Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 9d. 09:48

Didžiausias Mėnulyje ir vienas didžiausių kraterių visoje Saulės sistemoje – kas čia nutiko?

Aitkeno krateris ©NASA/GSFC/Arizona State University
Aitkeno krateris ©NASA/GSFC/Arizona State University

Didžiausias Mėnulyje ir vienas didžiausių Saulės sistemoje krateris, Pietų poliaus – Aitkeno baseinas, susiformavo, kai į jauną Mėnulį trenkėsi didelis asteroidas.

Kraterio dugne Mėnulio pluta yra maždaug 30 kilometrų storio, o kitur – maždaug 40, taigi akivaizdu, kad smūgio būta stipraus.

Šių metų pradžioje, remdamiesi Chang’e-4 misijos mėnuleigio Yutu-2 surinktais duomenimis, mokslininkai padarė išvadą, kad kraterį suformavęs smūgis pramušė plutą ir į paviršių iškėlė Mėnulio mantijos medžiagą. Mantija ir pluta skiriasi chemine sudėtimi, o Pietų poliaus – Aitkeno kraterio medžiagos spektroskopinė analizė lyg ir bylojo, kad jame yra daug olivino ir įvairių piroksenų – su mantija siejamų mineralų.

„Scanpix“/AP nuotr./„Chang'e 4“
„Scanpix“/AP nuotr./„Chang'e 4“

Visgi nauja tos pačios misijos duomenų analizė sukėlė abejonių ankstesne išvada. Naujai analizei pasirinkti ne tik Yutu-2 surinktų mėginių duomenys, bet ir paties Chang’e-4 zondo atlikti atspindžio spektro matavimai. Panaudoti kitokie algoritmai, nei ankstesniame tyrime, leido susieti duomenis su labiausiai tikėtinais paviršiaus mineralais, įvertinant jų granulių dydžius bei kosmoso orų poveikį.

Nustatyta, kad pagrindinis mineralas kraterio paviršiuje yra plagioklazė – stingstančios lavos sukuriama uoliena, sudaranti pagrindinę visos Mėnulio plutos dalį. Nors aptikta ir piroksenų bei olivino, bendras jų kiekis yra daug mažesnis, nei plagioklazės, taigi hipotezė apie plutos pramušimą atrodo labai abejotina.

konstanta.lt
Temos: 2 Kosmosas Mėnulis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:30
01:16
01:39

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT