Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atominės bombos sprogimui prilygstantys asteroidai į Žemę trenkiasi vidutiniškai du kartus per metus

Asteroido susidūrimas su Žeme
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Asteroido susidūrimas su Žeme
Šaltinis: Technologijos.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nuo 2000 m. į Žemę yra rėžęsi dešimtys didžiulių asteroidų. Daugelio jų sprogimai būdavo galingesni nei bet kurį didmiestį nuo Žemės paviršiaus nušluoti galinčios galingos atominės bombos sprogimas. Visa laimė, kad jie pataikė ne į miestus. Žemės dienos proga fondas B612 internete išplatino vaizdo siužetą apie visus XXI a. sprogusius asteroidus.

Fondas B612 – buvusių astronautų įkurta nepelno siekianti organizacija, kuri rūpinasi Žemei grėsmingų asteroidų medžiokle. Fondas siekia atkreipti visų Žemės gyventojų dėmesį į mažai kam žinomą dalyką – dideli asteroidai Žemę bombarduoja šiurpiai dažnai. Žymiai dažniau nei įsivaizduojame.

Vaizdo siužetas sukurtas remiantis pasaulinio branduolinių sprogimų jutiklių tinklo, kuris priklauso organizacijai „Nuclear Test Ban Treaty Organization“, duomenimis. Nuo 2000 iki 2013 m. šis tinklas visoje planetoje užfiksavo 26 sprogimus, kurių galingumas siekė nuo 1 iki 600 kilotonų. Visus juos sukėlė į Žemę rėžęsi asteroidai, teigia fondo B612 atstovai. Palyginimui, 1945 m. virš Hirošimos (Japonija) susprogdintos amerikiečių atominės bombos galia siekė tik 15 kilotonų.

Atrasta ir dar beveik 10 tūkst. pavojingų asteroidų, kurie yra mažesni, bet sunaikintų ištisus miestus ar regionus.

Daugelis asteroidų susidūrimų taip ir liko nepastebėti todėl, kad jie sprogo toli nuo tankiai apgyvendintų regionų (dažniausiai virš vandenynų) ir aukštai atmosferoje. Tačiau, kaip puikiai pamename, kartais galingi sprogimai įvyksta ir virš gyvenamųjų vietovių. Vos prieš metus virš Čeliabinsko (Rusija) sprogo net 600 kilotonų asteroidinis užtaisas, apgadinęs tūkstančius pastatų ir sužeidęs daugiau kaip 1 tūkst. žmonių (aukų, laimė, išvengta).

Šiuo vaizdo siužetu fondas B612 tikisi pažadinti žmonijos susirūpinimą dėl asteroidų ir juos medžiojančių sistemų kūrimo.

„Patys didžiausi asteroidai, kurie sunaikintų ištisas valstybes ar žemynus, jau yra aptikti ir yra akylai stebimi, – pabrėžia buvę NASA astronautai Edas Lu (jis yra fondo B612 įkūrėjas) ir Rusty Schweickartas. – Tiesa, atrasta ir dar beveik 10 tūkst. pavojingų asteroidų, kurie yra mažesni, bet sunaikintų ištisus miestus ar regionus.“

„Skaičiavimai rodo, kad tokių Žemei grėsmingų asteroidų Saulės sistemoje turėtų būti daugiau kaip 1 mln., – tęsia aktyvistai. – Vadinasi, mes jų atradę esame vos mažą kruopelytę. Visi kiti klaidžioja neatrasti ir atrandami tik iki susidūrimo su Žeme likus keletui valandų arba išvis po susidūrimo. Niekas nežino, kur įvyks kitas Žemės susidūrimas su asteroidu. Vienintelis būdas išvengti kurį nors miestą nuo Žemės paviršiaus nušluoti galinčios katastrofos iki šiol tebėra akla sėkmė.“

Fondas B612 mėgina privačiomis lėšomis statyti infraraudonųjų spindulių kosminį teleskopą, kuris pavojingų asteroidų Saulės sistemoje dairytųsi ir juos atrastų dar tada, kai šie nuo Žemės būtų nutolę milijonus kilometrų. Organizacija tikisi, kad kosminis teleskopas „Sentinel“ bus paleistas 2018 metais.

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT