Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 15d. 21:29

„iPhone 5“: evoliucijos žabangose

Pristatytas išmanusis „iPhone 5“ telefonas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Didesnis, plonesnis, spartesnis, galingesnis – tokios pagrindinės „iPhone 5“ naujovės.

Telefonu be mygtukų prieš penkerius metus pasaulį nustebinusi „Apple“ įsiveržė į mobiliųjų įrenginių rinką ir visiems laikams ją pakeitė. Tačiau atrodo, kad revoliucinis įrenginys įsisuko į evoliucijos spiralę.

Atsižvelgiant į ankstesnių modelių pardavimus, galima spėti, kad trečiadienį kompanijos pristatytas ilgai lauktas „iPhone 5“ yra pasmerktas būti populiariu. Tačiau jei pirmieji „iPhone“ šalia kitų to meto telefonų atrodė lyg „Porsche“ šalia „VW Golf“, tai dabar šis telefonas nuostabos jau nebekelia, mat konkurentai pasivijo „Apple“, o kai kuriais atvejais ir aplenkė.

Naujovės ir nemalonios žinios

Pagrindinės „iPhone 5“ naujovės – didesnis, 4 colių įstrižainės, ekranas (jis pailgėjo, taigi dabar kraštinių santykis yra 16:9); dvigubai spartesnis A6 procesorius; 4G LTE ryšio palaikymas; sumažėjęs svoris (112 g) ir storumas (7,8 mm). Fotokamera liko 8 mln. tšk. raiškos, o baterija be įkrovimo leis dirbti 8–10 valandų (naršyti internete, žiūrėti vaizdo įrašus ir kt.).

Taip pat naujovių pasiūlys operacinė sistema „iOS 6“ (tiesa, ją galės įsidiegti ir ankstesnių telefono modelių savininkai) – patobulinta navigacija, integruota naudingų vietovių paieškos funkcija, atnaujinta virtuali asistentė „Siri“, kitos programos ir sistemos funkcijos.

Ne tokia maloni žinia – „iPhone 5“ turi mažesnę jungtį duomenų perkėlimui ir baterijos įkrovimui. Tai reiškia, kad anksčiau priedų telefonui įsigiję žmonės turės naudoti specialius adapterius.

Nepaisant visų naujovių, susidaro įspūdis, kad naujas gaminys nebesukels perversmo, o tik dar labiau įsitvirtins rinkoje. Kitaip sakant, prabangos prekė virsta masinės gamybos produktu.

Telekomunikacijų bendrovė „Omnitel“ Lietuvoje pradės prekiauti „iPhone 5“ rugsėjo 28 dieną, penktadienį.

Sunki pradžia

Jau keletą metų „iPhone“ laikomas išmaniųjų telefonų etalonu. Tačiau jo kelias nebuvo rožėmis klotas.

Dar 2007-ųjų sausio 9 d., pristatydamas pirmosios kartos „iPhone“, tuometis kompanijos vadovas Steve‘as Jobsas sakė, kad tai yra diena, kai „Apple“ naujai išranda telefoną. Tuomet juo patikėjo ne visi.

Palyginti su kitais to meto telefonais, pirmasis „iPhone“ atrodė lyg iš ateities: glotnus, vientiso stiklo dizainas, lengvas, galingas. Jis turėjo pakankamai galingą 620 MHz taktinio dažnio procesorių, 4–16 GB atmintinę, o svarbiausia – novatorišką „iOS“ operacinę sistemą (anuomet ji dar buvo vadinama „iPhone OS“).

Tačiau skeptikai naująjį žaidėją pasitiko surauktais veidais, neva valdyti jį nepatogu, be to, telefonas turi galybę trūkumų: nepalaiko 3G, turi vos 2 mln. tšk. kamerą, kuri net filmuoti negali, baterija neišimama, o JAV juo prekiavo tik vienas operatorius. Ir dar už kokius pinigus!

Nepaisant to, nemažai žmonių naujove patikėjo. Iš viso buvo nupirkta daugiau nei 6,1 mln. šių telefonų, nors jie buvo pardavinėjami tik JAV, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje ir Vokietijoje, kiek vėliau – Airijoje ir Austrijoje.

3G karta

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./2007-ųjų sausio 9-oji. Pristatydamas pirmosios kartos „iPhone“, S.Jobsas pareiškė, kad tai yra diena, kai „Apple“ naujai išranda telefoną. Tuomet juo patikėjo ne visi.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./2007-ųjų sausio 9-oji. Pristatydamas pirmosios kartos „iPhone“, S.Jobsas pareiškė, kad tai yra diena, kai „Apple“ naujai išranda telefoną. Tuomet juo patikėjo ne visi.

Išklausiusi kritikų ir telefono pirkėjų skundus, kitų metų vasarą „Apple“ išleido gerokai patobulintą „iPhone 3G“, kurio šūkis buvo: „iPhone“, kurio jūs laukėte.“

Telefonas jau palaikė 3G ryšį, A-GPS navigaciją, turėjo nemažai programinės įrangos patobulinimų, taip pat pristatyta programėlių parduotuvė „App Store“ trečiųjų šalių aplikacijoms.

Žinoma, nepatenkintų liko (vienam baterija greit išsikraudavo, kitas pasigedo MMS, trečias norėjo kopijavimo-įklijavimo funkcijos ar to paties filmavimo). Tačiau skeptikus nutildė skaičiai: jau pirmąjį prekybos savaitgalį parduota 1 mln. telefonų, o per metus pardavimų skaičius siekė apie 20 mln. vienetų. Beje, šiuo telefonu jau buvo prekiaujama ir Lietuvoje.

Dar po metų bendrovė pristatė „iPhone 3GS“ – greitesnį (833 MHz procesorius ir dvigubai daugiau operatyviosios atminties), su 3 mln. tšk. raiškos filmuoti galinčia kamera, 7,2 Mbps spartos 3G ryšiu, MMS, kopijavimo-įklijavimo funkcijomis ir kitais patobulinimais. Per metus visame pasaulyje parduota daugiau nei 30 mln. šių telefonų.

Naujasis dizainas

Tikrąjį bumą gaminys pasiekė išleidus ketvirtosios kartos „iPhone 4“. Naujas kampuotesnis dizainas, dar didesnė sparta (1 GHz procesorius ir padvigubėjusi operatyvioji atmintis), itin aukštos raiškos (960 x 640 tšk.) „Retina“ ekranas, galingesnė 5 mln. tšk. kamera su aukštos raiškos (720p) filmavimo galimybe ir blykste bei priekinė kamera vaizdo pokalbiams, giroskopas – viskas atrodė išties šauniai.

Ir net kai vartotojai pradėjo skųstis ryšio problemomis laikant telefoną už apatinio kairio kampo, neklystanti kompanija bandė užglaistyti tai paaiškindama žmonėms, kad jie telefoną laiko neteisingai (tiesa, sulaukusi grasinimų teismais ir žurnalistų patyčių „Apple“ pripažino klaidą ir puolė dalinti dėkliukus, išsprendžiančius problemą).

Nepaisant to, žmonės noriai pirko „iPhone 4“ – parduota daugiau nei 80 mln. šių telefonų.

Dar didesnio pasisekimo sulaukė pernai spalį išleistas „iPhone 4S“ (kompanijos gerbėjai jį vadino „iPhone for Steve“, mat praėjus dienai po pristatymo mirė vienas iš „Apple“ įkūrėjų S.Jobsas). Šio telefono ypatybės – 1 GHz dviejų branduolių A5 procesorius, geresnė 8 mln. tšk. vaizdo kamera, dvigubai greitesnis 14,4 Mbps 3G ryšys bei, žinoma, valdymo balsu asistentė „Siri“.

Nors dalies žmonių vilčių (4G LTE ryšio, plonesnio korpuso, įrenginio kraštus siekiančio ekrano ir kt.) telefonas nepateisino, jis sumušė visus pardavimų rekordus – per tris ketvirčius parduota beveik 100 mln. įrenginių.

Kuo dar nustebinti?

Užsitikrinęs kokybiško, patogaus ir paprasto gaminio vardą, „iPhone“ pasiekė tobulėjimo ribą ir tapo „melžiama karve“. Tokia kaip „Mac“ kompiuteriai ar „iPod“ grotuvai.

Jau keletą metų „iPhone“ laikomas išmaniųjų telefonų etalonu. Tačiau jo kelias nebuvo rožėmis klotas.

Priežastis paprasta: telefono ekrano raiška jau kurį laiką yra geresnė, nei gali įžvelgti žmogaus akis; dar didesnio ekrano tikėtis neverta, nes telefono nebūtų patogu valdyti viena ranka; greitesnio nei 4G LTE ryšio tiesiog nėra (ir vargu ar atsiras artimiausius penkerius, o gal ir dešimt metų); galingesnio procesoriaus kažin ar reikia, be to, jis naudotų daugiau elektros; o baterijos talpą riboja vieta.

Žinoma, yra papildomų technologijų (NFC mobilieji mokėjimai; belaidis baterijos įkrovimas ir pan.), bet ir panaudojusi jas „Apple“ tik žygiuotų evoliucijos keliu, juolab, kad jas jau įdiegė kiti telefonų gamintojai. Apie permatomus ar lanksčius telefonus kalbėti dar anksti.

Nustebinti būtų galima programinėmis savybėmis, tokiomis kaip „iPhone 4S“ atsiradęs valdymas balsu „Siri“. Visgi sugalvoti kažką, ko dar nebūtų 650 tūkst. aplikacijų turinčioje „App Store“, išties nemenkas iššūkis.

Kiti dar tikisi, kad telefone veikianti „iOS“ ateityje bus gerokai patobulinta ir patikimai bei sparčiai veiks naudodama mažiau išteklių (taigi telefonas be įkrovimo galėtų veikti ne keliolika valandų, o keliolika parų).

Tobulėti visada yra kur. Svarbiausia – pasiekus viršūnę neužmigti ant laurų (šios skaudžios pamokos vaisius jau kurį laiką rankioja „Nokia“). Ir ruoštis naujai revoliucijai.

Konkurentų pasiūlymai

„Samsung Galaxy S3“

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Samsung Galaxy S3“
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Samsung Galaxy S3“

– Išleidimo data: 2012 m. gegužės 29 d.

– Operacinė sistema: „Android 4.0.4“ (Ice Cream Sandwich)

– Ekranas: 12 cm įstrižainės, 1280 x 720 tšk. raiškos

– Procesorius: 1,4 GHz keturių branduolių „Cortex-A9“

– Atmintis: 16, 32 arba 64 GB (su galimybe naudoti „microSD“ korteles)

– Baterija: 2,100 mAh

– Fotokamera: 8 mln. tšk. su LED blykste, automatinio fokusavimo ir „Full HD“ filmavimo galimybe

– Svoris: 133 g

„Nokia Lumia 920“

– Išleidimo data: 2012 m. IV ketvirtis

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Nokia Lumia 920“
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Nokia Lumia 920“

– Operacinė sistema: „Windows Phone 8“

– Ekranas: 11,43 cm įstrižainės, 1280 x 768 tšk. raiškos

– Procesorius: 1,5 GHz dviejų branduolių „Snapdragon S4“

– Atmintis: 32 GB (ir 7 GB nemokamos vietos tarnyboje „SkyDrive“)

– Baterija: 2000 mAh su integruota „Qi“ belaidžio įkrovimo funkcija

– Fotokamera: 8,7 mln. tšk., LED blykstė, automatinis fokusavimas, „Full HD“ filmavimas, „Nokia PureView“ optinis –  vaizdo stabilizavimas ir „Carl Zeiss“ optika

– Svoris: 185 g

Šį straipsnį taip pat galite skaityti savaitraštyje „15min“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Vilkaviškietis senoviniu „Moskvičiumi“ įveikia tūkstančius kilometrų

Aktualu

Gerasis nacis: Vilniuje šimtus žydų išgelbėjęs vokietis tapo filmo herojumi

Gazas

Palangos lenktynėse pergalę išplėšė „Porsche“ vairavusi „Palanga Spa Hotel by EMG Motorsport“ komanda

Vardai

Princui George'ui suėjo penkeri: mielas būsimojo karaliaus albumas ir naujausia fotografija

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitokia Kolumbija. Rytų Andų pabėgėliai

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 liepos 15 – 21 d.)

Vardai

Palangoje – vienintelis solinis Jazzu koncertas: gerbėjų antplūdis ir „kietos moterys“ scenoje

Verslas

Pabėgimas į gamtą: Baltijos saloje suartėjo skandinaviškos ir japoniškos tradicijos

Gyvenimas

Ką daryti, kai vaikas užsimano šuniuko ar kačiuko

Mokslas.IT

Vienišiausias žmogus Žemėje: Amazonės džiunglėse nufilmuotas 22-ejus metus čia gyvenantis vyras

Vardai

Kodėl Meghan Markle ir Kate Middleton negali avėti batų su platforma šalia karalienės

Gyvenimas

„Frida“ įkūrėja D.Baranauskė apie smurto šeimoje mastą: vyrai naudojasi moterų meile

Vardai

Palangos lenktynėse – variklių gausmui neabejingos garsenybės: tarp jų – Eglė ir Jonas Valančiūnai

24sek

LaVaras Ballas išdėstė savo požiūrį išsilavinimo svarbą: „Sportininkui jis visiškai nereikalingas“

Aktualu

Išgelbėk draugą: jaunieji medikai pajūryje poilsiautojus moko pirminio gaivinimo 

Kultūra

Septynios Dano Browno knygos – nuo geriausios iki blogiausios

Gyvenimas

Lietuvių šeimoje – kaip seriale: pagimdė vieną, o namo iškeliavo su trim kūdikiais

Aktualu

Lietuva – vienintelė ES šalis, neleidžianti dirbti prieglobsčio prašytojams

15min iš Argentinos Pasaulis kišenėje

Užrašai iš Lietuvos Argentinoje (II): transliacija iš pasaulio krašto, perspėjimas dėl lenkų ir karas dėl Kavarsko

Vardai

Klaipėdą sudrebino įspūdingas Donato Montvydo cirko šou

Naujienos

Pasaulis kišenėje

Vilkaviškietis senoviniu „Moskvičiumi“ įveikia tūkstančius kilometrų

Aktualu

Gerasis nacis: Vilniuje šimtus žydų išgelbėjęs vokietis tapo filmo herojumi

Gazas

Palangos lenktynėse pergalę išplėšė „Porsche“ vairavusi „Palanga Spa Hotel by EMG Motorsport“ komanda

Vardai

Princui George'ui suėjo penkeri: mielas būsimo karaliaus albumas ir visus nuginkluojanti šypsena

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitokia Kolumbija. Rytų Andų pabėgėliai

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 liepos 15 – 21 d.)

Vardai

Palangoje – vienintelis solinis Jazzu koncertas: gerbėjų antplūdis ir „kietos moterys“ scenoje

Verslas

Pabėgimas į gamtą: Baltijos saloje suartėjo skandinaviškos ir japoniškos tradicijos

Gyvenimas

Ką daryti, kai vaikas užsimano šuniuko ar kačiuko

Mokslas.IT

Vienišiausias žmogus Žemėje: Amazonės džiunglėse nufilmuotas 22-ejus metus čia gyvenantis vyras

Vardai

Kodėl Meghan Markle ir Kate Middleton negali avėti batų su platforma šalia karalienės

Gyvenimas

„Frida“ įkūrėja D.Baranauskė apie smurto šeimoje mastą: vyrai naudojasi moterų meile

Vardai

Palangos lenktynėse – variklių gausmui neabejingos garsenybės: tarp jų – Eglė ir Jonas Valančiūnai

24sek

LaVaras Ballas išdėstė savo požiūrį išsilavinimo svarbą: „Sportininkui jis visiškai nereikalingas“

Aktualu

Išgelbėk draugą: jaunieji medikai pajūryje poilsiautojus moko pirminio gaivinimo 

Kultūra

Septynios Dano Browno knygos – nuo geriausios iki blogiausios

Gyvenimas

Lietuvių šeimoje – kaip seriale: pagimdė vieną, o namo iškeliavo su trim kūdikiais

Aktualu

Lietuva – vienintelė ES šalis, neleidžianti dirbti prieglobsčio prašytojams

15min iš Argentinos Pasaulis kišenėje

Užrašai iš Lietuvos Argentinoje (II): transliacija iš pasaulio krašto, perspėjimas dėl lenkų ir karas dėl Kavarsko

Vardai

Klaipėdą sudrebino įspūdingas Donato Montvydo cirko šou

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT