TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

NASA nufilmavo, kaip Saulė smogia išsyk du žybsnius

Saulės žybsniai
NASA/SDO nuotr. / Saulės žybsniai
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

NASA zondai nufilmavo išsyk net du šiurpius Saulės žybsnius, kurie nesunkiai sudorotų visą virš Žemės kybančių geostacionarių palydovų armiją. Astrofizikų teigimu, dviejų pliūpsnių išsviestos dalelės beore erdve skrieja 1,5 tūkst. km/s greičiu.

Dvigubas Saulės vainikinės masės išsiveržimas įvyko praėjusį penktadienį, lapkričio 16  dieną. Pirmasis žybsnis įvyko maždaug 9:00 Lietuvos laiku, antrasis – po keturių valandų. Išsiveržimo vietoje oranžiniai plazmos liežuviai nuo Saulės paviršiaus į kosmosą nusidriekė dešimtis tūkstančių kilometrų.

Anot astrofizikų, ramina tai, kad galingi žybsniai Žemei grėsmės nekelia, mat plazma iš Saulės pliūptelėjo ne Žemės kryptimi. Šiurpūs žybsniai buvo tokie galingi, jog, jei būtų nukreipti į Žemę, būtų nesunkiai pažeidę daugelį aplink Žemę išdėstytų dirbtinių palydovų. Žybsnių būta tokių didelių, jog jie netgi netilpo į SDO zondo kameros stebėjimo lauką.

„Žybsnių metu susiformavęs energingųjų dalelių debesis skrieja ne Žemės kryptimi. Į kosmosą išmesta raudonai švytinti medžiaga yra plazma, kurią sudaro elektros krūvį turintys vandenilio ir helio atomai“, – praneša NASA Godardo kosminių skrydžių specialistai, stebintys zondo SDO duomenis.

Vidutinio galingumo (M6) klasės žybsnį astrofizikai buvo užfiksavę ir praėjusį pirmadienį. Po jo Žemę pasiekęs elektringųjų dalelių debesis didelės žalos nepadarė, tačiau šiaurės poliarinėse srityse buvo galima stebėti pašvaistes.
Šiuo metu Saulė yra įpusėjusi 24-ąjį jos aktyvumo ciklą per visą žvaigždės stebėjimo istoriją. Manoma, kad intensyvumo viršūnę šviesulys pasieks 2013-aisiais metais.

VIDEO: Sun Unleashes Monster Prominence | Video

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Saulė Žemė
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT