Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 3d. 12:25

Eksperimentu įrodyta: darbas neišsimiegojus – lėtas, prastas ir su klaidomis

Nuliūdusi mergina
Vida Press nuotr. / Nuliūdusi mergina

Dėl ko dažnai vėluojate gultis į lovą? Bandote pabaigti dienos darbus? Naujas Mičigano valstijos universiteto tyrimas įrodo, kad to daryti paprasčiausiai nereikėtų.

Miego trūkumas kenkia faktiškai visoms organizmo funkcijoms. Jei prastai miegosite, susidursite su virškinimo problemomis, širdies sveikatos bėdomis, išaugusia protinių ligų rizika ir visa eile kitų grėsmių, kurių jums tiesiog nereikia. Nepaisant to, daugybė žmonių nesilaiko miego režimo. Jei miegoti neinate bandydami užbaigti dienos darbus, darote labai didelę klaidą.

Mokslininkai pakvietė 138 žmones dalyvauti tyrime. 77 nemiegojo visą naktį, 61 gerai išsimiegojo savo lovoje. Dar vakare dalyviai atliko du testus. Vienas bandymas matavo reakcijos laiką, kitas – gebėjimą išlaikyti veiksmų seką. Pastarasis testas yra labai įdomus, nes jis matuoja kognityvines galimybes išlaikyti dėmesį, prisiminti savo paskutinį veiksmą ir planuoti būsimą. Tuos pačius bandymus dalyviai atliko ir ryte.

Vakarinių eksperimentų serijos metu paaiškėjo, kad kuomet dalyvių veiksmai būdavo pertraukiami, 15 proc. atvejų jie padarydavo klaidų sudarinėdami veiksmų seką. Įsivaizduokite: atlikinėjate susikaupimo reikalaujantį darbą, tačiau jūsų dėmesys būna nukreipiamas į kokią nors kitą veiklą. Po tokio sutrikdymo sugrįžti prie įprastos veiksmų sekos yra labai sunku. Tie dalyviai, kurie gerai išsimiegojo, tą pačią 15 proc. klaidų dažnumo statistiką išlaikė ir ryte, o nemiegoję dalyviai klydo net 30 proc. atvejų. Žinoma, prastėjo ir reakcijos laikas, ir užduočių atlikimo laikas.

Ką tai reiškia? Na, mūsų pasaulis yra kupinas trikdžių. Nemažai jų yra ir jūsų galvoje. Jei manote, kad daugiau padirbėsite naktį ir taip pavysite savo darbotvarkę, klystate, nes, tikėtina, tada prasčiau dirbsite ryte. Neišsimiegojęs žmogus nesilaiko įprastos veiksmų sekos, o jei jam sutrukdoma, tampa sunkiau sugrįžti prie įprasto darbo. Neišsimiegoję esate lėtesni ir ne tokio aštraus proto, padarote daugiau klaidų, jūsų darbo kokybė yra prastesnė.

Tačiau niekas nežino, kiek miego žmogui iš tikrųjų reikia. Dažniausia rekomendacija – 8 valandos. Ir tai yra geras atskaitos taškas bei siekiamybė. Tačiau žmonės yra labai skirtingi – vieniems reikia 9 valandų, kitiems pakanka vos 6–7. Savo auksinio miego laiką turėsite surasti patys. Aukštesnį produktyvumą išlaikysite nustatę vienodą miego laiką kiekvienai dienai ir jo laikydamiesi net savaitgalį.

Visą mokslinio darbo aprašymą rasite žurnale „Journal of Experimental Psychology: General“

Technologijos.lt
Komentarai
Temos: 1 Miegas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

01:30
01:16
01:39

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT