra  patogesni negu lentynos, juos galima ištraukti iki galo, todėl įdėti ir išimti daiktus bus neįtikėtinai lengva“, – pasakojo V.Klezienė.

Daugiau

Žinoma, stalčiai nėra vienintelis išsigelbėjimas, norint mažytėje virtuvėje sutalpinti kuo daugiau daiktų. Tam taip pat puikiai pasitarnaus įstatomos lentynos.

Jei įstatomą lentyną pastatysite ant jau turimos lentynos – erdvė bus išnaudojama efektyviau ir čia tilps daugiau taurių, dubenėlių ir prieskonių indelių.

Daugiau

Tiesa, jei įmanoma, V.Klezienė siūlo rinktis uždaras spinteles, nes jos „saugo“ namų tvarkos jausmą.

„Kuo daugiau atvirų lentynų, tuo daugiau tenka rūpintis tvarka jose. Uždaros lentynos ar stalčiai padeda kompaktiškiau, talpiau laikyti daiktus. Atviros lentynos verčiau tegu būna skirtos reprezentacijai ir labiausiai naudojamiems daiktams, tokiems kaip prieskonių indeliai, puodeliai, stiklinės“, – aiškino ji.

Daugiau

Galiausiai, lentynas galima sumaniai derinti su stalčiais.

„Stalčius projektuokite giliose, o lentynas – mažesnio gylio spintelėse. Jei renkatės spinteles stiklinėmis durimis – geriau matysite, kur kokie daiktai padėti“, – tikino IKEA interjero dizainerė.

 
Tuščios erdvės sindromas

Daugiau

Kita sodybų ypatybė – daug keistų, tuščių ir nestandartinių sienų ir plotų. V.Klezienės teigimu, tokias erdves iš tiesų visai nesunku „įdarbinti“. Pavyzdžiui, siena gali puikiai pasitarnauti lentynai, spintelei, indaujai pastatyti. Apžiūrėkite visas erdves tarp langų ir nišų, gali būti, kad ten idealiai tilps jums reikalingos daiktų laikymo sistemos.

Daugiau

Jei norite išplėsti virtuvės erdvę, V.Klezienė prie laisvesnės sienos rekomenduoja suplanuoti indaują. Tokiu būdu ji taps tarsi virtuvės tąsa, indų, įrankių, tekstilės laikymo vieta.


„Indaujoje suplanavę stiklines viršutines dureles ir sumontavę spintelėse šviestuvus – džiaugsitės apšviestomis lentynomis, o vakarais rezultatas džiugins ramia, romantiška šviesa“, – kalbėjo IKEA interjero dizainerė.

Daugiau

Dar labiau buitį pasilengvinsite suplanavę atskirą buities prietaisų ir įrankių laikymo spintą. Tai nesunkiai galima padaryti naudojantis IKEA virtuvės planavimo programa.

„Šiuo atveju rekomenduojama naudoti tas pačias medžiagas ir spintos dureles, kaip ir visoje virtuvėje. Tokiu būdu namų erdvė taps vientisa, tvarkinga ir stilinga“, – sakė V.Klėzienė.

Daugiau

Planuojant mažesnę virtuvę, papildomai daiktams laikyti galima pritaikyti atskirai pastatomus mobilius vežimėlius. Jie patogūs, nes gali būti pervežami prie bet kurios virtuvės sienos. Taip pat juos galima pastatyti šalia darbo vietos, ypač kai prireikia papildomos vietos, mobilaus stalviršio dalies daug gaminant.

Be to, mažoje virtuvėje dažniausiai daiktai būna talpinami aukštose spintelėse. Dėl šios priežasties atviros pakabinamos lentynos arba vežimėlis ant ratukų, kuriame galima matyti visus daiktus, palengvina buitį – daiktai ne tik lengvai matomi, bet ir pasiekiami.

Daugiau

O jei virtuvėje yra pakankamai vietos, V.Klezienė siūlo įsirengti aukštą spintą maisto atsargoms, buitiniams prietaisams, dėžutėms ar kepimo indams. Siekiant, kad ji būtų kuo patogesnė bei funkcionalesnė, rekomenduojama lentynas derinti su stalčiais.

Daugiau

„Jeigu virtuvėje ar šalia jos turite pakankamai vietos, suplanuokite aukštą spintą buitiniams prietaisams, dėžutėms, kepimo indams, smulkiems daiktams. Derinkite lentynas su stalčiais tam, kad virtuvė būtų kuo funkcionalesnė ir patogesnė. Lentynų gylį išnaudosite įvairiomis dėžutėmis“, – pasakojo V.Klezienė.

Daugiau

Tuščia erdvė po pakabinamomis spintelėmis pasitarnaus taburetei laikyti.

Daugiau

„Su IKEA planavimo programa galima suplanuoti ir šalia virtuvės esančias pagalbines patalpas. Jose siūlau rinktis tos pačios šeimos virtuvinius baldus, stalčius, atviras spinteles be durelių arba tiesiog lentynas. Taip sandėliuke lengviau pastebėsite ir matysite daiktus, maisto atsargų turinį“, – tikino V.Klezienė.

 

Rūšiavimas ir atsakomybė prieš gamtą

Daugiau

Atliekų rūšiavimas itin svarbus, ir atostogos nėra priežastis atsisakyti šio įpročio. Su IKEA planavimo programomis lengva suplanuoti patogius stalčius su rėmu atliekų dėžėms ar spintelę su ištraukiamu rėmu.

„Atliekų dėžių dydžių įvairovė padės tvarkingai ir sumaniai išspręsti jų rūšiavimą. Atliekas patogiausia rūšiuoti virtuviniame stalčiuje, įrengtame po plautuve“, – pataria V.Klezienė. 

Daugiau

Tačiau, jeigu virtuvėje daugiau rūšiavimo dėžių netelpa, interjero specialistė rekomenduoja jas laikyti sandėliuke lentynose, balkone ar įrengti lentyną koridoriaus spintoje.

Daugiau

Vienas iš IKEA prioritetų – tvarumas. Dėl to, pasak V.Klezienės, visa jūsų virtuvė gali būti pagaminta ir perdirbtų medžiagų. Pavyzdžiui, IKEA gali pasiūlyti virtuvinių durelių KUNGSBACKA, kurios pagamintos iš perdirbtos medienos, padengtos plastikine plėvele, pagaminta iš perdirbtų plastikinių pusės litro butelių.

„Taip plastikas panaudojamas dar kartą, sumažėja jo atliekų“, – tikino V.Klezienė.

Daugiau

Planuodami virtuvę rinkitės IKEA vandens maišytuvus, kurie taupo vandenį, nes čiaupuose yra sumontuoti aeratoriai, padedantys taupyti vandenį, nemažindami srovės stiprumo.
 

Patogu, bet ar estetiška?

Daugiau

V.Klezienės teigimu, nebūtina rinktis tarp patogumo ir estetikos – galima turėti abu. Planuodami vasaros namų virtuvėlės atnaujinimą, pirmiausia įvertinkite savo poreikius, o po to derinkite medžiagas ir detales.

„IKEA planavimo programa leidžia lengvai keisti medžiagas bei spalvas, kartu iškart skaičiuojant galutinę kainą“, – komentavo interjero specialistė.

Daugiau

Be to, V.Klezienė rekomenduoja atkreipti dėmesį į apšvietimą, kurį galima įrengti spintelėse.

„Tai labai patogi funkcija, ypač jei reikia iš toliau paimti kokį daiktą. Taip pat, esant stiklinėms durelėms, spintelių vidaus apšvietimas suteikia dekoratyvumo ir jaukumo visai erdvei“, – tikino interjero specialistė.

Daugiau

Nepamirškite apšviesti ir stalviršio – tai ne tik funkcionalu, bet ir estetiška.

Daugiau

„Projektuodami virtuvę su IKEA planavimo programa, nepamirškite apgalvoti įvairių priedų ir aksesuarų tekstilei laikyti, įrankiams kabinti, prieskoniniams augalams auginti“, – sakė V.Klezienė.

Daugiau

Pavyzdžiui, darniai surūšiuoti ir surikiuoti indai bei indeliai stalčiuose suteikia estetikos ir tvarkos pojūčio. Priderinti dailūs įrankių, smulkių indelių dėklai stalčiuose gelbsti gaminant maistą, padeda matyti atsargų likučius ir netgi puošia virtuvę.

„Tokius stalčius malonu naudoti, ką jau kalbėti, kad kur kas rečiau galėsite tvarkytis – čia nebebus pabirusių kruopų ar prieskonių. Dailių stiklinių indelių galima įsigyti vos nuo kelių eurų“, – sakė V.Klezienė.

Daugiau

Taip pat dekoratyvumo ir jaukumo suteikia pakabinamų spintelių stiklinės durelės, spintelėse tvarkingai išrikiuoti spalviškai suderinti indai.

Daugiau

Jei atradote tuščią sieną, ją galima dekoruoti laikrodžiu, sieniniais šviestuvais ar įrengti įrėmintų „receptų galeriją“.

Daugiau

„Suderintos detalės, spalvos ir medžiagos virtuvei suteiks ne tik estetikos, bet ir išbaigtumo pojūčio. IKEA virtuvės planavimo programa leidžia suplanuoti ją nuo pradžios, t.y. išdėstymo, iki pat paskutinių furnitūros detalių. Jas lengva keisti ir koreguoti, taip pat matyti galutinę projekto kainą“, – apibendrino V.Klezienė.