Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 15d. 11:45

Aiškus evoliucijos įrodymas: šiandien tą kūno dalį turi trečdalis, po 80 metų turės visi

Kraujagyslių tinklas
123RF.com nuotr. / Kraujagyslių tinklas

Tikriausiai sėdėdami mokyklos suole kadaise galvojote, jei žmogus evoliucionavo per tūkstančius metų, kodėl dabar nesikeičiame? Iš tikrųjų, keičiamės. Tikriausiai pastebėjote, kad modernūs žmonės yra vis aukštesni. Ir kai kurioms ligoms esame atsparesni. Evoliucija yra lėtas procesas, tačiau mokslininkai Australijoje aptiko vieną mūsų kūno vietą, kur ji vyksta labai sparčiai.

Ar esate girdėję apie vidurinę arteriją? Ji galbūt yra jūsų rankoje šalia vidurinio nervo. Įvairūs tyrimai rodo, kad ją turi tik kiek daugiau nei trečdalis žmonių, o tie, kurie jos neturi, jos ir nepasigenda – ji nėra kritiškai svarbi.

Dabar mokslininkai Australijoje nusprendė patikrinti, ar vidurinės arterijos nyksta, ar jų daugėja. Jie ištyrė 51–101 amžiaus žmones, mirusius 2015–2016 metais ir pastebėjo, kad lygiai trečdalis jų turėjo vidurines arterijas. Tuo tarpu apie 1880-uosius šias arterijas turėjo tik 10 proc. populiacijos. Dabar jau 35 proc. žmonių turi šią kraujotakos sistemos dalį. Mokslininkai skaičiuoja, kad visi žmonės, kurie gims po 80 metų, turės vidurines arterijas, tačiau jas dar iki to laiko imsime vertinti kaip įprastą žmogaus anatomijos dalį.

Vidurinės arterijos susiformuoja pakankamai ankstyvoje vaisiaus vystymosi stadijoje. Su laiku jos netenka daugelis vaisių, tačiau kai kurie jas išlaiko. Kitaip tariant, tie žmonės, kurie turi vidurines arterijas, išlaikė tai, kas įprastai dingsta dar jiems vystantis gimdoje. Todėl, ir dėl to, kad daugelis žmonių jų neturi, vidurinės arterijos yra vertinamos kaip šiokia tokia anomalija. Jos tikrai nekenkia, tačiau įprasta manyti, kad jų turėtų nebūti. Ir tai su laiku pasikeis – kai dauguma žmonių turės vidurines arterijas, jų neturėjimas bus vertinamas kaip nedidelis nukrypimas nuo normos.

Šiuo metu išskiriami du vidurinių arterijų tipai – pirmojo tipo vidurinės arterijos tiekia kraują dilbiui ir plaštakai, antrojo – tik dilbiui. Žmogus gali turėti vidurinę arteriją tik vienoje arba abiejose rankose. Kai vidurinės arterijos nėra, už kraujo tiekimą į šias zonas atsako kitos kraujagyslės. Mokslininkai negali išskirti jokių vidurinės arterijos turėjimo ar neturėjimo privalumų. Kita vertus, gali būti, kad tai – tik nepakankamai ištirtas klausimas.

Tai kodėl dabar žmonės evoliucionuoja šia kryptimi, kad visi turėtų vidurines arterijas? Na, gali būti, kad kažkas pasikeitė besilaukiančiųjų priežiūroje ar žmonių gyvensenoje apskritai, kad natūralus vidurinės arterijos išnykimas dabar yra praleidžiamas. Tai būtų prasta žinia – vaisiaus vystymasis gimdoje gali būti sutrikęs. Kita vertus, gali būti, kad žmonės tiesiog daugiau dirba smulkius darbus ir mūsų plaštakoms bei pirštams reikia daugiau kraujo.

Technologijos.lt
Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Skanumėlis

Video

00:56
00:45
00:26

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT