Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Danguje pasirodė Didžiųjų Grįžulo Ratų ryškumo kometa

Astronomai mėgėjai iš Australijos Michaelas Mattiazzo ir Jimas Giffordas jau spėjo nufotografuoti pietų pusrutulyje plika akimi matomą kometą „C/2011 L4 PANSTARRS", kurią mažiau nei po savaitės išvys ir Šiaurinio pusrutulio gyventojai. Iki šiol kometa stabiliai ryškėjo, o dabar vakaro danguje žėri 2,6 ryškiu – maždaug tokio ryškio yra Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždės.
2013 m. vasario 28 dieną daryta kometos nuotrauka, kurioje matyti ryški II dulkių uodega.
2013 m. vasario 28 dieną daryta kometos nuotrauka, kurioje matyti ryški II dulkių uodega. / Michaelo Mattiazzo nuotr.
Temos: 2 Kosmosas Kometa


Specialistai nuotraukose įžiūri net tris kometos uodegas. Vasario 28 d. vakarą darytoje M. Mattiazzo nuotraukoje, vakarinėje dangaus skliauto pusėje, maždaug 6 laipsnių aukštyje virš horizonto kybojusi kometa pro didelius žiūronus buvo matoma kaip šviesulys su 1,5 laipsnio (trijų mėnulio pilnaties diskų skersmens) ilgio uodega.

Ryškiausia jos dalis matoma nesunkiai. Antroji „PANSTARRS" uodega yra gerokai blausesnė dulkių uodega (III tipo uodega), kurią sudaro sunkios dulkių dalelės matoma kaip „trumputis pelekas" po ryškiąja uodegos dalimi (II tipo uodega). Trečioji – joninė – kometos uodega plika akimi kol kas neįžvelgiama. Ją specialistai įžiūri fotografijose.

NASA iliustr./Kometos „PANSTARRS

Dulkių uodegos paskui kometas nusidriekia dėl saulės kaitros: kometai priartėjus prie šviesulio, jos spinduliai pradeda garinti dulkėmis nuklotą ledinį kometos kūną – saulės fotonai švelniai stumia kometos dulkes nuo kometos galvos ir suformuoja ilgą, nuostabią uodegą. Tokios dujos kaip anglies monoksidas ir ciano dujos (normaliomis sąlygomis jos būna neutralios) „pasikrauna energijos" iš saulės ultravioletinių spindulių, atiduoda išorinius savo elektronus ir tampa „jonizuotomis". Tie patys ultravioletiniai spinduliai sukelia blausiai melsvą dujų švytėjimą.

Dulkių uodegos paprastai driekiasi orbitinėmis kometų kreivėmis ir neretai įgyja švelniai išlenktos arkos formą. O štai joninės uodegos būna idealiai tiesios ir driekiasi tiesiai nuo saulės. Jonizuotomis tapusios anglies monoksido molekulės lengvai pasiduoda iš saulės sklindančiai magnetinio lauko jėgai, kuri atskrieja kaip dalis saulės vėjo. Toks vėjas kometą apgaubia 500 km/s gūsiais ir joninę uodegą nutęsia priešinga saulei kryptimi.

Daugiau informacijos apie kometos stebėjimą anglų kalba rasite spustelėję šią nuorodą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius