Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atrasta anglies atomų planeta, kurios trečdalį sudaro grynas deimantas

„55 Cancri e“ – nepaprastai arti savo žvaigždės skriejanti uolinga planeta, sudaryta beveik vien tik iš anglies atomų, kurių mažiausiai trečdalis turėtų būti deimanto pavidalo.
Haven Giguere/News.yale.edu nuotr. / „55 Cancri e“ – nepaprastai arti savo žvaigždės skriejanti uolinga planeta, sudaryta beveik vien tik iš anglies atomų, kurių mažiausiai trečdalis turėtų būti deimanto pavidalo.
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Netolimoje planetinėje sistemoje skriejančią „superžemės“ tipo egzoplanetą, kuri anksčiau laikyta pragaru, kuriame iš uolienų turėtų sunktis agresyvaus tirpiklio savybėmis pasižymintis skystis, tyrinėjantys astronomai atrado šį tą naujo ir kur kas įspūdingesnio.

Panašu, kad planetą sudaro beveik vien tik anglies atomai, o didelė jų dalis turėtų būti deimanto kristalinės struktūros.

Anksčiau skelbta, kad planeta „55 Cancri e“ – vietelė ne iš maloniausiųjų, kur pragariškame karštyje ir slėgyje, svilinant čia pat kybančiai gimtajai žvaigždei, iš suskeldėjusių negyvų uolienų turėtų sunktis itin agresyvaus tirpiklio savybėmis pasižymintis neįprastas skystis.

Dabar astronomai pateikė naujų pribloškiamų naujienų apie už 41 šviesmečio esančią planetą. Pasirodo, ji yra deimantinė.

„55 Cancri e“ yra viena iš penkių planetų, skriejančių aplink Saulės tipo žvaigždę. Planetos skersmuo maždaug dvigubai didesnis nei Žemės, tačiau jos masė didesnė net 8 kartus. Aplink gimtąją žvaigždę pragariškas pasaulis apskrieja vos per 18 valandų. Nieko stebėtino, kad planetos paviršiuje tvyro kelių tūkstančių laipsnių kaitra.

Nepaisant tokių nuožmių charakteristikų, mokslininkai vylėsi, kad „55 Cancri e“ gali būti kažkiek panaši į mūsų gimtąją planetą, kurioje yra galbūt net ir vandens, įgijusio superkritinį būvį. Tačiau, kaip paaiškėjo, tokioje aukštoje temperatūroje išgaruoja ne tik vanduo – išgaruoja ir viltys apie vandens buvimą.

Jeilio universiteto tyrėjas Nikku Madhusudhanas su kolegomis patvirtino, kad planetai „55 Cancri e“ susiformavus, arti jos buvo labai daug anglies ir silicio karbidų. Įvertinus planetos dydį ir galimas sudedamųjų dalių kombinacijas, kurios yra įmanomos tokio dydžio ir struktūros planetai, panašu, kad planetą sudaro beveik vien grafitas ir deimantas, neskaitant menkų geležies ir silikatų priemaišų. Mažiausiai trečdalį planetos masės turėtų sudaryti deimantas, tvirtina mokslininkai.

Toks atradimas astronomams turėtų labai aiškiai pademonstruoti, kad tolimos uolingos planetos nebūtinai yra panašios į Žemę, pabrėžia N.Madhusudhanas. Straipsnis, kuriame aprašoma deimantinė planeta, pasirodys artimiausiame žurnalo „Astrophysical Journal“ numeryje.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT