Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 30d. 21:01

Geologas P.Šinkūnas apie klimato kaitą ir (ne)artėjantį ledynmetį (I)

Tirpstantis ledynas Kanadoje
„Scanpix“/AP nuotr. / Tirpstantis ledynas Kanadoje

Kai karta po kartos žvelgdami į tolį matome tą patį vaizdą ima atrodyti, kad žaliuojantys laukai, nuo vėjo siūbuojantys miškai, ežerėliai ir ramiai pro šalį vingiuojančios upės — amžinybės įspaudas lietuviškame kraštovaizdyje. Ar galite įsivaizduoti, kad prieš mažiau nei 20 tūkst. metų žemę po jūsų kojomis buvo sukaustęs ledas? Apie klimato kaitą, ledynmečius ir jų priežastis kalbamės su Vilniaus universiteto profesoriumi, geologu Petru Šinkūnu.

Žmogus prieš gamtą

„Klimatas dabar yra labai panašus į priešpaskutinio tarpledynmečio, vadinamo Merkinės tarpledynmečiu. Šio laikotarpio pabaigoje buvo labai ryškus klimato pašiltėjimas, todėl kai kurie mokslininkai mano, kad dabartinį klimato šilimą lemia ne vien tik žmogaus veikla, bet ir kai kurie natūralūs procesai“, — pasakojo geologas P.Šinkūnas.

Pašnekovas paaiškino, kad klimato kaita yra natūralus procesas, besitęsiantis nuo pat Žemės susiformavimo ir nulemtas sudėtingų astronominių bei pačioje Žemėje vykstančių procesų, tarp kurių — tektoninių plokščių judėjimas, vandenynų srovės ir t.t. Vis dėlto, pabrėžė jis, tai anaiptol nereiškia, kad prie sparčiai šiltėjančio klimato neprisideda žmogus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Video

05:56
02:21
03:31:44

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT