Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 2d. 15:52

Apyniuose esantis cheminis mikroelementas gerina smegenų veiklą

Apyniai
John King, Flickr.com / Apyniai

Apyniai – igametes tradicijas Lietuvoje turintis ir plačiai pramonėje naudojamas augalas. Pasirodo, apyniai turi ir dar vieną iki šiol niekam negirdėtą savybę – atikę eksperimentus su pelėmis JAV mokslininkai nustatė, kad apyniuose esantis cheminis mikroelementas gali turėti teigiamą poveikį smegenų veiklai.

Ką gi tokio turi apiniai, ko nėra kituose augaluose? Atsakymas yra cheminis mikroelementas pavadinimu ksantohumolis. Mokslininkai įrodė, kad šis apyniuose aptinkamas flavonoidas pagerina jaunų pelių smegenyse vykstančias pažinimo funkcijas.

Flavonoidai – tai junginiai, suteikiantys augalams spalvą. Mokslininkai atskleidė, kad jie gali padėti kovoje su širdies ligomis ar net vėžiu. Šių junginių taip pat galima rasti mėlynių, tamsaus šokolado bei raudonojo vyno sudėtyse.

Mokslininkai įrodė, kad šis apyniuose aptinkamas flavonoidas pagerina jaunų pelių smegenyse vykstančias pažinimo funkcijas.

Mokslininkai viliasi, kad ateityje ksantohumolį bus galima pritaikyti metaboliniui sindromui gydyti – būklei, susijusiai su nutukimu ir aukštu kraujo spaudimu. Kita tyrimų kryptis bus su amžiumi prastėjančios atminties gerinimas. Ekspertai iš Oregono valstijos universiteto (OVU) tiki, kad po atlikto eksperimento su pelėmis jie atsidūrė dar vienu žingsniu arčiau supratimo, kodėl tai pasireiškia daugeliui žinduolių.

Tyrimui jie pasitelkė dideles ksantohumolio dozes – tokias, kurios paprastai neegzistuoja normalioje mityboje. Tačiau tai padėjo nustatyti, kad šis mikroelementas padidina jaunų gyvūnų gebėjimą prisitaikyti prie aplinkos pokyčių. Jų pažinimo lankstumas buvo išbandomas specialiai tam sukurtame labirinte. Po ksantohumolio terapijos greitai ir be klaidų įveikusios užduotį jaunesnės pelės pademonstravo didelę intelektinio tobulėjimo pažangą.

Šiam efektui pasiekti, riekiamą mikroelemento kiekį galimą gauti tik vartojant papildus. 

„Ksantohumolis gali pagreitinti medžiagų apykaitą ir sumažinti riebalų rūgštis kepenyse. O taip pat pagerinti pažinimo lankstumą (bent jau jaunų pelių) bei smegenų veiklą, – teigia OVU doktorantas Danielis Zamzowas, – Deja, tai nepasitvirtino vyresnio amžiaus pelių atveju“.

OVU profesorė Kathy Magnusson sakė: „Šis ir kiti flavonoidai gali pagerinti atminties funkciją. Tačiau atsižvelgiant į šį tyrimą, svarbiausia yra stengtis pasisavinti junginių teikiamą naudą dar ankstyvame amžiuje“.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT