Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 21d. 16:46

Iki šiol tai buvo neįmanoma: inžinieriai sugalvojo, kaip sulenkti stiklą stačiu kampu

Stačiu kampu sulenktas stiklo lakštas
Fraunhoferio instituto nuotr. / Stačiu kampu sulenktas stiklo lakštas

Jei langas tęsiasi per visą pastato kampą, įprastai jis būna pagamintas iš dviejų stiklo lakštų, kurie sujungiami metaline tarpine. Tačiau Vokietijos mokslininkai teigia, kad jiems pavyko sukurti metodą, kaip vientisą stiklo lakštą sulenkti 90 laipsnių kampu ir toks stiklas visiškai nepraranda savo optinių savybių.

Nors jau senokai yra žinoma, kad stiklo lakštus galima pašildyti ir sulenkti tam tikru kampu ir lanko spinduliu, tačiau iki šiol buvo neįmanoma jų sulenkti itin dideliu kampu.

Be to, kadangi įprastas procesas apima viso lakšto kaitinimą tiek, kad jis taptų minkštas ir kalus, taškuose, kur stiklas laikomas krosnyje, gali susidaryti deformacijos.

Kad būtų išvengta šių apribojimų, Fraunhoferio medžiagų mechanikos instituto (Vokietija) tyrėjai sukūrė naują stiklo lenkimo metodą.

Viskas prasideda nuo stiklo lakšto, kuris įdedamas į orkaitę, įkaitintą iki maždaug 500 ºC. Tai yra šiek tiek žemiau „pereinamojo taško“, kuriame stiklas jau tampa kalus, todėl krosnyje esantys stiklo lakšto laikikliai nesukelia jokių nereikalingų stiklo deformacijų.

Tada stiklo lakšto vidurys – arba toji vieta, per kurią norima sulenkti stiklą – yra papildomai pakaitinamas su lazeriu. Tad visas stiklo lakštas yra 500 ºC laipsnių temperatūroje, o konkreti stiklo vieta papildomai pakaitinama su lazeriu.

Dėl lazerio poveikio tos stiklo lakšto vietos tampa minkštos ir tada stiklą galima sulenkti kad ir 90 laipsnių kampu. Kai taip perlenktas stiklas atvėsta, jis vėl tampa visiškai standus ir tinkamas naudoti.

Vokietijos mokslininkus šiuo metu riboja turima laboratorijos įranga, kadangi su ja inžinieriai tegali dirbti tik su stiklo lakštais, kurių matmenys yra ne didesni, kaip vienas kvadratinis metras. Todėl jau ieškoma partnerių iš pramonės sektoriaus, kuriems tokia stiklo lenkimo technologija atrodytų komerciškai patraukli ir tada būtų galima bandymus atlikti su didesnių matmenų stiklo lakštais.

Tikimasi, kad tokia stiklo lenkimo technika gali praversti ne tik pastatų statybose, bet ir tokiose srityse, kaip medicina, kur taikant naują technologiją būtų galima pagaminti labai specifinių ir įvairiems tyrimams reikalingų stiklinių prietaisų.

Technologijos.lt
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Kviečiame anties

Video

01:50
03:26
01:09

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT