Dabar populiaru
Publikuota: 2017 lapkričio 13d. 12:20

Atliktas detaliausias astronautų smegenų tyrimas: kosmoso poveikis akivaizdus

Astronautė Peggy Whitson ir kosmoso naujokas Jackas Fischeris išėjo į atvirą kosmosą
NASA/AFP nuotr. / Astronautė Peggy Whitson ir kosmoso naujokas Jackas Fischeris išėjo į atvirą kosmosą

Seniai žinoma, kad buvimas kosmose įvairiai veikia astronautų sveikatą – silpsta kaulai ir raumenys, prastėja rega ir panašiai. Dabar atlikta detaliausia iki šiol studija, tyrinėjanti poveikį smegenims.

Nuskenavus 34 astronautų smegenis praėjus 4–10 dienų po grįžimo į Žemę ir palyginus su atvaizdais, gautais prieš išskrendant, aptikta keletas pokyčių.

18 astronautų vykdė maždaug šešių mėnesių trukmės misijas Tarptautinėje kosminėje stotyje, o 16 – trumpesnes, iki mėnesio trukmės misijas daugkartinio naudojimo erdvėlaiviuose „Shuttle“.

Daugumos ilgas misijas vykdžiusių astronautų smegenys buvo pasislinkusios kaukolės ertmėje į viršų ir šiek tiek išsiplėtusios, aplink jas liko mažiau vietos smegenų skysčiui.

Taip pat sumažėjo smegenų viršuje esanti centrinė vaga, atskirianti kaktinę ir momeninę smegenų skiltis. Kol kas nėra aišku, kiek šie pokyčiai yra pavojingi ar kiek pakeičia smegenų funkcijas.

Tyrėjai mano, kad šie efektai gali paaiškinti ir suprastėjusį astronautų regėjimą – iš kaukolės ertmės išstumiamas smegenų skystis ima spausti regos nervą, šis ištinsta ir ima prasčiau perdavinėti signalus į smegenis – tačiau tvirtai teigti, kad šis paaiškinimas teisingas, dar negali.

Trumpas misijas vykdžiusių astronautų smegenys pakitimų nerodė, taigi atrodo, kad mikrogravitacijos poveikis pasireiškia per keletą mėnesių.

Toliau tyrimas bus tęsiamas ir astronautų smegenys skenuojamos praėjus ilgesniam laikui po grįžimo į Žemę.

Tokie tyrimai yra labai svarbi žmonių pasirengimo kelionėms į Marsą ir tolimesnius Saulės sistemos objektus dalis.

konstanta.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT