Dabar populiaru
Publikuota: 2014 vasario 18d. 20:51

Ausų siera gali atskleisti, ką žmogus valgė pietums ir kokia jo lytinė orientacija

Mokslininkų teigimu, per garsi muzika gali sugadinti žmogaus klausą net iki visiško apkurtimo.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Ausys

Ausų siera – nuostabus indikatorius, tinkantis įvertinti asmenybę ar nustatyti, ką žmogus valgė ir kur buvo. Monelo Cheminių jutimų centro (Monell Chemical Senses Center, Filadelfija, JAV) mokslininkai tvirtina, kad ausyse susidaranti substancija gali atskleisti net ir lytinę asmens orientaciją bei jo sveikatos būklę.

Tyrėjai teigia, kad ausų sieros tyrimų pagrindu galėtų būti kuriami nauji testai, pagal kuriuos norint įvertinti žmogaus asmenybės identitetą, pakaktų žvilgtelėti į jo ausų turinį.

„Ankstesni mūsų tyrimai byloja, kad daug reikšmingos informacijos apie žmogaus asmenybės ypatumus, lytinę orientaciją, sveikatos būklę teikia jo pažastų prakaito kvapas, – atkreipia dėmesį tyrimo bendraautoris, organinės chemijos daktaras George 'as Pretis. – Manome, kad tokia pat informacija gali glūdėti ir ausų sieroje.“

Tyrimo rezultatai byloja, kad ausų siera yra lengvai prieinama kūno išskyra, kuri galėtų būti išsamus asmeninės informacijos apie asmenį šaltinis.

Tyrėjų grupė organinės chemijos analizės metodais identifikavo, kad žmogaus ausų sieroje yra kvapą skleidžiančių cheminių medžiagų. Maža to, jie pastebėjo, kad šių medžiagų kiekiai skiriasi priklausomai nuo asmens tautybės (pvz., skirtumai pastebėti Rytų Azijos ir Kaukazo gyventojų ausų sieros mėginiuose). 

Tyrimo rezultatai byloja, kad ausų siera yra lengvai prieinama kūno išskyra, kuri galėtų būti išsamus asmeninės informacijos apie asmenį šaltinis. Ausų siera yra specifinės atmainos prakaito ir riebalinių liaukų išskyrų mišinys. Ausų siera būna dviejų tipų: drėgna gelsvai rusvos košelės pavidalo substancija ir balta sausa ausų siera.

G. Pretio susidomėjimą ausų siera paskatino atradimas, kad maži geno ABCC11 pokyčiai susiję tiek su pažastų prakaito kvapo ypatumais, tiek su žmogaus ausų sieros tipu. Rytų Azijos gyventojai (kinai, korėjiečiai, japonai) ir Šiaurės Amerikos žemyno čiabuviai pasižymi tokia minėto geno atmaina, kuri koduoja ir sausojo tipo ausų sierą, ir mažesnį kvapiųjų medžiagų kiekį pažastų prakaito sudėtyje. 

Kad išsiaiškintų, ar ausų siera pasižymi specifiniu kvapu, tyrėjai paėmė 16 sveikų vyrų (8 kaukaziečių ir 8 Rytų Azijos gyventojų) ausų sieros mėginius. Šiuos 30 min. pakaitinus, į orą išsiskyrė lakiųjų organinių junginių molekulės, daugelis kurių turi tam tikrą kvapą. Molekulės buvo surinktos specialiu įrenginiu. Jų cheminė sudėtis išanalizuota dujų chromatografijos ir masės spektrometrijos metodais.

Analizės rezultatai byloja, kad visų tiriamųjų ausų sieros sudėtyje yra 12 rūšių lakiųjų organinių junginių. Tačiau jų kiekis buvo nevienodas – priklausomai nuo etninės kilmės. Pavyzdžiui, kaukaziečių ausų sieroje vienuolikos lakiųjų junginių kiekiai buvo didesni nei Rytų Azijos vyrų ausyse. 

„Iš ausų sieros sudėties galima gauti informacijos apie etninę asmens kilmę, – tvirtina tyrimo bendraautorė Katharine Prokop-Prigge. – Tam pakanka iš ausų paimti sieros tepinėlį. Nors sierą sudaro tos pačios kvapiosios medžiagos, jų kiekiai skirtingų tautybių asmenų ausyse smarkiai skiriasi.“

Tyrėjai yra linkę manyti, kad riebalinis sekretas ausų sierą paverčia savotiška informacijos saugykla, kurioje glūdi visa informacija apie kvapiąsias medžiagas, kurios išskiriamos sergant tam tikromis ligomis ar būnant tam tikroje aplinkoje.

K. P.-Pridge pabrėžia, kad ausų sierą sudarančios kvapiosios medžiagos gali atskleisti ne tik tai, ką žmogus valgė, bet ir kur jis buvo.

Technologijos.lt
Temos: 2 Kvapas Ausis
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT