Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 22d. 11:19

Astronomai iš peties imasi „ateivių megastruktūros“ paslapties aiškinimosi

KIC 8462852
NASA/JPL-Caltech nuotr. / KIC 8462852

Tai beveik užtikrintai ne ateiviai, bet Tabby žvaigždė ir vėl elgiasi velnioniškai keistai. Žvaigždė, sukėlusi planetinio masto susidomėjimą 2015 rudenį – kai astronomas Jasonas Wrightas iškėlė mintį, kad keistasis mirgėjimas galėtų būti ateivių megastruktūros įtakos rezultatas – ir vėl mirga. Bet dabar astronomai jau yra pasirengę visą vyksmą atidžiai stebėti.

J.Wrightas apie vėl prasidėjusį Tabby žvaigždės mirgėjimą per „Twitter“ paskelbė gegužės 19 d. rytą.

Kaip pranešė „Popular Science“, Fairborn observatorija Arizonoje (JAV) patvirtino, kad žvaigždė pastaruoju metu pritemo maždaug 3 procentais. Kaip ir ankstesniais atvejais, įprastu žvaigždėms ir jas supančioms egzoplanetoms elgesiu to lengvai paaiškinti neįmanoma. Anksčiau žvaigždės keistumą bandyta aiškinti kometų fragmentų spiečiais, neseniai suirusia planeta ir visų mėgiama ateivių megastruktūra.

Tabby žvaigždė, arba KIC 8462852, kaip ji pavadinta „Kepler“ kosminio teleskopo duomenų bazėje, glumino astronomus nuo tada, kai piliečių mokslo dalyviai pastebėjo keistą jos šviesio kreivę. Per ketverius „Kepler“ stebėjimo metus žvaigždės šviesis su pertrūkiais kito, vienu metu susilpnėdamas netgi 20 procentų. Kuo daugiau astronomai stebėjo žvaigždę, tuo keistesnius rezultatus jie gaudavo. Senų fotografijos plokštelių analizė parodė, kad žvaigždės šviesis per XX amžių sumažėjo net 19 procentų, o paskesnė „Kepler“ duomenų analizė atrodė patvirtinanti ilgalaikį temimą. Netrukus buvo nuspręsta, kad vienintelis būdas įminti paslaptį – stebėti žvaigždės pritemimą visame elektromagnetinio spinduliavimo spektre. Po sėkmingos sutelktinio finansavimo kampanijos praėjusį pavasarį, būtent tai astronomai ir ketina atlikti.

Laiko jie nešvaisto – raginama nukreipti visų teleskopų, netgi mėgėjiškų, objektyvus į Tabby žvaigždę ir stebėti, kaip šviesos kreivė kinta per pritemimą. „Dabar organizuojame daug skirtingų teleskopų,” sakė Wrightas interviu, duotame UC Berkeley SETI programai, pabrėždamas, kad abiem Keck teleskopais Havajuose šiąnakt bus stebima Tabby žvaigždė, tikimasi, su kolegomis ir kitose observatorijose JAV ir kitur pasaulyje. „Tai turėtų būti išties jaudinantis savaitgalis“.

„Kepler“ duomenyse Tabby žvaigždė yra baltos spalvos. Tikslesniais skirtingų bangos ilgių matavimais galima bus nustatyti, kokia medžiaga pridengia žvaigždę. Tarkime, stipri mėlynos ir ultravioletinės šviesos absorbcija rodytų milžinišką dulkių debesį, tuo tarpu infraraudonojo spinduliavimo perteklius liudytų kometų hipotezės naudai.

O kas remtų milžiniškos ateivių konstrukcijos hipotezę? Tik patys neįprasčiausi duomenys. Tačiau kol nėra išanalizuoti duomenys ir nenustatytos natūralios pritemimų priežastys, galime pasvajoti ir apie tai.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT