Dabar populiaru
Publikuota: 2016 balandžio 21d. 20:18

Kosminės laidotuvės: kiek kainuoja po mirties sudegti tarp žvaigždžių

Vaizdas iš planetos, esančios šalia trinarės žvaigždių sistemos, menininko akimis
NASA/JPL/Caltech nuotr. / Kosmoso erdvė

1997 m. balandžio 21 d. (taigi lygiai prieš 19 metų) įvyko pirmosios kosminės laidotuvės. Kosminių laidotuvių metu mažas kiekis kremuoto mirusiojo pelenų yra sudedama į lūpdažio dydžio kapsulę (tūbelę), kuri paleidžiama į atvirą kosmosą pasitelkus raketą-nešėją. Kelis mėnesius paskraidę Žemės orbitoje, kremuoti palaikai sudega atmosferoje, virsdami „krentančia žvaigžde“.

Suprasti akimirksniu

  • Kompanijos „Celestis“ ir „Elysium Space“ siūlo už 10 tūkst. Eur palaidoti pelenus Mėnulio Mirties ežere
  • Už 2-5 tūkst. Eur kapsulė su pelenais bus paleista Žemės orbita
  • Už 1 g pelenų, išsiųstų į tolimąjį kosmosą, reikia mokėti 12 tūkst. Eur
  • „Celestis“ nuo 1997 m. balandžio 21 d. kosmose palaidojo daugiau nei 100 žmonių pelenus.

Pirmasis kosminių laidotuvių, panaudojus tradicines raketas idėją aprašė mokslinės fantastikos rašytojas Neilas R. Jonesas savo novelėje „Jamesono palydovas“ („The Jameson Satellite“), publikuotame dar 1931 m. Kaip apie mokamą paslaugą apie kosmines laidotuves prabilta 1965 m. filme „The Loved One“. O 1997 m. kompanija „Celestis“ pradėjo komercinius kosminių laidotuvių skrydžius.

Nors iš tikrųjų pirmasis realus skrydis su mirusio žmogaus pelenais įvyko 1992 m., kai NASA erdvėlaivis „Columbia“ (misija STS-52) į kosmosą iškėlė dalį kremuoto (mirė 1991 m.) JAV TV režisieriaus ir prodiuserio Eugene Wesley „Gene“ Roddenberrio, kūrusio filmą „Žvaigždžių kelias“, pelenų, bet vėliau grąžino juos į Žemę.

24 velionių pelenai pakilo į kosmosą

1997 m. balandžio 21 d. pirmųjų privačių kosminių laidotuvių skrydį organizavo kompanija „Celestis“. 24 velionių pelenus mažose kosminėse kapsulėse iš Kanarų salų į Žemės orbitą iškėlė raketa „Pegasus“. Ji pakilo virš Atlanto vandenyno į 11 km aukštį, o tuomet pasuko į Žemės palydovų orbitą. Kapsulės su mirusiųjų pelenais aplink Žemę apskrisdavo per 96 min., kol sudegė krisdamos virš šiaurės Australijos 2002 m. gegužės 20 d. Šio skrydžio metu į kosmosą (tarp 24 minėtų) buvo iškelti TV režisieriaus Gene Roddenberrio ir JAV filosofo bei psichologo, mirusio 1996 m., Timočio Leario pelenai.

Wikimedia Commons/USGS nuotr./Dr. Eugene Shoemakeris
Wikimedia Commons/USGS nuotr./Dr. Eugene Shoemakeris

Pirmieji pelenai, išbarstyti Mėnulyje, buvo Dr. Eugene Shoemakerio – JAV geologo ir planetų tyrinėtojo. Tuo pasirūpino jo buvusi kolegė iš Arizonos universiteto Carolyn Porco, įamžindama mokslininko atminimą. Jo pelenus į Mėnulį nugabeno NASA kosminis aparatas „Lunar Prospector“, pakilęs iš Žemės 1998 m. sausio 6 d. ir sėkmingai pasiekęs Mėnulio pietinį polių liepos 31 d.

„Celestis“ iliustr./Kompanija „Celestis“ kosmose laidoja mirusių pelenus
„Celestis“ iliustr./Kompanija „Celestis“ kosmose laidoja mirusių pelenus

Taip pat skaitykite: Kompanija „Elysium Space“ pelenus į kosmosą kels už 2 tūkst. dolerių

2014 m. pradėjo veikti „Celestis“ padalinys „Celestis Pets“, galintis kosmose palaidoti ir jūsų augintinį. Beje, 2012 m. Monroe (JAV) policijos šuns pelenai už nuopelnus po mirties taip pat pabuvojo kosmose.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT