Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„SpaceX“ ketina iškelti turbūt paskutinę tokią raketą

Bendrovė „SpaceX“ ateityje ketina naudoti tik daugkartines savo raketų-nešėjų pakopas, jeigu, žinoma, šios nesudužtų nesėkmingų nusileidimų metu. Bendrovės vadovas Elonas Muskas atskleidė, kad kito „SpaceX“ raketos skrydžio metu „Falcon 9“ kels „EchoStar“ palydovą, tam panaudodama paskutinę įmonės turimą raketą be nusileidimo galimybės, rašo engadget.com.
„SpaceX“ raketos pakopos nusileidimas ant jūrinės platformos
„SpaceX“ raketos pakopos nusileidimas ant jūrinės platformos / „SpaceX“ nuotr.

Skrydžio, kuris suplanuotas sausio 30 d., metu raketos pirmoji pakopa sunaudos per daug kuro, kad galėtų bandyti nusileisti (taip yra dėl to, kad palydovas yra labai sunkus, net 5,4 tonų masės), tačiau ateityje tokiems masyviems kroviniams gabenti bus naudojama arba patobulinta „Falcon 9 (Block 5)“ raketa, arba „Falcon Heavy“, kurioms tokios masės iškėlimas ir grįžimas didelių sunkumų nesudarys. Naujosios „Falcon“ raketos, anot E.Musko, į dangų turėtų pradėti kilti nuo šių metų pabaigos.

VIDEO: SpaceX Nails 1st Stage Landing Again In Return To Flight | Video

Tiesa, tai nebūtinai reiškia, kad tai yra griežtai paskutinė vienkartinė „SpaceX“ raketa ir tokių daugiau tikrai nebebus. Bet tai yra svarbus pareiškimas bendrovei ir svarbus žingsnis į priekį visai kosmoso pramonei – siekiama tikslo visada susigrąžinti raketą-nešėją į Žemę, bent jau kuomet bus vykdomos palydovų iškėlimo į Žemės orbitą užduotys. Viena vertus, tokia taktika sutaupys bendrovei didžiulius kiekius pinigų, tačiau kita vertus, tai yra ženklas, kad bent jau privačioms kosminių skrydžių bendrovėms daugkartinis skrydžio komponentų panaudojimas turėtų tapti ne eksperimentiniais bandymais, o įprastine praktika.

Žinoma, tai nereiškia, kad tas pačias raketų pakopas „SpaceX“ galės naudoti tiek kartų, kiek pageidaus – tikrojo daugkartinio pakopų panaudojamumo galima tikėtis tik su „Falcon 9 (Block 5)“.

„Amazon“ vadovo Jeffo Bezoso bendrovė „Blue Origin“ jau dabar keliuose skrydžiuose panaudojo tuos pačius komponentus, tačiau šios įmonės raketos yra mažesnės, paprastesnės, o skrydžių tikslai ne tokie ambicingi. Bet gera pradžia – pusė darbo. Galbūt jau po metų pradės atrodyti, kad sąmoningas raketos pirmosios pakopos sudeginimas atmosferoje yra kvailystė, kurią sau galėjo leisti nebent pirmykščiai žmonės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius