Vilniaus knygų mugė: įdomiausi svečiai iš užsienio 

Vasario 22-25 dienomis Vilniaus knygų mugė pakvies į šimtus susitikimų ir įvairių renginių, kuriuose dalyvaus ne tik Lietuvių autoriai, bet ir svečiai iš užsienio. 15min siūlo atidžiau pažvelgti į įdomiausius užsienio rašytojus, kurie kvies į susitikimus. 

Anna Kaminska 

Lenkų rašytoja baigė Varšuvos universitetą bei turi pirmos klasės muziko diplomą (violončelė). Ji rašo apie mūsų laikų herojus ir herojes, pakeitusius pasaulį, o šios jos aprašytos istorijos, virtusios biografinėmis knygomis, yra tapusios bestseleriais. 

Už savo knygas rašytoja yra pelniusi ne vieną premiją: 2016 m. Balstogės mero įsteigtą Wiesławo Kazaneckio vardo literatūros premiją, o po dvejų metų jai vėl buvo nominuota; 2020 m. Zakopanės literatūros premiją; tais pačiais metai jos knyga tapo Metų knyga apie sportą bei jai atiteko „Grand Prix“ literatūrinis apdovanojimas Andrzejaus Zawados XXIV kalnų festivalyje Lenkijoje. 

Vilniaus knygų mugėje rašytoja pristatys knygą „Vanda. Pasakojimas apie stiprybę: gyvenimą ir mirtį. Vandos Rutkevič istorija“ – tai istorija apie pirmąją moterį, įkopusią į K2 – antrą pagal aukštį kalną pasaulyje po Everesto. K2 aukštis siekia 8611 m. 

Laikas: vasario 23 d., penktadienis, 20 val. 

Vieta: 5.3 konferencijų salė 

001
Magdalena Wiśniewska-Krasińska nuotr.
004

Eshkolas Nevo 

Vienas populiariausių šiuolaikinių Izraelio rašytojų, gimęs 1971 m. Tel Avivo universitete studijavo kūrybinį rašymą ir psichologiją. Ne viena rašytojo knyga Izraelyje tapo bestseleriu, o kūryba gausiai verčiama į užsienio kalbas bei yra sulaukusi ne vieno literatūrinio apdovanojimo. 

Debiutinis autoriaus romanas „Arbaa Batim ve-Gaagua“ apdovanotas Nepriklausomos leidėjų asociacijos (IBPA) „Aukso prizu“ ir įtrauktas į Jungtinės Karalystės „Independent“ užsienio literatūros premijos ilgąjį sąrašą. Romanui „Trys aukštai“, kuris yra išverstas į lietuvių kalbą, Izraelio leidėjų sąjunga skyrė platinos vardą – jo parduota per 40 tūkst. egzempliorių, o žymus italų režisierius Nanni Moretti remiantis juo sukūrė Kanuose ovacijų sulaukusį filmą. 

Eskholas Nevo yra parašęs ne tik kelias grožinės literatūros knygas, bet ir knygą vaikams. Vilniaus knygų mugėje jis pristatys jau minėtą romaną „Trys aukštai“. 

Laikas: vasario 24 d., šeštadienis, 12 val. 

Vieta: 5.2 konferencijų salė 

Eva Mattsson 

65-erių švedų rašytoja, lektorė, kultūros prodiuserė, verslininkė. Autorė nuo 2008 m. gyvena Vadstenoje, turi du vaikus ir tris anūkus. Domėdamasi istorija, gamta ir žmonėmis, ji įkūrė savo leidyklą ir išleido knygų, susijusių su istorija. 

Mums, lietuviams, iš jų įdomiausia knyga apie Švedijos karalienės lietuvaitės Kotrynos Jogailaitės gyvenimo istoriją. Tai Vilniuje, Krokuvoje ir kituose miestuose tyrinėtų dokumentų ir istorijų rezultatas, gausiai papildytais įdomiais faktais ir iliustracijomis. Sakoma, kad jokios panašios studijos Lietuvoje apie šią istorinę asmenybę nėra. 

Vilniaus knygų mugės metu švedų rašytoja Eva Mattsson pristatys knygą „Kotryna Jogailaitė, Švedijos karalienė“. 

Laikas: vasario 23 d., penktadienis, 13 val. 

Vieta: 5.3 konferencijų salė 

003
Tony Oldenberg nuotr.
005
Alexa Vachon nuotr.

Deborah Feldman

Amerikiečių kilmės vokiečių rašytoja, gimusi 1986 m. Rašytoja, užaugo Satmaro žydų ultraortodoksų bendruomenėje Viljamsburge, Brukline. 

Ji neįgijo amerikietiško išsilavinimo, o bendruomenės draudžiamas knygas skaitė paslapčia. Dėl jos santuokos buvo susitarta iš anksto ir ji ištekėjo būdama vos septyniolikos metų, o būdama devyniolikos tapo mama. Rašytoja visame pasaulyje išgarsėjo parašysi knygą „Neortodoksiška: kaip skandalingai išsižadėjau savo chasidiškų šaknų“. Knyga tapo „New York Times“ bestseleriu, yra išversta į lietuvių kalbą ir mūsų šalyje taip pat labai populiari. 2020 m. memuarų pagrindu „Netflix“ sukūrė „Emmy“ apdovanojimą pelniusį televizijos serialą. Vokietijoje ji gyvena nuo 2014 m. 

Vilniaus knygų mugėje Deborah Feldman pristatys knygą „Egzodas“ – tai antroji rašytojos knyga. 

Laikas: vasario 25 d., sekmadienis, 11 val. 

Vieta: 5.3 konferencijų salė 

Graeme’as Macrae Burnetas 

Škotų rašytojas, gimęs 1967 m. Glazgo ir Sent Endriuso universitetuose jis įgijo anglų literatūros ir tarptautinių saugumo studijų diplomus. Keliuose Europos universitetuose yra dėstęs anglų kalbą, vėliau Glazge dirbo televizijoje. 

Už savo kūrybą yra pelnęs ne vieną apdovanojimą. Pavyzdžiui, 2013 m. už pirmąjį romaną „The Disappearance of Adèle Bedeau“ jis pelnė Škotijos knygų fondo apdovanojimą, o antrasis romanas „His Bloody Project“ buvo įtrauktas į 2016 m. „Man Booker“ premijos trumpąjį sąrašą. 2022 m. jo knyga „Pacientė“ pateko į ilgąjį „Booker Prize“ ir „Gordon Burn Prize“ trumpąjį sąrašą. Rašytojo gebėjimą kurti sudėtingus pasakojimus bei įtikinamus personažus vertina ir skaitytojai, ir literatūros kritikai. 

Knygą „Pacientė“, kurią leidinys „New York Times“ išrinko viena svarbiausių 2022 m. knygų, Graeme’as Macrae Burnetas pristatys Vilniaus knygų mugės metu. 

Laikas: vasario 24 d., šeštadienis, 16 val. 

Vieta: 5.1 konferencijų salė 

011
006

Ilmaras Taska 

Estų kino režisierius ir rašytojas, gimęs 1953 m. Rusijoje. Jo šeima buvo ištremta iš Estijos prieš pat Antrąjį pasaulinį karą. Rašytojas užaugo ir mokėsi Estijoje. Išgarsėjo kaip kino ir teatro veikėjas, o 2011 m. pristatė savo debiutinį literatūrinį kūrinį. 

Bene garsiausiu autoriaus kūriniu laikoma knyga „Pobeda 1946“, kuri pelnė prestižinę literatūrinio žurnalo „Looming“ premiją ir keletą mėnesių išlaikė perkamiausios grožinės knygos Estijoje statusą. Šis kūrinys yra išverstas į ne vieną užsienio kalbą, tarpe jų ir lietuvių. 

Autorius jau yra viešėjęs Lietuvoje, o šį kartą Vilniaus knygų mugėje Ilmaras Taska pristatys romaną „eliziejus.com“, kuris skaitytojams atveria ateities distopinį pasaulį. 

Laikas: vasario 24 d., šeštadienis, 13 val. 

Vieta: 5.5 konferencijų salė 

Karen Swan

Britų rašytoja, kurios knygų Lietuvoje parduota daugiau nei 40 tūkst. egzempliorių. K.Swan anksčiau dirbo žurnaliste, rašė apie madą. Bet galiausiai metė savo darbą ir pradėjo rašyti knygas – greitai jos romanai pelnė pasaulinį pripažinimą. Skaitytojus žavi rašytojos gebėjimas įtikinamai nagrinėti žmonių santykius. 

Karen Swan yra parašiusi daugiau nei 20 romanų, o per pusę jų yra išversta į lietuvių kalbą. Daugiausia dėmesio Lietuvoje sulaukė romanai „Ispaniška vasara“, „Žvaigždės virš Romos“, „Paryžiaus paslaptis“, „Slaptoji įlanka“ ir „Vasara Kornvalyje“. Pasaulyje gerai žinoma autorė Vilniaus knygų mugėje lankėsi 2022 m. ir tuomet kalbėjo, kad naujo jos romano vieta galėtų tapti Vilnius. 

Vilniaus knygų mugės metu rašytoja nepristatys vienos savo knygos – su skaitytojais bendraus apie apie visas savo knygas ir kūrybą apskritai. 

Laikas: vasario 24 d., šeštadienis, 13 val.

Vieta: 5.1 konferencijų salė

007
008
Anna-Lena Lundqvist/Salomonsson Agency nuotr.

Kristina Ohlsson 

Švedų politologė ir rašytoja, gimusi 1979 m. Augo Kristianstado mieste, vėliau su šeima persikėlė į Geteborgą, kur studijavo politikos mokslus. Vėliau studijas tęsė Švedijoje, kur įgijo politikos mokslų ir krizių valdymo magistro laipsnį. Dirbo kovos su terorizmu pareigūne ESBO, Švedijos saugumo tarnyboje ir šalies Užsienio reikalų ministerijoje. 

Pirmasis rašytojos romanas visiškai pakeitė jos gyvenimą 2009 m. Dabar ji vadinama detektyvinės literatūros karaliene, jos romanai išversti į daugelį Europos kalbų, 2010 m. rašytoja apdovanota Stabilo premija ir išrinkta į Švedijos detektyvų akademiją, jos kūriniai nuolat virsta kino filmais. Taip pat ji yra ne vienos knygos vaikams autorė. 

Vilniaus knygų mugės metu Kristina Ohlsson su skaitytojais bendraus apie savo daug dėmesio pasaulyje sulaukusius detektyvus. 

Laikas: vasario 24 d., šeštadienis, 17 val. 

Vieta: 5.3 konferencijų salė 

Laura Vinogradova

Latvių prozininkė, gimusi 1984 m. Studijavo Rygos technologijų universitete. Rašyti pradėjo sulaukusi trisdešimties metų. Metusi darbą banke, padirbėjo knygyne, bibliotekoje, galiausiai įsidarbino Literatūros ir muzikos muziejuje. 

Pirma parašyta knyga buvo skirta vaikams. Vėliau parašė dvi apsakymų knygas. Garsiausiu jos kūriniu laikomas pasakojimas „Upė“, kuris autorei 2021 m. atnešė Europos Sąjungos literatūros premiją. Įdomu yra tai, kad šią knygą iliustravo rašytojos vyras. 

Vilniaus knygų mugės metu latvių rašytoja Laura Vinogradova skaitytojams pristatys šį savo garsiausių kūrinį „Upė“. 

Laikas: vasario 24 d., šeštadienis, 15 val.

Vieta: 5.3 konferencijų salė

009
Vitālijs Vinogradovs nuotr.
012

Leonidas Nevzlinas 

Knygos sudarytojas gimė 1959 m. Yra buvęs finansų grupės MENATEP prezidentas, naftos milžinės JUKOS viceprezidentas, Rusijos naujienų agentūros ITAR-TASS generalinio direktoriaus padėjėjas. 

2003 m. jis pabėgo į Izraelį ir gavo šalies pilietybę. Sufalsifikavus bylą, Rusijoje Leonidas Nevzlinas kaltinamas ne tik finansiniais nusikaltimais, bet ir užsakomųjų žmogžudysčių organizavimu. 2008 m. jis nuteistas kalėti iki gyvos galvos. Remdamasis šaltiniais Rusijoje, jis parašė knygą apie Rusijos politikos užkulisius – ši knyga nebuvo išleista jokia kita kalba, net rusiškai. 

Būtent šią knygą „Putino mafijos valstybė. Kaip Rusija netapo demokratija“ Leonidas Nevzlinas ir pristatys Vilniaus knygų mugės metu. 

Laikas: vasario 24 d., šeštadienis, 14 val. 

Vieta: 1.2 konferencijų salė 

Nigelis Warburtonas

Britų filosofas, gimęs 1962 m. Tai vienas žymiausių filosofijos populiarintojų, parašęs aibę filosofiją populiarinančių knygų. Jis specializuojasi estetikos ir etikos srityse. 

Nigelis Warburtonas kuruoja vieną populiariausių tinklalaidžių skirtų filosofijai – „Philosophy Bites“, rašo įtakingam britų naujienų portalui „The Guardian“. Lietuvių kalba yra išleista jo knyga „Glausta filosofijos istorija“: tai 40 trumpų pasakojimų, kuriuose žaismingai ir aiškiai pristatomos svarbiausios Vakarų filosofijos figūros, jų keltos idėjos ir su jomis susiję filosofiniai judėjimai. 

Vilniaus knygų mugės metu garsus britų filosofas Nigelis Warburtonas skaitytojams būtent ir pristatys šią savo knygą. 

Laikas: vasario 24 d., šeštadienis, 19 val.

Vieta: 5.2 konferencijų salė

010
Vida Press nuotr.
002

Paolo Giordano 

Italų rašytojas, gimęs 1972 m. Turine. Jis studijavo fiziką Turino universitete, apsigynė daktaro laipsnį dalelių fizikos srityje. Buvo tikras, kad šios srities tyrimai taps jo gyvenimu, tačiau ji tapo rašytoju. 

Priversti viską apmąstyti iš naujojo privertė pirmosios knygos „Pirminių skaičių vienatvė“ sėkmė – jos buvo parduota per milijoną egzempliorių, o kūrinys išverstas į tris dešimtis užsienio kalbų. Ši knyga autoriui pelnė svarbiausią Italijos literatūros „Strega“ premiją. Kiekviena jo parašyta knyga žavi mokslo žinių indėliu. 

Vilniaus knygų mugės metu Paolo Giordano pristatys savo naujausią knygą „Tasmanija“ 

Laikas: vasario 24 d., šeštadienis, 12 val. 

Vieta: 5.1 konferencijų salė