Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusai užsimojo danguje įžiebti neįtikėtinai ryškią žvaigždę ir suerzino astronomus

Rusiškas palydovas „Mayak“
Boomstarter nuotr. / Rusiškas palydovas „Mayak“
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Po dešimties dienų į kosmosą turėtų būti iškeltas naujas rusiškas palydovas „Mayak“, pretenduojantis tapti vienu iš ryškiausių šviesulių nakties danguje.

Mažas palydovas yra „CubeSat“ klasės, maždaug duonos kepalo dydžio. Jis bus iškeltas „Soyuz 2.1v“ raketa penktadienį, liepos 14 dieną iš Baikonuro kosmodromo Kazachstane, kaip antrinis krovinys. Maskvos valstybino mechaninės inžinerijos universiteto projektas surinko daugiau nei 30 000 JAV dolerių sutelktinio finansavimo svetainėje „Boomstarter“.

Orbitoje, maždaug 600 kilometrų aukštyje, palydovas išskleis didžiulį piramidės formos reflektorių. Misijos tikslas – sukurti ryškiau už bet kurią žvaigždę nakties danguje šviečiantį objektą. Kad tai būtų pasiekta, reflektorius buvo pagamintas iš 16 kv. metrų „Mylar“ audinio, 20 kartų plonesnio už žmogaus plauką. Misija taip pat bus technologijos demonstravimas – bus bandomas palydovų stabdymas ir pašalinimas iš orbitos.

Remiantis ankstesniais skaičiavimais, jo ryškis turėtų būti apie -3,6. Tai būtų ketvirtasis ryškiausias objektas danguje po Saulės, Mėnulio ir Veneros. Pagal kitus pranešimus, jo ryškis turėtų siekti -10, tai yra ryškesnis už Venerą (m= -4,4).

Nors tai ir įdomus tuštybės tenkinimo projektas, tačiau nebūtinai geras dalykas. Daugelis astronomijos programų remiasi viso naktinio dangaus vaizdu, o klajojanti netikra žvaigždė gali sukelti nemažų sunkumų moksliniam stebėjimui.

„Mes kovojame už tamsų dangų planetoje ir apie ją“, – svetainei „IFLScience“ sakė Nickas Howesas, astronomas ir buvęs Kielderio observatorijos Nortumberlande direktoriaus pavaduotojas. „Regint, kaip visas mūsų pastangas vėjais gali paleisti kažkokia paika sutelktinio finansavimo nesąmonė, man tiesiog plyšta širdis“, – pridūrė astronomas.

Projekto vadovas Aleksas Šajenko anksčiau svetainei „IFLScience“ sakė, kad tai „nebus problema“, ir pridūrė, kad „nakties danguje skraido daug kosminių zondų, o kai kurie net ryškesni už „Mayak“. Tai tam tikra prasme tiesa, bet daugelį galima lengvai atsekti ir atitinkamai atlikti korekcijas.

Savo ruožtu projekto inžinieriai tikisi taip paskatinti žmones įsitraukti į kosmoso veiklą. „Mayak“ skries virš daugelio skirtingų vietovių, tad jį galės regėti daug žmonių. Savo interneto svetainėje jie pažymi, kad projekto tikslas – „astronautikos ir kosmoso tyrimų populiarinimas Rusijoje“ bei „mokslo ir technologijų švietimo populiarinimas tarp jaunų žmonių“.

Jis galės tai atlikti. Bet ir panervins kelis astronomus.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT