Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Kaip buvo užfiksuotos įspūdingiausios kosmoso nuotraukos?

Kosmoso fotografija sukuria stulbinančius, sudėtingų formų ir ugningų spalvų vaizdus, tačiau ji taip pat yra labai svarbi astronomams bandant suprasti visatą. Nuo tada, kai 1840 m. buvo padaryta pirmoji astronominė Mėnulio nuotrauka, technologijos pažengė į priekį, kad mokslininkai galėtų daryti aiškiausius ir tiksliausius kosmoso vaizdus. Tačiau kyla klausimas - kaip tokios nuotraukos padaromos?
Galaktika
Galaktika / 123RF.com nuotr.

Plataus lauko kameros leidžia orbitoje skriejančioms kameroms fotografuoti didesnę teritoriją, o fiksuojant objektus infraraudonųjų, rentgeno ir kitų bangų ilgių diapazonuose galima atskleisti smulkias sprogimų, susidūrimų ir kitų kosminių įvykių detales.

Pavyzdžiui, stebėdami kosmosą tik regimąja šviesa, astronomai negalėtų nustatyti didelės energijos visatos objektų, pavyzdžiui, juodųjų skylių. Naudodami rentgeno spindulių fotografiją mokslininkai gali stebėti, kaip juodosios skylės vagia energiją iš aplinkos ir vėl ją išspinduliuoja didelės energijos čiurkšlėmis.

Veneros tranzitas

Ši nuotrauka yra kelių vaizdų laikinė kompozicija. Joje užfiksuota, kaip Venera juda pro Saulę. Tai ne tik įspūdingas reginys, bet ir pats įvykis yra retenybė. Jis kartojasi kas 243 metus - kitą kartą jį bus galima pamatyti 2117 m.

Veneros tranzitas aplink Saulę
Veneros tranzitas aplink Saulę

Saulės dinamikos observatorijos (SDO) darytoje stambaus plano nuotraukoje matyti detalės Saulės paviršiuje. Naktinės Veneros, kaip mažo juodo disko, kontrastas priešais galingą ir ryškią Saulę suteikia šiam vaizdui dramatiškumo. Šiam laiko intervalui sukurti naudotas prietaisas - Atmospheric Imaging Assembly (AIA), kuris stebi ultravioletinio diapazono bangų ilgius. Šiame konkrečiame vaizde rodomos 171 angstromo ilgio bangos, siekiant parodyti hipnotizuojančias Saulės žybsnių detales.

Planeta 6 valandas ir 40 minučių praleido kirsdama Saulę, visą šį laiką buvo fiksuojami vaizdai. Mokslininkai atrinko 15 nuotraukų, padarytų reguliariais intervalais, ir sujungė jas, kad nubrėžtų tranzito maršrutą.

Intensyvios spalvos

Nedažnai vienoje vietoje galima pamatyti 100 000 žvaigždžių. Tačiau šioje Hubble'o kosminio teleskopo 3 plačiakampės kameros darytoje nuotraukoje jos susijungia į įspūdingą raudonų, oranžinių ir mėlynų spalvų panoramą. Tai, ką matote, yra Omega Kentauro žvaigždžių spiečiaus dalis, kurioje gyvena 10 milijonų žvaigždžių. Jos susiformavo prieš 10-12 mlrd. metų ir šviečia už 16 000 šviesmečių nuo mūsų.

NASA/Omega kentauro žvaigždių spiečius
NASA/Omega kentauro žvaigždių spiečius

Kad būtų sukurta ši judri žvaigždžių scena, svarbiausias buvo fotoaparato gebėjimas vienu metu tirti didelį bangų ilgių diapazoną - nuo ultravioletinės šviesos iki artimųjų infraraudonųjų spindulių. Šiam sudėtiniam vaizdui gauti buvo sujungti trys filtrai. Du filtrai fiksavo ultravioletinių bangų ilgį (F225W ir F336W), o trečiasis - infraraudonųjų (F814W). Kiekvienam iš gautų monochromatinių vaizdų buvo suteiktas skirtingas atspalvis, prieš sujungiant juos į vieną kadrą. Mėlyną ir žalią atspalvį suteikė ultravioletiniai filtrai, o raudoną atspalvį - infraraudonųjų spindulių filtrai.

Spalvų įvairovė reiškia skirtingus žvaigždės gyvenimo ciklo etapus: Geltonai balti taškai rodo žvaigždes, esančias vandenilio sintezės stadijoje - stadijoje, kurioje šiuo metu yra mūsų Saulė; oranžiniai taškai - senesnes žvaigždes, kurios yra vėsesnės ir didesnės; raudoni taškai - raudonąsias milžines; mėlyni taškai - žvaigždes, artėjančias prie savo gyvenimo pabaigos, nes jų vandenilis jau išsekęs, o žvaigždės, kuriose dabar lydosi helis, didžiąją dalį šviesos skleidžia ultravioletiniuose bangų ilgiuose. Atrodo, kad kai kurios žvaigždės beveik liečiasi, nors atstumas tarp bet kurių dviejų žvaigždžių nuotraukoje yra maždaug trečdalis šviesmečio. Jei Žemė būtų šiame žvaigždžių spiečiuje, mūsų naktinis dangus būtų maždaug 100 kartų šviesesnis.

Hubble'o burbulas

Ryški žvaigždė, matoma burbulinėje miglotoje šviesoje, šiek tiek kairiau nuo centro, sukuria didžiulį rutulį. Žvaigždė, kurios masė 10-20 kartų didesnė už mūsų Saulės masę, pasitelkdama stiprius radiacijos vėjus, aplink save į išorę pučia aplinkinius kosminių dulkių debesis. Šį burbulą kaitina spinduliuotė, todėl susidaro ši kontrastingos spalvos sfera.

Amaly/NGC-7635 žvaigždė miglos burbule
Amaly/NGC-7635 žvaigždė miglos burbule

Nuotrauką padarė Hubble teleskopo lauko kamera „Wield Field Camera 3“. Skirtingi regimosios šviesos filtrai išskyrė specifinius bangų ilgius, susijusius su skirtingais elementais. Pirmasis buvo O III filtras, kuris užfiksavo deguonies buvimą. H-alfa filtras vaizdavo vandenilio išsiskyrimo vietas, o N II filtras - azotą. Šie filtrai padėjo išskaidyti miglą ir leido astronomams geriau suprasti šio tarpžvaigždinio debesies dinamiką. Trys gauti vaizdai buvo pažymėti spalvomis (mėlyna - deguonis, žalia - vandenilis, raudona - azotas) ir sujungti, kad būtų sukurta ši sudėtinė nuotrauka.

Sombrero formos galaktika

Sombrero galaktiką sudarantis plokščias diskas danguje užfiksuotas taip smulkiai, kad mokslininkai dar nesugebėjo suprasti visos jo sudėties.

NASA/Hubble Heritage team/
NASA/Hubble Heritage team/

Šioje nuotraukoje galaktika atrodo plona ir trapi. Tačiau jos masė 800 mlrd. kartų didesnė už Saulės masę, todėl ji yra vienas didžiausių žinomų objektų. Manoma, kad jos centre yra didelė juodoji skylė, apsupta 2 000 kamuolinių spiečių - 10 kartų daugiau nei mūsų pačių Paukščių tako galaktikoje.

Šis sudėtingas diskas buvo sudėliotas iš šešių stebėjimų, atliktų Hubble teleskopu. Tai yra detaliausias Sombrero galaktikos atvaizdas, užfiksuotas matomoje šviesoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Vasarinių padangų sezonas: kur rasti geriausią kainos ir kokybės santykį?
Reklama
Pranešimas apie prašymų dėl triukšmo mažinimo priemonių įgyvendinimo išlaidų kompensavimo priėmimą
Reklama
Atėjo metas apsitverti sklypą: specialistų patarimai
Reklama
„CFMOTO“ tapo naujos motociklų vairavimo akademijos Lietuvoje partneriais
Užsisakykite 15min naujienlaiškius