Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konkurencija kosmose: rusai praneša apie incidentus TKS amerikietiškoje dalyje

Astronauto Scotto Kelly darytos nuotraukos iš TKS
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr. / Astronauto Scotto Kelly darytos nuotraukos iš TKS
Šaltinis: 15min
3
A A

Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS), skriejančioje aplink Žemę jau 18 metų, dažniausiai gyvena 6 žmonės: po tris JAV ir Rusijos prižiūrimuose moduliuose. Nors jų santykiai kosmose iš šalies atrodo draugiški ir darbingi, „šaltasis kosminis karas“ ir informacinės atakos Žemėje vyksta.

Kalbėdami apie kosminį bendradarbiavimą, ir astronautai, ir kosmonautai nuolat pabrėžia, kad šaltasis karas baigėsi. Tai 15min yra tvirtinę ir kosmonautai Jurijus Baturinas, Sergejus Krikaliovas bei astronautas Karolis Bobko.

Tačiau ramybės šioje srityje nėra tiek daug, kaip gali atrodyti.

Rusija drumsčia ramybę

Rusija, mažindama finansavimą kosminei programai, yra pareiškusi, kad nuo 2020 m. nutrauks bendradarbiavimą su NASA. Taip pat pasirodė ir pranešimų, kad Rusija svarsto vietoje 3 kosmonautų į TKS siųsti tik 2.

Primename, kad pagal TKS steigimo susitarimą visos suinteresuotos pusės – JAV (NASA), Rusija (RKA), Japonija (JAXA), Kanada (CSA) ir keletas Europos valstybių (ESA) – yra įsipareigojusios bendradarbiauti iki 2024 m.

JAV kosmoso programa yra priklausoma nuo Rusijos.

Tokie kosminiai karai tarp Rytų ir Vakarų, iš pirmo žvilgsnio, gali sukelti rimtų problemų TKS projektui. JAV kosmoso programa yra priklausoma nuo Rusijos, nes 2011 m. NASA atsisakė savo pasenusio erdvėlaivio. Tad vienintelė galimybė JAV astronautams pasiekti TKS yra Rusijos erdvėlaiviu „Sojuz“.

Rusija turi ir daugiau svertų pakenkti JAV kosmoso srityje. JAV yra visiškai priklausoma nuo rusiškų variklių RD-180 tiekimo, kurie būtini norint į kosmosą raketa „Atlas V“ pakelti karinius ir kitus krovininius.

Tačiau NASA vadovas Ch.Boldenas yra sakęs, kad Rusijos pasitraukimas TKS projekto nesugriautų, nes jame dalyvauja ne tik dvi didžiosios šalys. Be to, nuo 2017 m. į kosmosą astronautus gabens ir privačios JAV bendrovės, taigi Rusijos pagalbos neprireiks.

Pranešimai apie incidentus TKS „amerikietiškoje“ dalyje

Informacinis karas tęsiasi ir platinant kasdienius pranešimus apie TKS darbą. Rusijos žiniasklaida nuolat stengiasi sudaryti įspūdį, kad amerikietiškoje TKS dalyje nuolat įvyksta „klaidų“. Spalio 13 d. agentūra „Interfax“ išplatino pranešimą, kad amerikiečių segmente vidinė kamera užfiksavo baltas daleles, galimai iliustruojančias skysčių nutekėjimą.

O šių metų pavasarį rusai pirmieji pranešė apie sugedusį TKS šlapimo perdirbimo aparatą. Žinia, kad amerikietiškoji TKS dalis yra modernesnė nei rusiška, joje veikia technologijos, šlapimą paverčiančios vandeniu, tinkamu maistui.

Naujieną apie amerikiečius ištikusius techninius nesklandumus išplatino Rusijos naujienų agentūra „Interfax“.

Šią naujieną apie amerikiečius ištikusius techninius nesklandumus išplatino Rusijos naujienų agentūra „Interfax“:

„Amerikietiškame TKS segmente jau 5 paras neveikia šlapimo perdirbimo sistema UPA. Todėl, užuot perdirbus, atliekas tenka kaupti spec. talpose“.

Kosminių tualetų sistema

Iš viso TKS įrengti 3 „sanitariniai mazgai“. Vienas iš jų yra rusiškoje stoties dalyje, kuri pavadinta „Žvaigždė“. Antras – JAV priklausančioje dalyje, kuri vadinasi „Ramybė“. Ir trečiasis – nešiojamas, mobilus.

2015 m. rugpjūtį TKS amerikietiškoje dalyje buvo kitų nesklandumų – sutriko elektros tiekimas. Dėl to buvo sutrikusi oro cirkuliacija. Tai yra labai svarbu, nes, neveikiant gravitacijos dėsniams, oro srautai nejuda.

Apie nesklandumus rusiškoje TKS dalyje „Interfax“ nepraneša.

VIDEO: Nuotaikingas NASA animacinis filmas apie TKS
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT