Dabar populiaru
Publikuota: 2016 gruodžio 19d. 12:12

Patikrino Visatos suvokimą keičiančią teoriją – tamsiajai materijai ateina tamsūs laikai

Ištemptas galaktikų vaizdas apie centrinį šviesulį – akivaizdus gravitacinio lęšiavimo efekto pavyzdys
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Ištemptas galaktikų vaizdas apie centrinį šviesulį – akivaizdus gravitacinio lęšiavimo efekto pavyzdys

Astronomės Margot Brouwer (Leideno observatorija, Nyderlandai) vadovaujama komanda pirmą kartą patikrino naują fizikos teoretiko Eriko Verlinde (Amsterdamo universitetas) teoriją galaktikų gravitaciniu lęšiavimu. Tikrindami E.Verlinde prognozes, M.Brouwer ir jos komanda matavo gravitacijos išsidėstymą aplink daugiau nei 33 000 galatikų.

Ji daro išvadą, kad E.Verlinde teorija gerai atitinka išmatuotą gravitacijos pasiskirstymą. Tyrimo rezultatai priimti publikavimui britiškame „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society“ žurnale.

E.Verlinde tvirtina, kad jo pasiūlyta alternatyva Alberto Einsteino teorijai paaiškina ne tik gravitacijos mechanizmą, bet ir paslaptingosios papildomos gravitacijos, kurią astronomai dabar prisiiria tamsiajai materijai, kilmę. Pagal E.Verlinde teoriją, gravitacijos turėtų pakakti tiek, kiek galima išskaičiuoti remiantis vien regimos materijos mase.

M.Brouwer pagal E.Verlinde teoriją apskaičiavo 33 613 galaktikų gravitaciją, remdamasi vien regimosios materijos mase. Tikrindama E.Verlinde teoriją ji palygino apskaičiuotus duomenis su gravitacijos poveikiu, išmatuotu pagal gravitacinio lęšiavimo efektą.

VIDEO: Verlindes new theory first tested with weak gravitational lensing

Ji daro išvadą, kad fiziko-teoretiko prognozės gerai sutampa su stebėtu gravitacijos pasiskirstymu, tačiau pabrėžia, kad papildomą gravitaciją gali paaiškinti ir tamsioji materija. Tačiau tamsiosios materijos masė yra laisvas parametras, kurį reikia priderinti prie stebėjimų. E.Verlinde teorija leidžia daryti tiesiogines prognozes, be kokių nors papildomų laisvų parametrų.

Naujoji teorija kol kas taikytina tik izoliuotoms, sferinėms ir statiškoms sistemoms, kai tuo tarpu visata yra dinamiška ir sudėtinga. Daugelio stebėjimų naujoji teorija dar paaiškinti negali, tad tamsioji materija iš trasos dar nesitraukia.

M.Brouwer teigimu, „dabar lieka tik pažiūrėti, kaip teorija vystysis, ir kaip ją galima toliau tikrinti. Bet šio pirmojo testo rezultatai tikrai įdomūs“.

Nemokamai mokslinį straipsnį galima perskaityti „ArXiv“ serveryje.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

02:08
01:11
02:10

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT