TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Suskaičiavo, kada dangų nušvies „raudonoji supernova“

Dailininko vaizduojamas supernovos sprogimas
ESA/Hubble / Dailininko vaizduojamas supernovos sprogimas
Šaltinis: 15min
0
A A

Astronomų komanda išsakė drąsią prognozę: 2022-aisiais (± 1 metai), susijungs ir sprogs pora žvaigždžių, trumpam tapdama vienu iš ryškiausių dangaus objektų.

Tokių kosminių katastrofų tikslų laiką prognozuoti sunku, bet šios žvaigždės jau šoka gerai dokumentuotą mirties šokį, neišvengiamai pasibaigsiantį per kelis metus, sako jie. Mokslininkai dvinarę sistemą KIC 9832227 pradėjo tyrinėti 2013 metais, dar nežinodami, ar tai iš tiesų dvinarė ar pulsuojanti žvaigždė. Paaiškėjo, kad sukimosi greitis tolygiai vis auga, kas rodo, kad žvaigždės artėja viena prie kitos.

ESO/L.Calcada/Susiliejančių žvaigždžių atmosfera tampa bendra
ESO/L.Calcada/Susiliejančių žvaigždžių atmosfera tampa bendra

Tiesą sakant, pora tokia artima, kad jų atmosfera bendra (kaip pavaizduota dailininko sukurtame kitų žvaigždžių susijungimo atvaizde). KIC 9832227 elgiasi panašiai, kaip kita dvinarė pora, V1309 Scorpii, kurių atmosferos irgi susijungė, sukosi vis greičiau ir netikėtai sprogo 2008 metais.

Dabar, po 2 metų kruopščių tyrimų, patvirtinusi spartėjantį sukimąsi ir eliminavusi visus kitus galimus paaiškinimus, komanda kasmetiniame Amerikos astronomų draugijos susirinkime pranešė, kad pora sprogs kaip „raudonoji supernova“ – sprogimas, susiliejus žvaigždėms – maždaug po 5 metų. Mokslininkai ir toliau stebės KIC 9832227, taip sutvirtindami savo prognozę ir tuo pačiu daugiau sužinodami apie tokių mirties spiralių baigtį. Astronomijos mėgėjai ją irgi gali stebėti, matuodami vis didėjantį jos ryškumo fluktuacijų tempą. O kai ji sprogs, šou galėsime stebėti visi.

www.sciencemag.org

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT