Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kelionės laiku greitai taps realybe? Sukurta dalelių siuntimo į praeitį simuliacija

Kelionė laiku
Kadras iš „YouTube“ / Kelionė laiku
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Jeigu grįžtume laiku atgal ir sutrukdytume savo seneliams susipažinti, ar užkirstume kelią savo pačių gimimui?

Ši teorija, dar žinoma, kaip „senelio paradoksas“, dažniausiai naudojama įrodymui, kad kelionės laiku negali egzistuoti, tačiau vis dėlto… kai kurie tyrėjai su tuo nesutinka.

Mokslininkų grupė iš Australijos sumodeliavo galimą laiku keliaujančių fotonų elgseną kvantiniame lygmenyje. Tyrime buvo naudojami fotonai – elektromagnetinės sąveikos nešėjai, kitaip tariant, elementariosios šviesos dalelės.

Teorijos apie tai, kad kelionės laiku kvantinėje erdvėje įmanomos, pasirodė dar 1991 metais. Tai paskatino faktas, kad kvantinės dalelės dažnai elgiasi ne visai vedinos tradicinių fizikos dėsnių.

Nagrinėdami jų elgesį, mokslininkai atskleidė daug neįtikėtinų šiuolaikinės fizikos aspektų. Jie panaudojo du glaudžiai susijusius, fiktyvius atvejus: jeigu fotonas keliautų per įprastą erdvėlaikį vienas ir sąveikautų su kitu fotonu, kuris būtų įstrigęs kirmgraužos laiko kilpoje (KLK). Spėjimai pasitvirtino – dalelės iš tiesų sugeba veikti viena kitą.

Imituodami antrojo fotono elgseną, jie galėjo ištirti ir pirmojo. Rezultatai parodė, kad ,teisingai paruošus antrąjį fotoną, gali būti pasiekti nuoseklūs pirmojo pokyčiai.

Teorijos apie tai, kad kelionės laiku kvantinėje erdvėje įmanomos, pasirodė dar 1991 metais. Tai paskatino faktas, kad kvantinės dalelės (mažiausi, nedalomi energijos elementai – šio tyrimo atveju - fotonai) dažnai elgiasi ne visai vedinos tradicinių fizikos dėsnių. „Nors kvantinių dalelių savybės yra labai neaiškios, tačiau jos išvengia nenuoseklumo laiko kelionės metu“ – teigė vienas iš tyrimo autorių profesorius Timothy 'is Ralphas.

Deja, makroskopinių sistemų laiko kelionės vis dar susiduria su problematiniais paradoksais.

Šio tyrimo rezultatai padeda geriau suprasti, kaip viena su kita gali glaudžiai sietis didžiausio ir mažiausio mastelio fizikos teorijos : Alberto Einsteino bendroji reliatyvumo teorija ir kvantinės mechanikos dėsniai.

„A.Einsteino teorija pasaulį vaizduoja žvaigždžių ir galaktikų perspektyvoje, o kvantinė mechanika jį aprašo labai smulkiu masteliu – atomų ir molekulių lygmenyje“, – komentuoja mokslininkai.

A.Einsteino teorija iškelia galimybę keliauti į praeitį erdvėlaikio keliu, grąžinančiu į išeities tašką erdvėje, tačiau jau praėjusiame laike. Ši teorija glumina tiek fizikus, tiek filosofus nuo pat savo atsiradimo, nes sukelia daug klasikinio pasaulio paradoksų. Vienas iš jų ir yra „senelio paradoksas“, kuris sukurtų neįmanomas sąlygas keliautojui laiku grįžti į savo iškeliavimo tašką.

Vis dėlto, naujasis australų tyrimas rodo, kad kelionės laiku yra įmanomos – nors kol kas tik kvantiniame lygmenyje.

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT