Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 12d. 13:48

Genetikai žuviai išaugino kojas

Žuvių „Danio rerio“ embrionų pelekų galuose išsivystė apskriti objektai, atstojantys kojas
„Developmental Cell“ nuotr. / Žuvių „Danio rerio“ embrionų pelekų galuose išsivystė apskriti objektai, atstojantys kojas

Paleontologų randamos fosilijos mokslo pasauliui atskleidžia įvairiausių keistų gyvybės evoliucijos Žemėje istorijų. Vienas įdomiausių klausimų – kokiu būdu gyvybei pavyko išropoti iš vandens į sausumą?

Nors manoma, kad sausumos gyvūnų galūnės išsivystė iš vis ilgėjusių ir siaurėjusių pelekų, mokslininkai šios evoliucinės dėlionės dar nebaigė ir mėgina išsiaiškinti, ar galūnių susiformavimo negalėjo nulemti kokie nors genetiniai pokyčiai.

Vienas geriausių būdų tai išsiaiškinti – atgaminus prieš 400 mln. metų vykusius pokyčius virtualiai nukeliauti atgal į praeitį ir „pasigaminti“ pirmųjų gyvūnijos pasaulio sausumos pionierių vystymosi ypatumų.

Užuominą į tai, kas yra kas, biologė Renata Freitas su kolegomis užčiuopė prie žuvies „Danio rerio“ embriono peleko genomo pridėjusios papildomą „Hoxd13“ geną, kuris turi lemiamos įtakos galūnių išsiskyrimui embrioninio vystymosi metu.

Rezultatas – žuvyčių embrionų pelekų galuose išsivystė apskriti objektai, kurie yra ne kas kita, o ankstyva galūnės daugiapirštiškumo stadija, pradžią evoliucijoje gavusi iš mėsingapelekių žuvų. Gali būti, kad tokios ataugos leido vandens faunai išropoti į sausumą.

Tyrimo rezultatai leido mokslininkams iškelti hipotezę, kad galūnių išsivystymo paslaptis gali būti susijusi su naujo elemento mėsingapelekių žuvų DNR grandinėje atsiradimo. Tas DNR elementas padėjo susiformuoti „Hoxd13“ genui, kuris, savo ruožtu, žuvies embriono pelekus pailgino ir transformavo į galūnes.

Technologijos.lt
Temos: 2 DNR Genetika
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT