Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Rusijos kosminis laivas dviem dienom pavėlavęs atskraidino tris įgulos narius į TKS

Rusijos kosminis laivas, skraidinantis du rusų kosmonautus ir amerikietį astronautą, penktadienį sėkmingai susijungė su Tarptautine kosmine stotimi (TKS) po precedento neturinčio dviejų dienų vėlavimo, įvykusio dėl techninio gedimo.
Kosmonautai Tarptautinėje kosminėje stotyje
Kosmonautai Tarptautinėje kosminėje stotyje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kosminis laivas „Sojuz TMA-12M“, kuriuo skrido Rusijos kosmonautai Aleksandras Skvorcovas ir Olegas Artiomjevas ir JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) astronautas Steve'as Swansonas, susijungė su orbitine stotimi 3 val. 53 min. Maskvos (1 val. 53 min. Lietuvos) laiku, pranešė Rusijos skrydžių valdymo centras.

„Sojuz TMA-12M“ automatiškai susijungė su TKS Rusijos moduliu „Poisk“, sakoma pranešime, kurį savo tinklalapyje paskelbė skrydžių valdymo centras.

„Buvo linksma... Čia daug erdviau“, – A.Skvorcovas sakė per tiesioginę vaizdo transliaciją iš TKS

A.Skvorcovas pirmasis atidarė į TKS vedantį liuką apie 7 val. Maskvos (5 val. Lietuvos) laiku. Jis apsikabino su stotyje jau esančiais įgulos nariais ir plačiai šypsojosi.

„Buvo linksma... Čia daug erdviau“, – A.Skvorcovas sakė per tiesioginę vaizdo transliaciją iš TKS.

Ir pradžių buvo planuota, kad šie trys įgulos nariai atkris į TKS trečiadienio rytą, praėjus vos šešioms valandoms po jų raketos starto iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane, tačiau dėl techninio sutrikimo teko koreguoti „Sojuz“ trajektoriją ir atidėti susijungimą dviem dienoms.

Kosminis laivas turėjo apskrieti aplink Žemę 34 kartus, kol pasivijo tarptautinę kosminę laboratoriją, nors iš pradžių buvo planuota, kad pakaks keturių apsisukimų.

„Tai buvo ilgos dvi dienos, bet mums pavyko. Džiaugiuosi būdamas čia“, – S.Swansonas sakė per transliaciją iš TKS.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Žemė nufotografuota iš Tarptautinės kosminės stoties
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Žemė nufotografuota iš Tarptautinės kosminės stoties

NASA tinklalapyje paskelbtame pranešime sakoma, kad „Sojuz“ „negalėjo užbaigti trečiojo manevrinių variklių įjungimo, kad tiksliai suderintų artėjimą prie orbitoje skriejančios stoties“.

„Sojuz“ vėliau atliko tris manevrus orbitoje, kad pasiektų tinkamą trajektorija dviejų parų trukmės skrydžiui iki TKS.

NASA tinklalapyje paskelbtame pranešime sakoma, kad „Sojuz“ „negalėjo užbaigti trečiojo manevrinių variklių įjungimo, kad tiksliai suderintų artėjimą prie orbitoje skriejančios stoties“

Rusijos valstybinės įmonės „Energija“, gaminančios „Sojuz“ raketas nešėjas, vadovas sakė, kad sutrikimo priežastis neaiški.

„Skrydžio metu nebuvo suformuota reikiama balistika. Priežastis kol kas neaiški: arba (įvyko klaida) matematikoje, arba koks nors trikdis daviklyje, arba variklis „sučiaudėjo“, tačiau veikiausiai (kalta) matematika“, – bendrovės vadovo Vitalijaus Lopotos žodžius trečiadienį citavo naujienų agentūra „Interfax“.

Iš jos paaiškinimo galima daryti išvadą, kad mokslininkai netinkamai apskaičiavo trajektorijos koregavimo manevrą, kuris turėjo nukreipti  kosminį laivą TKS link.

Tams incidentui ištirti buvo įkurta speciali komisija.

Greitesnę pilotuojamų skrydžių į TKS programą Rusija pirmąkart panaudojo praeitais metais.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Soyuz TMA-12M“ kosminis laivas netoli Tarptautinės kosminės stoties
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Soyuz TMA-12M“ kosminis laivas netoli Tarptautinės kosminės stoties

Rusijai priklausančios TKS dalies skrydžių direktorius Vladimiras Solovjovas penktadienį nurodė, kad greitųjų skrydžių programa bus toliau naudojama.

„Toliau dirbsime pagal šią schemą. Mūsų neįbaugins šis vienintelis riktas“, – jo žodžius citavo naujienų agentūra ITAR-TASS.

Kai buvo nurašyti visi JAV daugkartinio naudojimo erdvėlaiviai, NASA tapo visiškai priklausoma nuo Rusijos, skraidinant astronautus į kosminę stotį

Kai buvo nurašyti visi JAV daugkartinio naudojimo erdvėlaiviai, NASA tapo visiškai priklausoma nuo Rusijos, skraidinant astronautus į kosminę stotį.

Atskridus „Sojuz“, TKS įgula padidėjo iki šešių žmonių. Stotyje iš anksčiau dirba Japonijos astronautas Koichi Wakata, amerikietis Rickas Mastracchio ir rusas Mickhailas Tiurinas, kurie į Žemę grįš gegužę.

Kosmoso programų pareigūnai stengėsi pabrėžti, kad kosminis bendradarbiavimas nebus paveiktas didėjančios diplomatinės įtampos, kai JAV įvedė sankcijas Rusijos pareigūnams dėl Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos.

Per spaudos konferenciją, surengtą Baikonūro kosmodrome prieš „Sojuz“ startą, A.Skvorcovas ir S.Swansonas sakė nusprendę Tarptautinėje kosminėje stotyje pietauti kartu, nes tai yra „galimybė tapti draugais virtuvėje ir žvelgti vieni kitiems į akis“.

„Manau, mes visi sugebėsime taikiai gyventi“, – pridūrė A.Skvorcovas.

47 metų A.Skvorcovui šis skrydis į kosmosą yra antrasis, o 53 metų S.Swansonas anksčiau yra dalyvavęs dviejose NASA erdvėlaivių skrydžiuose.

Tuo tarpu 43 metų O.Artiomjevas į kosmosą pakilo pirmąjį kartą. Jis dalyvavo 2009 metais surengtame eksperimente, per kurį savanoriai 105 dienas gyveno uždaryti kapsulėje vienoje laboratorijoje Maskvoje, imituojant potencialaus skrydžio į Marsą padarinius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius