Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

El Ninjo dar paspartins Indonezijos miškų nykimą

10 didžiausių pasaulio šalių – kavos augintojų
„Scanpix“ nuotr. / Indonezija
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Indonezija jau ir taip kenčia nuo miškų naikinimo labiau nei kitos šalys, o artėjantis El Ninjo gali miškų nykimą padidinti iki rekordinio lygio.

Palydovų duomenys rodo, kad 2000–2012 m. Indonezija neteko 60 000 km³ pirmykščių miškų. Plečiant palmių plantacijas, miškai dažniausiai tiesiog išdeginami.

Sulėtėjus miškų kirtimui Amazonės džiunglėse Brazilijoje, Indoneziia tapo nauju pasauliniu tropinių miškų nykimo centru, sako duomenis išanalizavusi Belinda Arunarwati Margono iš Marylando universiteto JAV.

Vos per savaitę iki birželio 23 dienos buvo užfiksuota daugiau nei 150 gaisrų.

Miškų kirtimas tęsiasi nepaisant to, kad Indonezijos vyriausybė 2011 m. paskelbė moratoriumą miškų naikinimui. Pasak B. Margono, per pirmus metus po moratoriumo vyko pats didžiausias miškų kirtimas šalies istorijoje.

El Niño formavimasis Ramiajame vandenyne viską tik pablogins. El Niño reiškinio metu šiltas vanduo plinta rytinėje Ramiojo vandenyno pusėje, veikdamas pasaulio klimatą. Šią savaitę Jungtinės Karalystės meteorologai prognozuoja „silpną arba vidutinio stiprumo“ El Niño. Tačiau net ir silpnas El Niño gali sukelti sausrą Indonezijoje, kuri tik palengvins gaisrų įsiplieskimą.

Sudeginti medžius

Birželio pabaigoje NASA palydovai užfiksavo išsibarsčiusius gaisrus Indonezijoje. Storas pavojingų dūmų debesis nusitaikė į tankiai apgyvendintus Malaiziją ir Singapūrą.

Iki šiol gaisrai buvo susitelkę Riau provincijoje Sumatroje, kuri per pastaruosius metus buvo intensyviai valoma. Vos per savaitę iki birželio 23 dienos buvo užfiksuota daugiau nei 150 gaisrų, sako Nigelis Sizeris iš Pasaulio išteklių instituto (World Resources Institute – WRI).

Pasak WRI, apie 75 šių gaisrų užfiksuoti „Sinar Mas Forestry“, priklausančios „Sinar Mas“ konglomeratui, koncesijose. Anksčiau kompanija neigė esanti atsakinga už šiuos gaisrus savo žemėse sakydama, kad jie buvo sukelti pašalinių, pavyzdžiui vietinių ūkininkų.

Tokie gaisrai sušildys klimatą. Per stambų El Niño 1997–1998 metais iš Indonezijos miškuose vykusių gaisrų į atmosferą išsiskyrė apie 1.5 mlrd. tonų anglies dvideginio, kuri prilygo ketvirtadaliui iškastinio kuro emisijos tuo metu.

Dėl tokių gaisrų didėja grėsmė klimatui, nes didžiausias Indonezijos miškų nykimo augimas pastebėtas pelkių miškuose, sako B, Margono. Užsidegus pelkėse esančioms durpėms, pradeda išsiskirti daug daugiau dūmų ir anglies dvideginio, nei užsidegus paprastam miškui. „Gaisrus tikriausiai sukelia ne smulkūs ūkininkai, o žemės ūkio pramonės kūrėjai“, – sako ji.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT