Dabar populiaru
Publikuota: 2014 sausio 20d. 14:12

Astronomai „pamatė“ kosminio tinklo gijas

Dėl kvazaro šviesos astronomai galėjo tiesiogiai stebėti, kaip nuo Žemės nutolusi galaktika siurbia aplinkines dujas - iliustracijoje šis procesas pavaizduotas dailininko rankomis
Europos Pietų observatorijos iliustr. / Dėl kvazaro šviesos astronomai galėjo tiesiogiai stebėti, kaip nuo Žemės nutolusi galaktika siurbia aplinkines dujas - iliustracijoje šis procesas pavaizduotas dailininko rankomis

Astronomai sekmadienį paskelbė pirmą kartą pamatę dujines gijas, kurios, teoriškai, „laiko“ Visatą, sudarydamos tarsi „kosminį tinklą“.

Astronomai pasinaudojo intensyvia spinduliuote, kurią skleidžia vienas kvazaras – supermasyvios juodosios skylės „šalutinis produktas“, kuris veikia kaip kokia kosminė blykstė, nušviečianti dalį to milžiniško gijų tinklo.

Kosmologai mano, kad materija tarp galaktikų pasiskirsto kažkokiu „kosminiu tinklu“.

Manoma, kad dauguma Visatos atomų yra šiame tinkle kaip vandenilis, likęs po Didžiojo sprogimo, o galaktikos susiformuoja to tinklo mazguose.

„Tai pirmas kartas, kai kas nors galėjo pagauti kosminio tinklo atvaizdą, pademonstruojantį jo siūlišką struktūrą“, – sakė astronomijos doktorantas Fabrizio Arrigoni Battaia, kuris dalyvavo stebėjimuose iš Kecko Keko observatorijos Havajuose.

Komanda buvo susitelkusi ties masyviu ūku, kuriame tinklo gijos persikryžiuoja.

Tą ūką mokslininkai galėjo tyrinėti dėl kvazaro apšvietimo – spinduliavimo, kurį skleidžia kosminė materija, krisdama į supermasyvią juodąją skylę galaktikos centre. Stebėjimas vyko panaudojant kompiuterinius šviesos filtrus. 

Kvazarai yra šviesiausi objektai Visatoje.

„Šiuo atveju mums pasisekė, kad tas šviesos pluoštas nukrypęs tiesiai į kosminį tinklą ir priverčia švytėti dalį jo dujų“, – sakė tyrėjas Sebastiano Cantalupo iš Kalifornijos universiteto Santa Kruze.

Tyrimo išvados buvo paskelbtos žurnale „Nature“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT