Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokslininkai nustebę: „Rosetta“ nelauktai išgirdo ir įrašė juodosios kometos „dainą“

Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko
Šaltinis: Technologijos.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Tyrėjams tam tikrame bangų ruože netikėtai pavyko išgirsti ir įrašyti Čuriumovo-Gerasimenkos kometos, ant kurios kaip tik dabar leidžiasi zondas „Philae“, skleidžiamus garsus, praneša „Space.com“. Pasirodo, kometa skleidžia žemo dažnio garsus, vietomis (pvz., nuo 0:32 min.) labai primenančius garsųjį Nikolajaus Rimskio-Korsakovo kūrinį „Kamanės skrydis“ („Flight of the Bumblebee“).

Europos kosmoso agentūros (ESA) atstovų teigimu, zondo „Rosetta“ įrašytas Čuriumovo-Gerasimenkos kometos dainos akustinis pavidalas yra ne kas kita, o „kometos veikiamo magnetinio lauko virpėjimas“. Žinoma, jei pro šalį skriejantis žmogus nieko panašaus be specialios įrangos neišgirstų – lygiai taip pat, kaip ir nepamatytų, nes kometa yra nepaprastai juoda. Mat kometa „dainuoja“ gerokai žemesniu registru, nei gali girdėti žmogaus klausos organai.

Kad nuostabią šio dangaus kūno dainą išgirstume ir mes, ESA technikai ją „truputį pagarsino“ – kometos dainos dažnis buvo padidintas maždaug 10 tūkst. kartų.

Garsą aptikę mokslininkai kol kas nėra visiškai tikri, kas šį garsą sukuria, nors tam tikrų prielaidų jau yra. ESA tyrėjai mano, kad garsas gali atsirasti tada, kai neutralios dalelės nubloškiamos nuo kometos paviršiaus į kosminę erdvę ir jonizacijos procesų metu įgauna elektrinį krūvį. Vis dėlto kol kas mokslininkai nuo tikslesnio šių virpesių paaiškinimo yra linkę susilaikyti.

„Tai – nuostabu, nes mums tai yra visiškai nauja, – džiugesio neslepia Braunšveigo technikos universiteto (Vokietija) Kosmoso fizikos ir kosminės sensorikos katedros vedėhas Karlas-Heinzas Glaßmeieris. – To mes tikrai nesitikėjome. Dabar mėginame perprasti šio fenomeno fizikinius procesus ir priežastis.“ 

Zondo „Rosetta“ magnetometras eksperimentinį pirmąjį kometos balso įrašą padarė šių metų rugpjūtį, kai skrido maždaug 100 km aukštyje. Magnetometras – dalis penkių instrumentų rinkinio, kuris vadinamas „Rosetta's Plasma Consortium“ (RPC). Instrumentai stebi, kaip kometa sąveikauja su saulės vėju ir plazmos dalelėmis. Taip pat RPC tiria kometos atmosferos (komos) struktūrą.

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT