Dabar populiaru
Publikuota: 2017 rugpjūčio 28d. 17:14

Biotechnologinė naujovė: gaminiai odiniai, bet oda nei tikra, nei sintetinė

Odos ženklas
„Fotolia“ nuotr. / Odos ženklas

Kokybiškus odinius daiktus malonu liesti, jie ilgai tarnauja ir puikiai atrodo. Dirbtinė oda nėra toks malonus dalykas, o ir toli gražu nėra ekologiška. Išeitis? Mokslininkai kuria tikrų tikriausią odą, kuriai pagaminti nereikės jokių gyvūnų.

Odiniai dirbiniai žmones lydi jau šimtus tūkstančių metų. Seniausias rastas odinis dirbinys - 5,5 tūkstančių metų senumo sandalas, aptiktas Armėnijoje. Mokslininkai yra aptikę ir gerokai senesnių piešinių, kuriuose vaizduojami kiti odiniai dirbiniai. Visgi, odos verslas niekada nebuvo švarus ir malonus užsiėmimas.

Pagal tradicinius odos apdirbimo metodus, visų pirma odą reikia nudirti. Tačiau tai dar toli gražu ne blogiausia dalis. Gūdžioje senovėje po nudyrimo oda būdavo mirkoma šlapime ir kalkėse, tada daužoma šunų išmatomis ir apdorojama kitais chemikalais. XVIII amžiuje odininkai kėlė tokią smarvę, kad buvo išvaryti iš ir taip jau nešvaraus bei rožėmis ir levandomis nekvepiančio Londono. Net ir šiais laikais odos pramonė yra gana nemalonus dalykas, susilaukiantis didelio gyvūnų mylėtojų dėmesio. Ne visos gyvūnų auginimo sąlygos yra tinkamos ir ne visi odos apdirbimo būdai yra nekenksmingi aplinkai. Todėl mokslininkai, pasikinkę genų inžinerijos metodus, ruošiasi bent vieną iš šių problemų išspręsti.

Kaip jums tikra oda, kuriai pagaminti nereikalingas joks gyvūnas? „Modern Meadow“ - amerikiečių įmonė, kuri toliausiai pasistūmėjo odos auginimo technologijoje. Naujoji medžiaga ne tik atrodo kaip tikra oda, bet pagal kelis kriterijus yra už ją ir geresnė. Ji gaminama standartinio dydžio lygiais lapais - su stačiakampe medžiaga lengviau dirbti. Joje nėra jokių defektų, o ir storis bei tekstūra yra lengvai kontroliuojami. Aišku, ir tai, kad odiniams dirbiniams pagaminti nereikia žudyti gyvūnų daugeliui nuskambės kaip privalumas. Bet kodėl sakome, kad „Modern Meadow“ odą augina?

Procese naudojamos genetiškai modifikuotos mielės. Jos gamina struktūrinį baltymą, kuris yra absoliučiai identiškas galvijų kolagenui, kuris, aišku, sudaro odą. Kolagenas odai suteikia minkštumo, tvirtumo ir lankstumo. Nors „Modern Meadow“ gamybos paslapčių neišduoda, įmonei kažkaip pavyko priversti mielių gaminamo kolageno pluoštą susipinti į siūlus ir audinį, kuris vėliau gali būti dažomas ir apdorojamas kaip tikra oda. Įdomu tai, kad procese galima keisti vieno odos lapo dalių charakteristikas. Tas pats lapas vienoje vietoje gali būti kietesnis, o kitoje - minkštesnis. Tai drabužių ir automobilių pramonei leistų pasiekti norimo lankstumo ir naujų dizaino galimybių.

Kol kas šiuo procesu gaminama tik galvijų odos imitacija, tačiau mokslininkai žino, kad norėdami galėtų sukurti ir mieles, kurios augintų ir, tarkim, aligatoriaus odą. „Modern Meadow“ gaminama oda iš esmės nėra sintetinė, nes yra užauginta, bet nėra ir tikra, nes nėra paimta nuo gyvūno. Jai lengva suteikti norimą struktūrą ir išvaizdą, o pats procesas gali būti plečiamas, kad jį galėtų prisitaikyti ir didelės gamyklos.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT