Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 08 02 /22:47

Istorinė misija baigta: du TKS įgulos nariai „SpaceX“ erdvėlaiviu nusileido Meksikos įlankoje

Pirmieji per beveik dešimtmetį JAV erdvėlaiviu į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) atskridę astronautai šeštadienio vakarą JAV bendrovės „SpaceX“ erdvėlaiviu išskrido namo. Sekmadienį vakare Lietuvos laiku jie saugiai nusileido Meksikos įlankoje, praneša CNN.

Dviejų astronautų Dougo Hurley ir Bobo Behnkeno dviejų mėnesių viešnagė kosmose baigėsi ir astronautai saugiai pasiekė Žemę.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Crew dragon“ nusileido Žemėje
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Crew dragon“ nusileido Žemėje

Gelbėjimo laivas „GO Navigator“ plaukė, kad ištrauktų erdvėlaivį „Crew Dragon“ iš vandens, o B.Behnkenas ir D.Hurley galėtų iš jo išlipti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Gelbėjimo laivas „GO Navigator“
AFP/„Scanpix“ nuotr./Gelbėjimo laivas „GO Navigator“

Dviejų mažesnių ir greitesnių laivų lydimas gelbėjimo laivas atplukdė daugiau nei 40 darbuotojų, įskaitant gydytojus ir slaugytojus. Siekiant užtikrinti grįžusių astronautų saugumą pandemijos metu, juos pasitinkantis personalas buvo karantinuojamas dvi savaites ir ištirtas dėl koronaviruso.

Atidarius liuką, astronautus iš karto apžiūrės gydytojas. Tikimasi, kad po medicininių apžiūrų jie galės skristi į Hjustoną ir susitikti su savo šeimomis.

Tai yra pirmasis JAV kosminio laivo nusileidimas ant vandens nuo 1975 metais įvykusios misijos „Apollo-Sojuz“.

D.Hurley ir Bobas Behnkenas gegužės 30-ąją pakilo iš Kanaveralo kyšulio bendrovės „SpaceX“ eksperimentine pilotuojama kapsule „Crew Dragon“.

„Jaudinama diena“

TKS įgulos kapitonas Chrisas Cassidy sakė, kad ši diena bus itin jaudinama. Jis pridūrė liūdintis dėl dviejų įgulos narių išvykimo, bet pabrėžė, kad Jungtinėms Valstijoms buvo labai svarbu užsitikrinti naujų astronautų transporto priemonių.

Ši misija žymi pirmąjį kartą nuo amerikiečių daugkartinio naudojimo erdvėlaivių „Space Shuttle“ naudojimo pabaigos 2011 metais, kai pilotuojamas aparatas pakilo į orbitą iš Jungtinių Valstijų teritorijos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Dougas Hurley ir Bobas Behnkenas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Dougas Hurley ir Bobas Behnkenas

Be to, tai yra pirmasis atvejis, kai astronautus į TKS nuskraidino privati bendrovė.

JAV sumokėjo iš viso apie 7 mlrd. dolerių „SpaceX“ ir aerokosminių technologijų milžinei „Boeing“ pagal sutartis dėl „kosminio taksi“ paslaugų.

Tačiau „Boeing“ programa patyrė skaudų smūgį po jos sukurto erdvėlaivio nesėkmingo bandomojo nepilotuojamo skrydžio. Tuomet „SpaceX“, įkurta tik 2002 metais, tapo aiškia šios srities lydere.

Pastaruosius devynerius metus JAV astronautai į TKS buvo skraidinami tik Rusijos erdvėlaiviais „Sojuz“. Kiekvieno astronauto vieta Jungtinėms Valstijoms kainuodavo apie 80 mln. dolerių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius