Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 14d. 19:43

Japonai sako, kad dažyti verta. Ir ne automobilius, o karves

Zebro raštu nudažyta karvė
PLOS One/Tomoki Kojima ir kt. nuotr. / Zebro raštu nudažyta karvė

Mokslininkai tiksliai nežino, kodėl zebrai yra dryžuoti. Iš tikrųjų, priežasčių gali būti kelios. Vertikalūs dryžiai padeda susilieti su aukštos žolės ir krūmų peizažu. Kai kurie mokslininkai mano, kad toks kailis Afrikos gyvūnams taip pat padeda reguliuoti kūno temperatūrą. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad toks raštas gali padėti apsisaugoti ir nuo vabzdžių.

Vabzdžiams nepatinka taisyklingo rašto tekstūros. Mokslininkai nėra visiškai įsitikinę, kodėl taip yra. Gali būti, kad dryžiai tiesiog prastai atrodo vabzdžių akyse ir jiems sunkiau nutūpti ant tokio paviršiaus. Japonijos mokslininkai nusprendė įsitikinti, ar zebro raštas tikrai padeda, ir nudažė kelias karves.

Karvėms patinka būti glostomoms, todėl jos noriai stovėjo, kol mokslininkai jas dažė nekenksmingais dažais. Tiesą sakant, vėliau jos tikriausiai būtų ir padėkojusios, nes ant jų vabzdžiai leidosi maždaug 50 proc. rečiau nei ant nedažytų karvių. Kartu mokslininkai pastebėjo, kad šios zebruotos karvės rečiau mojavo uodega, bandydamos nuvaikyti muses. Tačiau jos dažniau judino odą – tai yra menkesnis judesys, todėl tai tikriausiai rodo, kad nutūpę vabzdžiai joms kėlė mažesnį diskomfortą.

Taigi, šio tyrimo rezultatai lyg ir patvirtina hipotezę, kad zebrų dryžiai padeda apsisaugoti nuo geliančių vabzdžių. Aišku, ne visu 100 procentų – nemažai vabzdžių karves vis tiek sugėlė. Tačiau mokslininkai teigia, kad šis tyrimas turi ir praktinę paskirtį – ateityje galbūt ir ūkininkai dažys savo karves.

Vabzdžiai jums gali atrodyti kaip nedidelė erzinanti problema. Tačiau karvėms geliantys įkyruoliai kelia didelį diskomfortą. Jos nuolat judina galvą, mosuoja uodega, trinasi į medžius ir buriasi į tankius būrius. Dėl to karvės mažiau ėda, prasčiau miega, dažniau susižeidžia. O ką jau kalbėti apie infekcijas, kurias platina vabzdžiai. Ūkininkai teigia, kad vabzdžiai galvijų ūkiams atneša milžiniškus nuostolius, o kai kuriose pasaulio vietose tenka naudoti ir ne pačius geriausius repelentus, kurie dažnai yra kenksmingi aplinkai ar gyvūnams.

Ar dryžiai pakeis chemines priemones? Viena vertus, jie yra pigesni ir draugiškesni aplinkai bei karvėms. Tačiau kita vertus, cheminiai repelentai yra nepalyginamai efektyvesni.

Visą mokslinį straipsnį apie dryžių poveikį karvėms rasite recenzuojamame žurnale „PLOS One“.

Technologijos.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:03
01:42
01:24

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT