Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mokslininkai patvirtino, kad erdvėlaivis „Voyager 1" pateko į netyrinėtą tarpžvaigždinę erdvę

Kosminis zondas „Voyager 1“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kosminis zondas „Voyager 1“
Šaltinis: 15min
0
A A

Po 37 metus trukusios kelionės erdvėlaivis „Voyager 1“ užfiksavo signalus iš Saulės, kurie patvirtina, kad jis pateko į iki šiol netyrinėtą regioną Saulės sistemos pakraštyje – tarpžvaigždinę erdvę. Iki šiol to nėra pavykę padaryti jokiam erdvėlaiviui.

NASA erdvėlaivis „Voyager“ ramiai keliavo tolyn nuo Saulės į naujas erdves už Saulės sistemos ribų nuo 1977 – ųjų. Kuo labiau jis tolsta nuo pradinio taško, tuo labiau jį veikia vainikinės masės išsiveržimai – bangos, kurias sukelia pliūpsniai Saulės, rašo cnet.com.

Jo pėdomis jau seka „Voyager 2“. Mokslininkai spėja, kad ir šis erdvėlaivis greitu metu iš heliosferos pateks į tarpgalaktinę erdvę ir toliau siųs duomenis apie iki šiol netyrinėtas zonas.

Nuo 2012 m. erdvėlaivis užfiksavo tris šiuos kosmoso cunamius ir trečiasis, apie kurį NASA pranešė pirmadienį, padėjo JAV kosmoso agentūrai nustatyti tai, ką ji įtarė dar nuo 2013 m.: „Voyager“ yra pirmasis erdvėlaivis, patekęs į tarpžvaigždinę erdvę.

Tarpžvaigždinė erdvė yra už heliosferos – toje zonoje, kur Saulės vėjai nustumia tankią plazmą į savotišką apsauginį burbulą. Plazma į atmosferą pateko užgesus žvaigždėms prieš milijonus metų.

Plazma už heliosferos yra maždaug 40 kartų tankesnė, nei esanti jos viduje. Naudodamas 37 metų senumo kosminius spindulius ir plazmos bangų prietaisus, erdvėlaivis išsiuntė signalus atgal į Žemę, kurie įrodo, kad jis prasiveržė pro Saulės apsauginį burbulą ir toliau juda pro storesnę plazmą.

Mokslininkai šį skirtumą pastebi todėl, kad storesnė plazma tarpžvaigždinėje erdvėje vibruoja sparčiau nei mažiau tanki plazma, o paliesta Saulės bangų skleidžia kitokį dažnį.

„Šios kosminės cunamio bangos plazmą verčia skambėti kaip varpelį, – NASA pranešime rašo Edas Stone'as iš Kalifornijos Technologijų instituto, misijos vadovas nuo 1972 – ųjų metų. – Plazmos bangų instrumentas mums leidžia mums pamatuoti jų skambėjimo dažnį, o kosminės spinduliuotės prietaisas atskleidžia, kas paveikė varpelį – smūgio bangos iš Saulės.“

„Paprastai tarpžvaigždinė erdvė yra tarsi ramus ežeras, tačiau kai vyksta išsiveržimai iš Saulės, ji nusiunčia smūgio bangas tolyn, kurios erdvėlaivį pasiekia maždaug po metų“, – priduria E.Stone'as.

Kaip skamba plazma, galite išgirsti žemiau esančiame vaizdo įraše.

Erdvėlaivis „Voyager 1“, kurio pirminė misija buvo tyrinėti Saturną ir Jupiterį, nuo Žemės nutolęs maždaug 11 mlrd. mylių, maždaug 5 mlrd. mylių nuo Jupiterio. Tiesa, tam, kad erdvėlaivis visiškai patektų už Saulės sistemos ribų, jis turi praskrieti kometų žiedą.

Jo pėdomis jau seka „Voyager 2“. Mokslininkai spėja, kad ir šis erdvėlaivis greitu metu iš heliosferos pateks į tarpžvaigždinę erdvę ir toliau siųs duomenis apie iki šiol netyrinėtas zonas.

Temos Kosmosas, NASA
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT