Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2015 vasario 10d. 21:45

Lietuvos patrioto iš JAV Vyto Sunspiralo kuriamą robotą NASA siųs tirti Saturno palydovą

Lietuvių kilmės Vytas Sunspiral
nuotr. / Lietuvių kilmės Vytas Sunspiral

Vyresnysis robotikos specialistas iš NASA „Ames“ tyrimų centro Vytas Sunspiralas – ne tipinis dirbtinio intelekto kūrėjas. Ar bent jau ne toks žmogus, kokį įsivaizduotume dirbant su dirbtinio intelekto sistemomis. Lietuvių kilmės mokslininkas lanko kovos menus, jogą, kurią sėkmingus startuolius, dirba su su robotais, kurių vienas turėtų keliauti į Saturno palydovą Titaną, ir nepamiršta Lietuvos. Apie tai, kokia svarbi jo lietuviška praeitis, byloja mokslininko vardo bei pavardės atsiradimo istorija.

Lietuvos patriotas JAV

„Aš myliu Lietuvą, didžiuojuosi, kad esu lietuvis. Tai puiki šalis“, – šypsodamasis sako 40 metų amžiaus V.Sunspiral. Jo mama – lietuvė, kuri dar būdama maža su tėvais emigravo į JAV. Iki atvykimo į JAV Vyto seneliai ilgą laiką per karą praleido pabėgėlių stovyklose.

Daug istorijų vaikystėje apie Didįjį kunigaikštį Vytautą girdėjęs lietuvis nutarė kunigaikščio garbei pasirinkti ir Vyto vardą.

V.Sunspiralo gimtasis vardas – Thomas Willeke, kurį pasikeisti mokslininkas sumanė kartu su žmona, kai abu ruošėsi tuoktuvėms. Jie nusprendė, jog yra lygūs ir kad nė vienas neturėtų po vedybų imti kito pavardės, tad sugalvojo sudurtinę bendrą pavardę iš dviejų žodžių. Savo ir žmonos pavardžių keitimo istoriją jis aprašo jų tinklaraštyje.

Vytas, įkvėptas lietuvių pagoniškosios religijos, kurioje svarbiu tikėjimo objektu buvo Saulė, pasirinko žodį „Sun“ (saulė), o jo žmona – „Spiral“ (spiralė). Daug istorijų vaikystėje apie Didįjį kunigaikštį Vytautą girdėjęs lietuvis nutarė kunigaikščio garbei pasirinkti ir Vyto vardą.

„Aš užaugau mylėdamas viduriniuosius amžius. Kai buvau mažas, klausiau senelio istorijų apie tai, kaip jis augo kaime ir kaip kryžiuočiai per mūšius buvo įviliojami į pelkes. Kai 13 metų atvykau į Lietuvą, čia pamačiau miškus, kryžius, apie kuriuos man senelis pasakojo – viskas dar buvo likę“, – kalbėjo V.Sunspiral.

Pirmą kartą aplankęs Lietuvą V.Sunspiral susitiko su savo pusbroliais, dalyvavo Sąjūdžio mitinguose, kuriuos puikiai prisimena iki šiol.

Vėliau Lietuvoje mokslininkas apsilankė dar keletą kartų, o pastarąjį kartą buvo čia prieš vienerius metus ir susipažino su vieno iš pirmųjų lietuviškų palydovų „Lituanica Sat-1“ kūrėjais.

Tradiciniai robotai nepatiko

V.Sunspiral, kuris dabar yra vyriausiasis Dinaminės tampriosios robotikos laboratorijos (Dynamic Tensegrity Robotics Lab) tyrėjas NASA „Ames“ tyrimų centre, robotika susidomėjo dar iki mokslų koledže. Vėliau, devintajame dvidešimtojo amžiaus dešimtmetyje, ėmė studijuoti robotiką Stanfordo universitete JAV.

Tačiau studijomis jo pomėgis neapsiribojo – kad geriau suprastų, kaip robotikos sistemos veikia ir kaip jas patobulinti, jis ėmė domėtis koviniais menais, joga, daug laiko praleido fizinėje terapijoje ir visaip kitaip stengėsi pažinti žmogaus kūną. Šie užsiėmimai davė pradžią projektui, su kuriuo mokslininkas dirba dabar.

2005 m. V.Sunspiralas gavo galimybę NASA dirbti su šešiakoju keturių metrų ilgio robotu „Athlete“.

„Tai buvo didelis tradicinio dizaino robotas, kuris mane paskatino galvoti apie jėgas, krūvio perdavimą. Aš pradėjau mąstyti, kas vyksta su kūnu, pradėjau galvoti apie tai, kad galima būtų pagaminti robotą vien iš tamprios sistemos“, – sakė V.Sunspiral.

Pasak jo, tradicinis požiūris į robotų kūrimą, kur yra tik griežtos jungtys, sąsajos, pasirodė ne visiškai teisingas – tokios sistemos buvo trapios, prastai sąveikavo su pasauliu.

NASA nuotr./Keturių metrų ilgio robotas ATHLETE, prie kurio dirbo ir lietuvis
NASA nuotr./Keturių metrų ilgio robotas ATHLETE, prie kurio dirbo ir lietuvis

Pranašesnė robotikos sistema

Taip jam gimė idėja sukurti naujus robotus su tampriomis sistemomis (Tensegrity robots). Vieną jų NASA ketina siųsti į Saturno palydovą Titaną.

Be to, dar vienas lietuvių kilmės mokslininko sistemos privalumas yra tas, kad ji leistų kitos planetos paviršiuje ir judėti be papildomų prietaisų.

„Jeigu norime ištirti kitą planetą – ar bet jau palydovą Titaną, – kur plona atmosfera ir žemesnė gravitacija, mes galime lankstų robotą saugiai nuleisti 15 m/s greičiu. Tai greitis, kuriuo Marse nusileido robotai su oro pagalvėmis. O mes iškart sukuriame tamprų robotą, kuriam nereikia papildomo oro maišo“, – pasakojo Vytas.

Kadangi robotas su tampiomis sistemomis neturi oro pagalvių, parašiutų ar minkšto nusileidimo reaktyvinių variklių, jis sveria mažiau, o svoris turi be galo didelės įtakos misijos kainai ir nuo svorio jo priklauso, kokių papildomų tyrimo instrumentų į robotą būtų galima įdėti. Mažiau vietos užimantį robotą paprasčiau sutalpinti ir į raketą.

Be to, dar vienas lietuvių kilmės mokslininko sistemos privalumas yra tas, kad ji leistų kitos planetos paviršiuje ir judėti be papildomų prietaisų.

„Sukūrus robotą, kuris gali saugiai nukristi ant paviršiaus iš orbitos, galima imtis naujų rizikų. Pavyzdžiui, įprastiniai robotai turi labai atsargiai tirti uolos pakraščius, nes yra didelė rizika nukristi, o su tampriu robotu viskas būtų gerokai paprasčiau – nuo uolos galima nukristi ir robotui nieko neatsitiks“, – pasakojo V.Sunspiral.

VIDEO: This Jumble of Tent Poles Could Be NASA's Next Titan-exploring Robot

Robotai žmonių nesunaikins

Pastaruoju metu žymūs verslininkai ir mokslininkai vienas po kito prabyla apie dirbtinio intelekto keliamas grėsmes žmonijai – kad robotai gali sunaikinti žmones teigia „Space X“ bei „Tesla“ įkūrėjas Elonas Muskas, vienas garsiausių šių dienų fizikų Stephenas Hawkingas ir „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas.

Yra labai didelis tarpas tarp žmogaus ir technologijų galimybių. Galbūt po 100 metų ar 300 metų mes galėsime gaminti sistemas, kurios bus kaip mes, – sako V. Sunspiral

Vis dėtlo visą gyvenimą su robotikos sistemomis dirbęs V.Sunspiral su tokiu požiūriu nesutinka. Anot jo, kuo mažiau žmonės dirba su robotais, tuo labiau jų baiminasi, o kasdien dirbantys su dirbtiniu intelektu ir pažengusiomis robotikos sistemomis supranta, kad, nepaisant pastaruoju metu pasiekto milžiniško proveržio robotikoje, dirbtinio intelekto kūrėjai turi rimtų iššūkių.

„Yra labai didelis tarpas tarp žmogaus ir technologijų galimybių. Galbūt po 100 metų ar 300 metų. mes galėsime gaminti sistemas, kurios bus kaip mes, – sako V.Sunspiral. – Tačiau vienas iš dalykų, iki kurio dar nė nepriartėjome – kaip padaryti, kad robotai patys kurtų robotus. Žmonės dauginasi natūraliai. O be itin sudėtingų įrankių, sistemų ir mašinų grandinės robotą pagaminti nėra paprasta.“

Pasak V.Sunspiral, robotinių sistemų trapumą parodo paprastas pavyzdys: jei išjungtume visą elektros energiją, sustabdytume robotus, o žmonėms išgyventų – juk žmonija be elektros gyveno tūkstantmečius.

Ne tik robotikas, bet ir verslininkas

V.Sunspiral, be darbo NASA robotikos laboratorijoje, taip pat aktyviai prisideda prie Silicio slėnio robotikos startuolių vystymo. Jis ir pats yra sukūręs ne vieną sėkmingą pradedančią technologijų įmonę.

Pirmasis jo startuolis buvo „Mobot Inc“. V.Sunspiral su komanda kūrė robotus – gidus, kurie gebėjo vaikščioti po muziejus ir bendrauti su žmonėmis. Vienas iš lietuvių kilmės mokslininko darbų šiame projekte buvo roboto asmenybės kūrimas.

Mobot Inc nuotr./Vyto Sunspiral ir jo komandos „Mobot Inc“ kurti pirmieji robotai
Mobot Inc nuotr./Vyto Sunspiral ir jo komandos „Mobot Inc“ kurti pirmieji robotai

„Tai buvo nuostabi patirtis. Robotai muziejuose labai patiko vaikams. Kartą vienas vaikas per Valentino dieną įkalbėjo savo mamą atvežti jį į muziejų, kad galėtų duoti robotui širdies formos atviruką“, – prisiminė V.Sunspiral.

Dar vienas su robotika susijęs jo projektas buvo vystytas dar tuomet, kai V.Sunspiral dirbo NASA „Ames“ tyrimų centre. Jis kūrė robotus, kuriuose buvo įmontuoti nedideli palydovai, vadinami SPHERES („Synchronized Position Hold, Engage, Reorient, Experimental Satellites“ ). Roboto smegenis atstojo išmanieji telefonai, šie robotai buvo siunčiami į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) ir turėjo talkinti astronautams.

Naujausias sėkmingas startuolis buvo nesusijęs su robotika – V.Sunspiral buvo „Apsiphere“ technologijų padalinio vadovas – platformos, skirtos vietos nustatymo paslaugų programėlių kūrimui. Šis startuolis pritraukė milijoninių investicijų.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Interviu Aktualu

Istorikas G.Kulikauskas – apie būdingiausius lietuvių bruožus: „Mes turime daug net XIX amžių siekiančių šaknų“

Aktualu

Orai.lt: savaitgalis bus karštas

Kultūra

Kęstas Kirtiklis: Nuosaikumo ilgesys

Aktualu

„Amnesty International“ kaltinimai: Nigerijos kariai prievartavo iš teroristų gniaužtų išvaduotas moteris

Vardai

Virtuvės šefas Deivydas Praspaliauskas santuokos recepto dar nerado: teismas išskyrė jį su žmona Milda

Gyvenimas

Kokios naminės priemonės padės atbaidyti erkes?

Deuce

Trečioji pasaulio raketė: „Galvoju, kaip įveikti Ričardą Berankį“

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Aktualu

URM: Lietuva pasitiki atliktu tyrimu dėl Malaizijos avialinijų lėktuvo katastrofos

24sek

Dar vienas galingas LeBrono pasirodymas: NBA Rytuose prireiks septintųjų rungtynių 

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Aktualu

Atšventę Paskutinį skambutį abiturientai laikys biologijos egzaminą

Aktualu

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

Sportas

Čempionų lygos finalo išvakarėse – J.Kloppo pokštai ir Z.Zidane'o atsakas kritikams

Vardai

Kastytis Kerbedis triukšmingai atšventė 55-ąjį gimtadienį: draugams ir gerbėjams dovanojo koncertą

Pasaulis kišenėje

Kitokia Kuba. Havanos gatvių poetai

Vardai

Keksiukų fėja Liucina Rimgailė – apie aistrą motociklams: „Jie padeda pabėgti nuo kasdienybės“

24sek

R.Kurtinaitis atsakė į sirgalių kritiką dėl „Žalgirio“ ir išteisino šventusį jaunimą

Vardai

Kensingtono rūmai pristatė naują Sasekso hercogienės Meghan herbą

24sek

Po pergalės Šarūnas Jasikevičius kritikavo jaunimą ir pokštavo

Naujienos

Interviu Aktualu

Istorikas G.Kulikauskas – apie būdingiausius lietuvių bruožus: „Mes turime daug net XIX amžių siekiančių šaknų“

Aktualu

Orai.lt: savaitgalis bus karštas

Kultūra

Kęstas Kirtiklis: Nuosaikumo ilgesys

Aktualu

„Amnesty International“ kaltinimai: Nigerijos kariai prievartavo iš teroristų gniaužtų išvaduotas moteris

Vardai

Virtuvės šefas Deivydas Praspaliauskas santuokos recepto dar nerado: teismas išskyrė jį su žmona Milda

Gyvenimas

Kokios naminės priemonės padės atbaidyti erkes?

Deuce

Trečioji pasaulio raketė: „Galvoju, kaip įveikti Ričardą Berankį“

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Aktualu

URM: Lietuva pasitiki atliktu tyrimu dėl Malaizijos avialinijų lėktuvo katastrofos

24sek

Dar vienas galingas LeBrono pasirodymas: NBA Rytuose prireiks septintųjų rungtynių 

Naujasis atrakcionas leis pajusti „Formulė 1“ lenktynių greitį

Aktualu

Atšventę Paskutinį skambutį abiturientai laikys biologijos egzaminą

Aktualu

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

Sportas

Čempionų lygos finalo išvakarėse – J.Kloppo pokštai ir Z.Zidane'o atsakas kritikams

Vardai

Kastytis Kerbedis triukšmingai atšventė 55-ąjį gimtadienį: draugams ir gerbėjams dovanojo koncertą

Pasaulis kišenėje

Kitokia Kuba. Havanos gatvių poetai

Vardai

Keksiukų fėja Liucina Rimgailė – apie aistrą motociklams: „Jie padeda pabėgti nuo kasdienybės“

24sek

R.Kurtinaitis atsakė į sirgalių kritiką dėl „Žalgirio“ ir išteisino šventusį jaunimą

Vardai

Kensingtono rūmai pristatė naują Sasekso hercogienės Meghan herbą

24sek

Po pergalės Šarūnas Jasikevičius kritikavo jaunimą ir pokštavo

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT