Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 19d. 14:00

Ar sukučiai kosmose suktųsi amžinai?

Sukutis „Fidget Spinner“
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Sukutis „Fidget Spinner“

Sukučiai („Fidget spinner“)vis dar nepraranda savo netikėtai didelio populiarumo. Jais žaidžiančių vaikų ir suaugusiųjų viešose vietose galima pamatyti vis dažniau. Nors ši keista mada patinka ne visiems, kai kuriuos vaikus ji skatina pagalvoti ir apie mokslą. Pavyzdžiui, internete ieškoma atsakymo į ne tokį jau paprastą klausimą - ar suktukas kosmose suktųsi amžinai?

Kosmosas jau pats savaime labai domina mokslu susižavėjusius žmones. Daug vaikų svajoja būti astronautais ar bent jau kada nors, kai technologijos tai leis, aplankyti kosmoso prieigas. Tačiau klausimas apie sukučių veikimą kosmose nėra toks jau sudėtingas.

Sukučiai veikia dėl to, kad turi maža trintimi pasižymintį guolį. Pasukus šį žaislą, jis sukasi pakankamai ilgai, kol trintis, oro pasipriešinimas ir žemės trauka jį sustabdo. Kokybiški, brangesni suktukai sukasi ilgiau, dažniau turi kokybiškesnius guolius, lygesnį svorio pasiskirstymą. Būtent guolio kokybė ir žaislo dizainas yra vienintelės savybės, kuriomis sukučiai vienas nuo kito skiriasi. Taigi, kas nutiktų šį žaislą pasiėmus su savimi į kosmosą?

Jei sukutį koks nors astronautas pasuktų Tarptautinėje Kosminėje Stotyje, jis elgtųsi panašiai kaip ir ant žemės. Sukutis suktųsi šiek tiek ilgiau, nes jo taip stipriai neveiktų gravitacija, tačiau jis vis tiek sustotų pakankamai greitai - laukti to tikrai nepabostų. Tuo tarpu atvirame kosmose viskas vyktų kiek kitaip.

Atvirame kosmose, toliau nuo planetų, sukutis suktųsi labai ilgai. Nes iš sukimąsi stabdančių veiksnių sąrašo pašalinta būtų ne tik gravitacija, bet ir oro pasipriešinimas. Visgi, trintis išliktų ir sukutis laikui bėgant vis tiek sulėtėtų bei galiausiai sustotų. Arba pradėtų suktis kartu su savo guoliu.

Taigi, jei dabar kas nors užduos jums šitą keistą klausimą, žinosite ką atsakyti. Tačiau tai nėra tik bereikšmė diskusija. Mokslininkai tuo taip pat domėjosi. Į TKS buvo pasiųsti keli itin kokybiški giroskopai, kad būtų galima išbandyti jų sukimąsi ir kokią įtaką jiems daro Žemės trauka. Aišku, giroskopai galiausiai nustodavo suktis. Beje, NASA atstovo Dano Huoto teigimu, siekiant mokslo populiarinimo tikslų į TKS tikriausiai bus nusiųsta keletas sukučių, apie kuriuos įgula turėtų nufilmuoti keletą reportažų.

VIDEO: Gyroscopes in space
Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT