Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 9d. 14:13

Neapsigaukite: stebėti meteorų lietų šiemet bus kaip niekad sudėtinga

Svifto-Tatlio kometos dulkių juosta kiekvienais metais kerta mūsų planetą
NASA iliustr. / Svifto-Tatlio kometos dulkių juosta kiekvienais metais kerta mūsų planetą

Lietuvos naujienų portalai, kaip ir kiekvienais metais, artėjant rugpjūčio viduriui, skelbia, kada ir kaip galima stebėti perseidų meteorų lietų. Negana to, intriguoja, kad šiemet jis bus kaip niekad intensyvus ir gerai matomas. Tačiau šia žinia galima tikėti ne daugiau, nei parduotuvių skelbiamomis išpardavimų akcijomis. Kitaip tariant, pamatysite meteorų lietų tik tuomet, jei lydės sėkmė.

Kada stebėti krintančias žvaigždes

Iš tiesų, remdamiesi užsienio šaltiniais portalai skelbia, kad naktimis iš rugpjūčio 11-os į 12-ą ir iš 12-os į 13 d. bus stebimas vieno ryškiausių ir gražiausių metų meteorų srautų – perseidų – maksimumas. Ir neva šiemet perseidų lietus bus ryškiausias. Ir netgi toks, kokio žmonija dar nematė.

Tai – netiesa arba tik nedidelė dalis tiesos. Ir dėl visko kalta Mėnulio pilnatis. Ne ta prasme, kad keistų prognozių žiniasklaidoje pasirodė – tiesiog ji nustelbs apie 40 proc. „krentančių žvaigždžių“ ryškio.

Kaip ir kiekvienais metais, perseidų meteorai matomi maždaug keletą savaičių – savaitę prieš ir po piko naktį į rugpjūčio 12-ąją. Nes kiekvienais metais liepos viduryje Žemė įskrieja į Svifto-Tatlio (Swift-Tuttle) kometos paliktą dulkių ir skeveldrų debesį. Skrosdamos mūsų planetos atmosferą, jos sukelia nuostabų ir kartu kiek bauginantį „krintančių žvaigždžių“ reiškinį.

Ir kone kiekvienais metais atsiranda specialistų, kurie tvirtina, kad „tokio lietaus dar nebuvo ir greitai nebus“. Ką apie tai mano Lietuvos astronomai?

Ryškiausios žvaigždės – ne rugpjūtį

Astronomijos mėgėjas Kristijonas Svalbonas, Etnokosmologijos muziejuje vedantis ekskursijas, interviu Lietuvos radijui buvo atsargus.

Visų pirma, K.Svalbonas paneigė mitą, kad rugpjūtį matomos ryškiausios žvaigždės. Astronomijos mėgėjo teigimu, dangus ryškiausias yra žiemą. Tačiau atostogaujame ir daugiau laiko stebėjimui mes galime skirti rugpjūtį.

Tiesa, meteorų lietų, kaip ir buvo minėta aukščiau, rugpjūtį iš tiesų lemia Žemės padėtis orbitoje – mūsų planeta patenka į kometos šiukšlių (įvairiausių dalelių, skrendančių milžinišku 60–80 km/s greičiu) lauką.

Pilnatis meteorų lietų labai prigesins.

Tačiau teiginys, kad kito tokio perseidų lietaus teks laukti 96-erius metus kelia abejonių.

„Va čia kaip su sporto varžybomis. Iš anksto nuspėti, kaip vyks šis reiškinys, labai sudėtinga. Manyčiau, kad tokios antraštės yra gerokai perdėtos. Nes šį rugpjūtį su perseidų lietaus piku sutampa Mėnulio pilnatis, nuo Saulės atspindinti ir į mūsų pusę siunčianti labai daug šviesos. Tai meteorų lietų labai prigesins. Blankiausius atmosferoje degančius meteorus ši šviesa užgoš“, – sakė LRT radijui K.Svalbonas.

O jei vis dėlto nuspręstumėte stebėti dangų rugpjūčio 11–13 dienomis, žvelkite šiaurės rytų kryptimi, į Persėjo žvaigždyną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:01
00:46
01:42

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT