Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 22d. 10:09

Gera žinia bijantiems adatų: mokslininkai kuria COVID-19 vakcinos purškalą

Purškiami vaistai į nosį
123RF.com nuotr. / Purškiami vaistai į nosį
Projekto, kuriam vadovauja Rutgerso, Raiso ir Šiaurės rytų universiteto mokslininkai, metu parengtos dvi vakcinos strategijos. Abi yra keičiamo dydžio ir pritaikomos, jas galima transportuoti ir laikyti kambario temperatūroje.

Apsauga per plaučius

Vienoje strategijoje naudojamos modifikuotos bakteriofagų dalelės, dar vadinamos fagų dalelėmis (virusai, kurie užkrečia ir dauginasi bakterijose), kurias galima įkvėpti, kad imuninė sistema būtų apsaugota per plaučius. Pagal kitą metodą švirkščiamos nekenksmingos adenoasocijuotojo viruso fagų dalelės, kurios imuninėse ląstelėse tiesiogiai koduoja apsaugą nuo viruso. Abu metodai sukėlė stiprią antikūnų gamybą graužikams.

JAV nacionalinio mokslo fondo finansuotas tyrimas paskelbtas žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“. „Šis darbas yra puikus pavyzdys, kaip modeliavimas gali padėti suprasti biologinius procesus ir padėti kurti gydymo priemones“, – sakė Wilsonas Franciscas, NSF Molekulinių ir ląstelinių biologinių mokslų skyriaus programų direktorius.

Mokslininkai imitavo kelis epitopus – antigeno molekulių dalis, kurios jungiasi su konkrečiais biologiniais taikiniais. Juos galima įterpti į bakteriofagų dalelių – virusų, kurie užkrečia bakterijas, bet yra saugūs žmonėms ir jau beveik šimtmetį naudojami bakterinėms infekcijoms gydyti – paviršių.

Sumodeliuotos ir sukurtos fagų dalelės turi epitopą, t. y. viruso dalį, prie kurios prisijungia imuninė sistema, iš SARS-CoV-2 smailiojo baltymo, ir nedidelį jungiamąjį peptidą, kuris padeda fagui pereiti iš plaučių į recipiento kraują. Ten patekę jie iš esmės išmoko imuninę sistemą apsisaugoti nuo COVID-19.

Christopher Markosian/Daniela Staquicini/Rutgerso vėžio institutas/Šiame paveikslėlyje fago dalelėje matoma SARS-CoV-2 smaigalio baltymo sritis
Christopher Markosian/Daniela Staquicini/Rutgerso vėžio institutas/Šiame paveikslėlyje fago dalelėje matoma SARS-CoV-2 smaigalio baltymo sritis

Vakcinos su fagais privalumas yra tas, kad vienas spyglio baltymas gali turėti daug epitopų, todėl jas galima lengvai pritaikyti apsaugai nuo COVID-19 variantų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT