Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Geriausią socialinę atmintį gyvūnijos pasaulyje turi delfinai

Delfinai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Delfinai
Šaltinis: 15min
0
A A

Pamirškite apie dramblius – JAV mokslininkai teigia, kad delfinai turi ilgiausią socialinę atmintį, iki šiol aptiktą tarp ne žmonių. Net ir dvidešimt metų pabuvę atskirai, delfinai galėtų atpažinti savo buvusius kompanionus pagal jų skleidžiamą švilpimą.

„BBC News“ skelbia, kad tokią ilgalaikę atmintį delfinai turi dėl to, kad evoliucionavo jų bendravimas ir tarpusavio santykiai.

Mokslininkai tyrė 56 nelaisvėje auginamus delfinus, kurie tyrimo tikslais buvo atgabenti iš šešių skirtingų JAV ir Bermudų zoologijos sodų bei akvariumų.

Tyrėjai turėjo duomenis, su kokiais delfinais jų „tiriamiesiems“ prieš tai teko gyventi, ir jų skleidžiamus įrašus per po vandeniu įrengtas kolonėles paleido minėtiems 56 delfinams.

Čikagos universiteto mokslininkas dr. Jasonas Bruckas pasakojo, kad delfinai įdėmiai klausėsi iš garsiakalbių skleidžiamų jiems pažįstamų garsų ir bandė užmegzti kontaktą, o nepažįstamus garsus dažniausiai ignoravo.

J.Bruckas palygino ir dviejų delfinių Allie ir Bailey duomenis. Kai jos buvo labai jaunos, abi augo Floridoje. Bailey šiuo metu auginama Bermuduose, tačiau išgirdusi Allie įrašą ji kaipmat sureagavo, nors nuo jų išsiskyrimo praėjo daugiau nei 20 metų.

Tyrėjo teigimu, tokia delfinų reakcija yra tipinė. J.Bruckas netgi bandė apgauti delfinus ir leido jiems tokios pat lyties ir amžiaus, kaip su jais anksčiau kartu augę delfinai, delfinų įrašus, tačiau „tiriamieji“ į juos nereagavo.

Gyvendami vandenyne delfinai gali palikti vieną delfinų būrį ir apsigyventi su kitu. Per gyvenimą tų būrių jie gali pakeisti daug kartų. Kaip pastebėjo tyrėjas, jiems svarbu atpažinti delfinų skleidžiamus garsus ir suvokti, ar jie jau pažįstami, ar tai kažkas svetimo, ko delfinai nenorėtų pažinti ir gal net turėtų vengti.

Kiekvienas delfinas turi individualų švilpimą. Tai kažkas panašaus, kaip kiekvienam žmogui turėti savo vardą ir pavardę.

„Gebėjimas išlaikyti tokį ilgalaikį socialinį atpažinimą gali skirtis priklausomai nuo to, ar gyvūnai turėjo teigiamą, ar neigiamą interakciją“, – pasakojo Čikagos universiteto mokslininkas.

Prieš kelias savaites kitų mokslininkų studija atskleidė, kad kiekvienas delfinas turi individualų švilpimą. Tai yra kažkas panašaus, kaip kiekvienam žmogui turėti savo vardą ir pavardę. Tai tarsi žymuo, kuris leidžia prisiminti, kad kadaise tas žmogus ar gyvūnas buvo pažinotas.

Mokslininkų teigimu, tokia gera delfinų atmintis gali būti lyginama su žmonių, šimpanzių ir dramblių. Pastarieji taip pat žinomi dėl gebėjimo išlaikyti atmintį dvidešimt metų ir daugiau, tačiau dramblių atmintis nėra tokia gera, kalbant apie ne šeiminius santykius.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Atmintis Delfinas
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT