Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atrasta planeta su keturiomis saulėmis

Dailininko sukurta PH1 sistemos iliustracija.
Haven Giguere/Jeilio universiteto nuotr. / Dailininko sukurta PH1 sistemos iliustracija.
Šaltinis: BNS
0
A A

Tarptautinė mėgėjų ir profesionalių astronomų komanda pirmadienį paskelbė atradusi planetą, kurios padangę nušviečia net keturios saulės ir kuri yra pirmasis toks žinomas atvejis.

Planeta, esanti už maždaug 5 tūkst. šviesmečių nuo Žemės, buvo pavadinta PH1 – naujų planetų paieškos programos „Planet Hunters“ („Planetų medžiotojai“), kuriai vadovauja Yale'io (Jeilio) universitetas ir į kurią įtraukiami savanoriai, garbei.

PH1 sukasi aplink dvi saules, o apie šia sistemą dar sukasi antra tolima žvaigždžių pora. Kol kas žinomos iš viso tik šešios planetos, besisukančios aplink dvi žvaigždes, ir nė apie vieną jų nesisuka jokios kitos tolimos žvaigždės.

PH1 sukasi aplink dvi saules, o apie šia sistemą dar sukasi antra tolima žvaigždžių pora. Kol kas žinomos iš viso tik šešios planetos, besisukančios aplink dvi žvaigždes, ir nė apie vieną jų nesisuka jokios kitos tolimos žvaigždės.

„Planetos, kurios sukasi aplink daugiau kaip vieną žvaigždę, yra planetų formavimosi kraštutinybės“, – sakė Yale'io universiteto mokslininkė Meg Schwamb, kuri yra pagrindinė autorė straipsnio, pirmadienį pristatyto per metinį Amerikos astronomų draugijos Planetų mokslo skyriaus susitikimą Nevadoje.

„Šių sistemų atradimas verčia mus grįžti prie pradžios ir aiškintis, kaip tokios planetos gali susiformuoti ir evoliucionuoti tokioje dinamiškai kintančioje aplinkoje“, – sakė ji.

„Planet Hunters“ dalyviai amerikiečiai, paprasčiau sakant, mėgėjai Kianas Jekas ir Robertas Gagliano pirmieji aptiko PH1. Vėliau jų atradimą patvirtino Havajuose dirbanti JAV ir britų mokslininkų grupė.

PH1 yra iš dujų sudaryta milžinė, kurios skersmuo yra maždaug 6,2 karto didesnis už Žemės skersmenį, tad ji yra truputį didesnė už Neptūną. Atrastoji planeta per maždaug 138 dienas apsisuka aplink žvaigždžių porą; vienos tų žvaigždžių masė yra 1,5 karto didesnė už Saulės, o kitos – sudaro 0,41 Saulės masės.

Dvi kitos žvaigždės sukasi aplink šią planetinę sistemą atstumu, kuris yra maždaug tūkstantį kartų didesnis už atstumą tarp Žemės ir Saulės. Mokslininkai dabar laužo galvas, kaip tokia planeta gali išlikti tokioje gravitacinėje aplinkoje, nes keturių žvaigždžių gravitacija tiesiog turėtų ją sudraskyti.

Interneto svetainė Planethunters.org buvo įkurta 2010 metais, siekiant paskatinti astronomus mėgėjus ieškoti planetų už mūsų Saulės sistemos ribų. Svetainėje skelbiami NASA kosminiu teleskopu „Kepler“ gaunami duomenys.

2009-ųjų kovą paleistas „Kepler“ yra pirmoji NASA misija, kurios tikslas yra ieškoti į Žemę panašių planetų, kurios sukasi aplink žvaigždes, panašias į mūsų Saulę.

Apie PH1 atradimą pirmadienį buvo paskelbta arxiv.org, atitinkamas straipsnis pateiktas žurnalui „Astrophysical Journal“.

„Mane vis dar stulbina tai, kaip galime aptikti, jau nekalbant apie tokio didelio informacijos kiekio gavimą, kitą planetą už tūkstančių šviesmečių, tiesiog studijuodami jos motininės žvaigždės šviesą“, – sakė K.Jekas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos Saulė
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT