Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 8d. 12:11

Tarptautinėje kosminėje stotyje užsiveisė beveik nemirtingas pelėsis

Aspergillus flavus grybas ir mielių kolonija, paimta iš dirvos, padidinta 40 kartų
„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr. / Aspergillus flavus grybas ir mielių kolonija, paimta iš dirvos, padidinta 40 kartų

Naujame tyrime nustatyta, kad dviejų dažniausiai TKS aptinkamų pelėsių – Aspergillus ir Pennicillium – sporos atsparios ir žalingai spinduliuotei.

Jos išgyvena net 200 kartų intensyvesnėje rentgeno spinduliuotėje, nei būtų mirtina žmogui. Taip pat jos išgyvena, paveiktos labai stipriomis sunkiųjų jonų ar ultravioletinės spinduliuotės dozėmis. Dozės, naudotos tyrime, viršija netgi TKS išorėje pasiekiamas, taigi sporos galėtų išgyventi ir ten.

Tai nėra vien bloga žinia; jau kurį laiką mokslininkai svarsto būdus, kaip įvairius grybus panaudoti kosminėse kelionėse, pavyzdžiui, kaip žmonėms reikalingų medžiagų gamyklas. Grybai, kaip žinia, genetiškai artimesni žmonėms, nei bakterijos, todėl juos pritaikyti žmonių poreikiams tenkinti yra lengviau.

Atradimas, kad bent kai kurie grybai lengvai išgyvens kelionę į Marsą ar net toliau, suteikia papildomos paskatos tokiems tyrimams. Genetiškai modifikuoti grybai galėtų gaminti vaistus, maistą ir netgi techninius polimerus.

Tyrimo rezultatai pristatyti praeitą savaitę JAV vykusioje Astrobiologijos mokslų konferencijoje.

konstanta.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT