Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 5d. 13:09

Ką gali nosis: kvapų veikimas ir reikšmė organizmui

Moteris purškiasi kvepalais
Vida Press nuotr. / Moteris purškiasi kvepalais

Kaskart einant pro bandelių kepyklą (arba kebabinę, arba kas tik jums patinka), dažant sieną, maudant šunį ar sudaužius kvepalų buteliuką, debesėlis įvairių molekulių lenda į mūsų nosis ir, dirgindamos receptorius, siunčia smegenims signalus apie savo buvimą, kol pagaliau pajaučiame malonų arba ne itin malonų kvapą.

Dažno pažintis su kvapais apsiriboja pasipurškimu kvepalais, pauostymu, ar nesugedo maistas šaldytuve, ar kitu paprastu kasdieniniu veiksmu ar reiškiniu. Bet tik retas giliau pasidomi įdomiu kvapų veikimu ir kokią įtaką jie gali daryti žmogui. Šiame straipsnyje papasakosiu, kaip mūsų galvoje atsiranda kvapo suvokimas, kaip kvapų pagalba pagerinti mokymosi ar miego kokybę, kodėl kvapas lemia simpatiją kitiems žmonėms ir kitų šaunių olfaktorinių (uodžiamųjų) dalykų.

Kas tas kvapas ir kaip jis veikia?

Tikriausiai pastebėjote, jog kai kurie objektai skleidžia intensyvesnį aromatą nei kiti. Pavyzdžiui, pjaustomą svogūną galima užuosti iš kito kambario galo ar net toliau, tačiau uostyk neuostęs švarų, paprastą keraminį puodelį – vargu ar pavyks pajausti intensyvų kvapą. Taip yra todėl, kad kai kurios medžiagos yra lakesnės, t. y. jų molekulės difuzijos būdu sparčiau ir gausiau sklinda ore (pavyzdžiui, pjaustomo svogūno ar verdamos sriubos) ir didesnis jų kiekis užplūsta mūsų nosis. Kitos, dažnai kietesnės, medžiagos sunkiau „paleidžia“ daleles, todėl mus pasiekia gerokai mažesnis jų kiekis.

Creative commons iliustr./Uoslės sistema
Creative commons iliustr./Uoslės sistema

Žmogaus nosį dengia olfaktorinis epitelis, susidedantis iš uodžiamųjų receptorių – sensorinių uoslės neuronų (6), įsiterpusių tarp juos palaikančių ląstelių (4). Uodžiamojoje gleivinėje yra įvairių cheminių receptorių, su kuriais jungiasi kvapiosios molekulės ir sukuria nervinius impulsus. Tokių receptorių žmogaus nosyje yra apie 5–10 milijonų. Palyginimui – šuo jų turi apie 200 milijonų. Sukurtas elektrinis impulsas keliauja į uodžiamąjį stormenį (angl. olfactory bulb) (1), kur surinkta kvapo informacija nervinėmis ląstelėmis perduodama į tolimesnę smegenų dalį.

Kvapų psichologija ir atmintis

Uodžiamasis stormuo glaudžiai siejasi su hipokampu, kuris dalyvauja emocijų ir atminties mechanizmų formavime, asociacijų kūrime. Pirmą kartą užuodę kvapą mes susiejame jį su tam tikru įvykiu, žmogumi, vieta ar net emocija. Dauguma tokių asociacijų susidaro dar vaikystėje. Po kiek laiko užuodus tą patį kvapą mums prieš akis sukyla įvairūs prisiminimai – nostalgiški, malonūs arba atstumiantys, keliantys baimę ar kitas emocijas. Dėl to kartais sakome, jog mandarinų kvapas mums asocijuojasi su Kalėdomis, šiltomis emocijomis, chloro – su pasiplaukiojimais baseine, galbūt kažkada lankytomis plaukimo pamokomis; pauosčius lelijų prisimename laidotuves, netektis, patirtą gedulą. Kiekvienas iš mūsų turi skirtingas patirtis, kurias smegenys susieja su skirtingais kvapais, todėl vienam tas pats kvapas gali būti malonus, o kitą – atbaidyti. Naudojantis šiuo principu galima lengviau atsiminti atsiskaitymo metu išmoktus dalykus, pavyzdžiui, besimokydami eilėraštį aplinką pakvėpinkite rozmarino kvapu, tuomet smegenys susies šiuos du dalykus: eilėraštį ir rozmariną. Kuomet ateis laikas eilėraštį deklamuoti prieš auditoriją, pasikvėpinkite tuo pačiu kvapu – šis sužadins prisiminimus, kuomet mokėtės eilėraštį, ir padės geriau jį atsiminti bei padeklamuoti.

123RF.com nuotr./Rozmarinas
123RF.com nuotr./Rozmarinas

Mokslininkai nustatė, jog esti specifinių kvapų, teigiamai veikiančių mūsų nuotaiką, koncentraciją, palengvinančių įsiminimą ar padedančių užmigti. Pavyzdžiui, Nortumbrijos universiteto mokslininko bei psichologo Marko Mosso tyrimo dalyviai, pauostę rozmarino kvapo, gebėjo geriau ir greičiau atsiminti išmoktą informaciją bei buvo budresni. Naudingomis rozmarino aromato savybėmis tikėta ir naudotasi nuo seniausių laikų: senovės Graikijos studentai egzaminų metu nešiodavo rozmarino vainikėlius. O štai garsiajame Šekspyro „Hamlete“ Ofelija, dėliodama gėles, pasakė: „Štai rozmarinas, jis dėl atminties“. Tiesa, lietuviškame vertime rozmarinas pavirto į neužmirštuoles ir įgijo visai kitą reikšmę. Daugelis tyrimų liudija, jog levandos kvapas, priešingai nei rozmarinas, nuramina organizmą, mažina įtampą ir suvienodina širdies plakimą. Keli lašai eterinio aliejaus ar puokštelė džiovintų levandų ne tik papuoš interjerą, bet ir gali tapti tikru išsigelbėjimu kamuojant nemigai ar norint išsivaduoti iš streso. Mėtos ir ramunėlių kvapas padeda kovoti su depresija, taip pat mėta suteikia jėgų ir energijos, kas gali padėti sportininkams įgyti nedidelį pranašumą varžybose. Tai tik keli iš daugelio pavyzdžių, kaip kvapai gali visapusiškai pasitarnauti kasdieniniame gyvenime. Svarbu nebijoti bandyti, eksperimentuoti ir atrasti, su kuriais kvapais jūsų nosis ir smegenys „draugauja“ labiausiai.

Kūno ir simpatijos kvapas

Dažnai pastebime, jog susitikę gyvūnai vienas kitą apuosto. Tokiu būdu jie susipažįsta ir sužino tam tikros informacijos vienas apie kitą. Kiekvienos rūšies individas turi originalų, unikalų kūno kvapą. Atrodo neįtikėtina, jog kvapas koduoja tiek daug informacijos apie mus, žmones: nusako mūsų lytį, amžių, sveikatą, netgi mitybos įpročius. Uodžiamoji sistema leidžia iš kvapo kūdikiams atpažinti tėvus, o tėvams – savo vaikus, kitus. Žinoma, paprastai šių dalykų sąmoningai nesuvokiame, tačiau kartais atrodo, jog vienas ar kitas žmogus mums patinka arba nepatinka be jokios racionalios priežasties, tiesiog „iš kvapo“.

Galbūt atrodo keista, tačiau kūno kvapas atlieka gana svarbų vaidmenį ieškant partnerio. Individualus žmogaus kvapas labai priklauso nuo MHC (angl. major histocompatibility complex) genų grupės, didesnė šių genų įvairovė lemia stipresnę imuninę sistemą. Tyrimai parodė, jog vyrus ir hormoninių kontraceptikų nenaudojančias moteris labiau patraukė skirtingo nuo jų pačių MHC kvapas. Siekdamos surasti geriausią partnerį, smegenys užuodžia kūno kvapą ir nusprendžia, ar asmuo tinkamas kandidatas giminės pratęsimui. Tokiu būdu apsisaugoma nuo kraujomaišos ir atsirenkami geriausi genai būsimiems palikuonims, pavyzdžiui, stipri imuninė sistema.

Žmogaus leukocitų antigenai arba histokompatibilumo antigenai (HLA) yra genų kompleksas, šifruojantis MHC žmogaus organizme. Vyrus ir moteris traukia kitų išskiriamų feromonų kvapai, o būtent HLA olfaktoriniai receptoriai padeda tą kvapą atpažinti ir suvokti. Šviežiame vyrų prakaite dažnai aptinkamas feromono – androstenolio – kvapas moterims pasirodė malonus ir priimtinas, kai tuo tarpu adrostenonas, aptinkamas prakaitui sureagavus su deguonimi, buvo itin atstumiantis.

Pastebėta, jog moterims patrauklesnis heterozigotinių HLA kvapas; vyrus labiau traukė retesnius alelius turinčių HLA kvapas. Tiesa, švedų mokslininkų tyrimai rodo, jog homoseksualių moterų smegenų reakcija į kitų moterų prakaito kvapus buvo panaši į heteroseksualių vyrų reakciją, o štai vyrų kvapu jos „nesidomėjo“. Analogiška situacija buvo ir su kitos lyties atstovais.

Iš pirmo žvilgsnio primityvi ir neįdomi uoslė slepia daug neatrastų savo funkcijų, padeda suvokti pasaulį platesne prasme nei daugelis galvojome. Olfaktoriniai dėsningumai paaiškina net kai kuriuos psichologinius reiškinius ir daro įtaką svarbiems pasirinkimams, iš pirmo žvilgsnio visai nesusijusiais su kvapais. O tai dar kartą įrodo, koks sudėtingas, tačiau genialiai „suprojektuotas“ yra žmogaus organizmas. Tikiuosi, kad šis straipsnis padės Jums pažvelgti į savo nosis kitomis akimis ir pamatyti mokslą kasdienybėje. Nenukabinkite nosies!

Šis straipsnis dalyvauja Mokslo populiarinimo rašinių konkurse. Konkursą organizuoja TV laida „Mokslo sriuba“ ir tinklaraštis „Konstanta 42“.

Temos: 3 Uoslė Nosis Kvapas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

Vardai

Andrių Šedžių supykdė mitingas prie Šiaulių savivaldybės: abiturientus iš pamokų atginė per prievartą?

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Ministro pirmininko atlyginimas dėl mokesčių reformos nesikeis nė vienu euru“

Pasaulis kišenėje

11 Europos miestų, kurie žiemą – tik dar žavingesni

24sek

„urBONUSas“: R.Petrauskas nededa taško: „Rimtai svarstyčiau pasiūlymą komentuoti „Žalgirį“

„Ginčas“ dėl Lietuvos pilietybės: ar suteikti ją Kanadoje išaugusiam NBA potencialo talentui?

Gyvenimas

„Emocijos“. Rugilė ir Dovydas turi Dauno sindromą, bet tai jiems netrukdo džiaugtis gyvenimu

Aktualu

Airijos spauda: jauni, pažeidžiami lietuviai išnaudojami narkotikų prekybai Dublino centre

Aktualu

Diskusija: lietuviai neišmano ekonomikos, nemėgsta verslininkų, bet patys norėtų jais tapti

Gazas

Filmų sukurti mitai: ar susišaudymo metu tikrai saugu slėptis už automobilio?

Interviu Kultūra

Spektaklis-koncertas apie moteris Lietuvos istorijoje: pabrėžti bendrumui, ne skirtumams

Gazas

„Bugatti Veyron“ išlaikymas: už vienos detalės kainą – naujas įprastas automobilis

Verslas

Jaunus medikus nuvylusi A.Pabedinskienė jaučiasi įžeista: mokiau pagal pateiktas temas

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Aktualu

Klaipėdoje po masinės avarijos „Nissan Infiniti“ liko gulėti ant šono

24sek

Prasta diagnozė „Ryto“ žaidėjui: po dėjimo į krepšį laukia pusmetis be krepšinio

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Aktualu

Buvęs D.Trumpo advokatas M.Cohenas nuteistas kalėti trejus metus

Verslas

Vyriausybė ruošia tėvams pusės algos dydžio dovaną, bet džiaugiasi ne visi

Sportas

Žingsnis pirmyn ar atgal? Be pinigų likusią A lygą po savo sparnu glaus LFF

Naujienos

Aktualu

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

Vardai

Andrių Šedžių supykdė mitingas prie Šiaulių savivaldybės: abiturientus iš pamokų atginė per prievartą?

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Ministro pirmininko atlyginimas dėl mokesčių reformos nesikeis nė vienu euru“

Pasaulis kišenėje

11 Europos miestų, kurie žiemą – tik dar žavingesni

Gyvenimas

Savanoriaujanti Vitalija: „Kodėl seneliai, turintys artimuosius, jaučiasi tokie vieniši?“

„Ginčas“ dėl Lietuvos pilietybės: ar suteikti ją Kanadoje išaugusiam NBA potencialo talentui?

Vardai

Paaiškėjo „Eurovizijos“ atrankos vedėjai: duetas kartu dirbs pirmą kartą

Aktualu

Britanijos premjerė Th.May ragina savo partiją palaikyti ją per balsavimą dėl nepasitikėjimo

24sek

„urBONUSas“: R.Petrauskas nededa taško: „Rimtai svarstyčiau pasiūlymą komentuoti „Žalgirį“

Gyvenimas

„Emocijos“. Rugilė ir Dovydas turi Dauno sindromą, bet tai jiems netrukdo džiaugtis gyvenimu

Aktualu

Airijos spauda: jauni, pažeidžiami lietuviai išnaudojami narkotikų prekybai Dublino centre

Gazas

Filmų sukurti mitai: ar susišaudymo metu tikrai saugu slėptis už automobilio?

Interviu Kultūra

Spektaklis-koncertas apie moteris Lietuvos istorijoje: pabrėžti bendrumui, ne skirtumams

Gazas

„Bugatti Veyron“ išlaikymas: už vienos detalės kainą – naujas įprastas automobilis

Verslas

Jaunus medikus nuvylusi A.Pabedinskienė jaučiasi įžeista: mokiau pagal pateiktas temas

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Aktualu

Diskusija: lietuviai neišmano ekonomikos, nemėgsta verslininkų, bet patys norėtų jais tapti

Aktualu

Klaipėdoje po masinės avarijos „Nissan Infiniti“ liko gulėti ant šono

Verslas

Venesuelos vyriausybė perėmė „Goodyear“ gamyklą

Vardai

Ypatingos

05:50
03:17

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT