Dabar populiaru
Publikuota: 2021 vasario 22d. 23:31

Astrofizikai sukūrė pirmą tokį dvipusį pasaulio žemėlapį – kam to prireikė?

Prinstono universiteto tyrėjų sukurtas žemėlpis
Prinstono universiteto nuotr. / Prinstono universiteto tyrėjų sukurtas žemėlpis

Sferos išlyginimas niekur nėra lengva užduotis. Trečią erdvės matmenį reikia kažkaip paaukoti, todėl visos žemėlapio projekcijos gali būti šiek tiek netikslios ir iškreiptos.

Žemėlapių kūrėjus kankina ši problema per amžių amžius. Pavyzdžiui, Merkatoriaus projekcija, kurią atpažinsite žemėlapiuose ant mokyklos klasės sienos, gerai vaizduoja vietines formas, tačiau iš tikrųjų jos taip iškreipia paviršiaus plotus, kad Antarktida atrodo didesnė nei visi kiti žemynai, o Japonija ir Havajai atrodo labai toli vienas nuo kito.

Taigi, kaip išlyginti sferą? Prinstono universiteto astrofizikai žemėlapius pavaizdavo taip, kad gautų tiksliausią plokščią žemėlapį, kokį kada nors yra tekę padaryti.

Dvipusis požiūris į pasaulį

Mokslininkai J.Richardas Gottas, emeritas profesorius astrofizikos srityje Prinstone; Robertas Vanderbei, operacijų tyrimų ir finansų inžinerijos profesorius; ir Drekselio universiteto fizikos profesorius Davidas Goldbergas sukūrė naują žemėlapį, kuris yra dvipusis ir apvalus, panašiai kaip vinilo plokštelė.

Žemėlapis pranašesnis už vienpusius plokščius žemėlapius, nes jame yra ženkliai mažiau nedidelio atstumo klaidų. Teigiama, kad neįmanoma atstumo atstatyti daugiau nei ± 22,2 proc. Pavyzdžiui, Merkatoriaus projekcijoje atstumo paklaidos tampa milžiniškos šalia ašigalių. Einant iš kairės į dešinę, atstumo klaidos tampa begalinės.

Naują dvipusę žemėlapio versiją galima atspausdinti priekyje ir gale viename žurnalo puslapyje, o tada skaitytojas gali ją iškirpti. Pranešama, kad mokslininkai nori atspausdinti savo žemėlapius ant kartono ar plastiko, o tada sukrauti juos kaip įrašus. Tokiu būdu jie gali būti laikomi kartu dėžėje arba dedami į vadovėlių viršelius.

Tyrėjai teigia, kad tai yra pirmasis tikslus dvipusis žemėlapis.

„Mūsų žemėlapis iš tikrųjų yra panašesnis į Žemės rutulį nei į kitus plokščius žemėlapius“, – sakė J.R.Gottas. „Norėdami pamatyti visą pasaulį, turite jį pasukti, o kad pamatytumėte visą mūsų naują žemėlapį, tiesiog turite jį apversti.“

Technologijos.lt
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT