Dabar populiaru
Publikuota: 2014 kovo 11d. 15:06 , Atnaujinta: 2014 kovo 11d. 18:12

Pirmojo lietuviško palydovo kūrėjai savo pažadą tautai įvykdė

Mezgamas ryšys KTU radijo mėgėjų klube
Organizatorių nuotr. / Mezgamas ryšys KTU radijo mėgėjų klube

Žinią apie Lietuvą paskelbti iš kosmoso – toks buvo „Misija Lituanica80“ komandos, kūrusios „LitSat-1“ palydovą, pažadas Lietuvos žmonėms. Šiandien, Nepriklausomybės atkūrimo dieną, 11 val. 4 min. Lietuvos laiku jis įvykdytas ir to liudininkais galėjo tapti kiekvienas. Trys tautos išrinkti žodžiai – LIETUVA MYLI LAISVĘ – garsiniu signalu pirmą kartą oficialiai ištransliuoti iš kosmoso, Kauno technologijos universiteto palydovo „LitSat-1“ pagalba.

Frazę „Visiems: čia Lietuva Ygrek septyni Antanas per palydovą LitSat-1. LIETUVA MYLI LAISVĘ” 11 val. 4 min.  priėmė ryšio stotys Kauno Technologijos universitete ir Liepiškių technologijų parke. Netrukus ją išgirdo ir Trijų Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremoniją Nepriklausomybės aikštėje stebėję žmonės.

VIDEO: Pirmieji tautos žodžiai iš kosmoso

Tris žodžius, kurie buvo ištransliuoti iš „LitSat-1“, ištarė ir įrašė daugybė Lietuvos žmonių, sutiktų gatvėse, šventėse, mokyklose, sporto salėse ir stadionuose. Juos skandavo ir iškilmingo minėjimo, skirto Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai, Seime dalyviai. Visi šie balsai buvo sujungti į vieną bendrą  šūkį ir nusiųsti į  palydovą „LitSat-1“ kosmose. Prieš tris tautos žodžius ištartas „Lietuva Ygrek septyni Antanas“ – oficialus KTU radijo mėgėjų klubo, kuriame buvo užmegztas dvipusis ryšys, šaukinys. 

Organizatorių nuotr./Algis Karpavičius pristato palydovo misiją Seime
Organizatorių nuotr./Algis Karpavičius pristato palydovo misiją Seime

„Nuostabiai pavykęs projektas! Taip gerai kovo 11-ąją jaučiausi tik tada, kai buvo paskelbta nepriklausomybė. Matau jaunąją Lietuvą, matau, ką ji gali, matau ateitį, gražią Lietuvos ateitį. Žmonės yra vertingiausia, ką mes turim – viską padaro jie, ne technika ar pastatai,“  –  praėjus kelioms akimirkoms po transliacijos sakė Algimantas Valinevičius, KTU Elektros ir elektronikos fakulteto dekanas. 

„Ryšys pavyko puikiai. Ko gero, ryšio metu mūsų siunčiamas signalas buvo pats stipriausias Europoje, o paties palydovo signalas – vienas galingiausių tokio tipo palydovų signalų. Garsas puikus!”, – ryšio kokybe džiaugėsi Vidmantas Tomkus, Lietuvos kosmoso asociacijos vadovas.  

Galbūt šį prisipažinimą – LIETUVA MYLI LAISVĘ – nuo šiol, patikėję savimi, kasmet per Nepriklausomybės atkūrimo dieną ištarsime garsiai sau ir kitiems.

**

Jungtinės Lietuvos kosmoso asociacijos, Kauno technologijos universiteto ir Kosmoso mokslų ir technologijų instituto komandos vykdoma „Misija Lituanica 80“ tęsis dar pusę metų – tiek laiko LitSat-1 skries orbitoje, teikdamas duomenis jį kūrusiems mokslininkams. 

Organizatorių nuotr./„LitSat-1“ komanda su projekto mecenatu verslininku Vladu Lašu
Organizatorių nuotr./„LitSat-1“ komanda su projekto mecenatu verslininku Vladu Lašu

Pagrindinės „Misija Lituanica 80” datos:

2012 m.  spalio mėn. – Lietuvos kosmoso asociacija pasirašė sutartį su JAV kompanija „NanoRacks” dėl lietuviško palydovo paleidimo iš Tarptautinės kosminės stoties.  
2013 m. vasario 15 d. – įvyko bendradarbiavimo susitarimas tarp Kauno technologijos universiteto, Lietuvos kosmoso asociacijos ir Kosmoso mokslų ir technologijų instituto dėl „LitSat-1” palydovo sukūrimo. 
2014 m. sausio 9 d. – iš NASA kosmodromo JAV pakilo raketa, kuri nugabeno „LitSat-1” palydovą į tarptautinę kosminę stotį. 
2014 m. vasario 28 d. 9:30 val. – „LitSat-1” išleistas iš Tarptautinė kosminės stoties į atvirą kosmosą.
2014 m. vasario 28 d. 12:13 val. – Brazilijos palydovinio ryšio stotis priėmė ir iššifravo pirmuosius telemetrinius „LitSat-1“ palydovo duomenys. 
2014 m. kovo 5 d. 15:30 val. – užmegztas pirmasis dvipusis ryšys su palydovu, jis tapo valdomas iš Žemės. 
2014 m. kovo 9 d. 11:27 val. – Vokietijoje pagautas pirmasis garsinis signalas iš „LitsSat-1”
2014 m. kovo 11 d. 11:11 val. – iš palydovo „LitSat-1“ nuskambėjo pirmieji tautos žodžiai iš kosmoso: Lietuva myli laisvę. 

Organizatorių nuotr./Tris tautos žodžius skandavo Seime
Organizatorių nuotr./Tris tautos žodžius skandavo Seime

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

22:58
25:27
15:09

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT