Dabar populiaru
Publikuota: 2020 gegužės 29d. 11:20

Darbas su pingvinais kelia juoką, o priežastis – labai fiziologinė

Karališkieji pingvinai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Karališkieji pingvinai

Subantarktinės salos pakrantėse besibūriuojančių karališkųjų pingvinų paliekamos krūvos guano skleidžia daug diazoto monoksido (N₂O) —  vadinamųjų linksminančiųjų dujų, rodo „Science of the Total Environment“ žurnale neseniai paskelbtas tyrimas.

Ir – lyg vien svyruojančių, amžinai formaliai apsirėdžiusių paukščių vaizdo komiškumo būtų negana – jų guano farsas galėtų nesunkiai išversti iš klumpių, sako tyrėjai.

„Kelias valandas pavaikščiojus apie guaną, tas tikrai trenkia į galvą. Tai išties stipru“, – pranešime rašo pagrindinis tyrimo autorius Bo Elberlingas.

Savo tyrime B.Elberlingas  —  Kopenhagos universiteto (Danija) Geologijos ir gamtos išteklių valdymo fakulteto profesorius  — su kolegomis tyrė pingvinų veiklos subantarktinėje Pietų Džordžijos saloje įtaką šiltnamio efektą sukeliančių dujų, kurioms priklauso ir diazoto monoksidas, emisijoms. Šioje saloje gyvena didžiausia pasaulyje karališkųjų pingvinų populiacija, kurioje, naujausiu vertinimu, yra 150 000 pingvinų porų.

Tyrėjai išsiaiškino, kad plotuose, kuriuose daug pingvinų, diazoto monoksido lygis yra 120 kartų didesnis nei nuošalesnėse salos vietose. Toks pramoginių emisijų lygis yra maždaug šimteriopai didesnis už šviežiai patręštą Danijos ūkio lauką, pažymėjo B.Elberlingas.

Bet frakus apsitempusių siūbuoklių fekalijos pačios linksminančių dujų nesukuria. Jų guanas, praturtintas azoto junginiais iš pingvinų racioną sudarančio krilio ir žuvų, atsiduria ant subantarktinės dirvos. Paskui jomis užsiima dirvos bakterijos, suskaidančios azoto organinius junginius iki diazoto monoksido, paversdamos pingvinų paliktas krūveles debesimis juoko (dujų).

Negadindamas pakilios nuotaikos, B.Elberlingas pažymi, kad šios guano linksmybės planetai didelių problemų nekelia. „Šių diazoto monoksido emisijų nepakanka pakeisti visą Žemės energijos biudžetą“, – sakė jis. Bet „mūsų atradimai padėjo daugiau sužinoti apie pingvinų kolonijų poveikį jų aplinkai, o tai įdomu, nes kolonijos įprastai paplinta vis plačiau.“

Tad kol kas pingvinai prideda tik taip trūkstamo komiškumo — dabar to tikrai nebus per daug.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

03:02
11:55
26:29

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT