Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 14d. 10:39

Kosmose bus vykdomas eksperimentas, be kurio tarpplanetinės žmonių kelionės neįsivaizduojamos

Mikroskopinis Chlorella vulgaris vaizdas
Crea / Mikroskopinis Chlorella vulgaris vaizdas

Kuo ilgesnė ir tolimesnė kosminė misija, tuo svarbesnis yra efektyvus išteklių panaudojimas – pakeliui į Marsą nepavyks papildytų maisto, vandens ar deguonies atsargų. Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) ne vienerius metus vykdomi įvairūs tyrimai, skirti ateities misijų komponentų išbandymui.

Dabar TKS planuojamas pusmetį truksiantis eksperimentas, kurio metu astronautai augins dumblius. Dumbliai, ypač eksperimentui pasirinkta rūšis Chlorella vulgaris, plačiai naudojami pramonėje, nuo pramoninių atliekų surišimo ir valymo užduočių iki maisto papildų. Tikimasi, kad dumbliai galės ateityje pasitarnauti kaip gyvybės palaikymo sistemos dalis kosminėse misijose.

C.vulgaris fotosintezės efektyvumas yra dešimt kartų didesnis, nei sudėtingesnių augalų, taigi jie būtų puiki oro valymo sistema. Išaugusi dumblių biomasė gali tapti astronautų dietos dalimi – ši dumblių rūšis jau dabar naudojama gyvulių pašarams ir maisto papildams, nes sintezuoja daug vitaminų ir naudingų riebalų rūgščių.

Iki šiol TKS keletą kartų buvo patikrintas dumblių atsparumas kosmoso sąlygoms, bet šis eksperimentas yra pirmasis, kai dumbliai kosmose bus auginami. 180 dienų turėtų užtekti patikrinimui, kaip gerai dumbliai auga ir surenka anglies dvideginį; eksperimento pabaigoje išaugę dumbliai bus pargabenti į Žemę, kur, palyginus juos su Žemėje augintomis kolonijomis, bus galima nustatyti mikrogravitacijos įtaką augalų augimui.

Bendrai šis eksperimentas yra dalis platesnių bandymų pakeisti grynai mechanines gyvybės palaikymo sistemas į hibridines, įtraukiančias organinius komponentus, kad kosminių misijų metu uždara erdvėlaivio biosfera taptų kuo panašesnė į natūralią žemiškąją.

konstanta.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT