Dabar populiaru
Publikuota: 2021 rugsėjo 16d. 10:23

Atokioje Škotijos saloje esančiame kape rasti paslaptingi akmeniniai rutuliukai

Škotijos salose rasti paslaptingi rutuliai
University of Central Lancashire / Škotijos salose rasti paslaptingi rutuliai
Du poliruoti akmeniniai rutuliai, suformuoti maždaug prieš 5500 metų buvo aptikti senovinėje kapavietėje Sandėjaus saloje, esančioje Orknio salose į šiaurę nuo žemyninės Škotijos.

Daugiafunkciai radiniai

Šimtai panašių akmeninių kamuoliukų, kurių kiekvienas yra maždaug beisbolo kamuoliuko dydžio, rasta neolito laikų gyvenvietėse daugiausia Škotijoje ir Orknio salose, taip pat Anglijoje, Airijoje ir Norvegijoje, anksčiau pranešė „Live Science“.

Kai kurie iš jų yra puošniai iškalti, pavyzdžiui, garsusis Towie kamuolys, aptiktas 1860 m. šiaurės rytų Škotijoje, tačiau kiti yra su išsikišimais arba glotniai nupoliruoti.

Ankstyvieji tyrėjai padarė prielaidą, kad rutuliai buvo naudojami kaip ginklai, todėl kartais jie buvo vadinami „buožgalviais“. Kita idėja – aplink kai kuriuose kamuoliukuose išraižytas skilteles galėjo būti vyniojama virvė, kad būtų galima juos mėtyti.

Tačiau dauguma archeologų dabar mano, kad akmeniniai rutuliai daugiausia buvo gaminami meniniais tikslais, galbūt siekiant pažymėti asmens statusą bendruomenėje arba įamžinti svarbų jo gyvenimo etapą, sakė archeologė Vicki Cummings iš Centrinio Lankašyro universiteto Anglijoje, vadovavusi kapavietės Sandėjaus saloje kasinėjimams.

 University of Central Lancashire/Škotijos salose rasti paslaptingi rutuliai
University of Central Lancashire/Škotijos salose rasti paslaptingi rutuliai

Du akmeniniai rutuliai, rasti kapavietėje netoli Tresness paplūdimio Sanday saloje, – vienas iš juodo akmens, kitas iš šviesesnio kalkakmenio – yra labai ankstyvi tokių daiktų pavyzdžiai ir buvo lygiai nupoliruoti, o ne iškalti kaip Towie rutulys.

Neolitinis kapas

Tai vienas iš nedaugelio atvejų, kai akmeniniai rutuliai buvo rasti tikrajame archeologiniame kontekste, kuris gali padėti išsiaiškinti paslaptingų objektų paskirtį.

Kiekvienas iš kamuoliukų buvo rastas dviejų skirtingų skyrių, naudotų žmonių palaikams laidojimo kameroje, kampuose, o kiti daiktai, ypač keramikos gabalai, buvo rasti palei skyrių sienas.

 University of Central Lancashire/Kapas Škotijos salose
University of Central Lancashire/Kapas Škotijos salose

Orknio salos yra už paties šiauriausio Škotijos žemyno galo. Jose gausu archeologinių vietovių, įskaitant UNESCO pasaulio paveldo objektą, vadinamą neolitinio Orknio širdimi, aplink Brodgaro Nešo kompleksą ir neolitinį Skara Brae kaimą, kuris leidžia manyti, kad maždaug prieš 5000 metų salos buvo gerai apgyvendintos.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

03:55
41:36
00:45

Esports namai

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Kiekvienas gali

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

15MAX
15MAX
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT