Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 birželio 17d. 22:11

Kamuoliniam žaibui Rokiškyje buvo visos sąlygos

Audra
123RF.com nuotr. / Žaibas
Rokiškyje smogė kamuolinis žaibas – tokiomis žiniomis dalijosi rokiškėnai nurimus birželio 10-osios liūčiai, paskandinusiai miesto gatves ir kai kuriuosi pastatus. Ar iš tiesų Rokiškio padangėje galėjo susiformuoti toks retas reiškinys ir kokių staigmenų laukti artimiausiu metu, klausėme Biržų meteorologijos stoties vyriausiojo orų stebėtojo Broniaus Medinio.

„Kamuolinis žaibas – retas reiškinys, mažai kam pavyksta jį išvysti ar užfiksuoti. Praėjusią savaitę oras buvo audringas, užklupo trumpalaikės smarkios liūtys, o tai – didžiausia tikimybė formuotis tokiems reiškiniams.

Kamuolinis žaibas išskirtinis tuo, kad itin retas, todėl beveik nėra ištirta, kaip jis susidaro, be to, neprognozuojamas ir pavojingas. Jei toks žaibas atsitrenkia į žemę, įvyksta sprogimas arba objektai smarkiai apardomi, kartais net į šipulius subyra.

Turbūt net žaibolaidžiai nuo tokių negelbėja. Kartais tas ugnies kamuolys paskrajoja, neatsitrenkia į objektus ir nieko blogo nepadaro.

Močiutės perkūnijos metu sakydavo: „Vaikai, nelakstykit, žaibas trenks.“ Ne veltui toks prietaras. Yra liudijimų, kad tie žaibai tikrai iš paskos laksto, kartais ir komiškų“, – teigė orų stebėtojas.

„Gimtasis Rokiškis“ nuotr./Biržų meteorologijos stoties vyriausiasis orų stebėtojas Bronius Medinis
„Gimtasis Rokiškis“ nuotr./Biržų meteorologijos stoties vyriausiasis orų stebėtojas Bronius Medinis

Nors Biržai gretimai Rokiškio, birželio 10-osios liūtis jų neužklupo.

„Tokių smarkių ir trumpalaikių audrų galima tikėtis artimiausiomis savaitėmis, juolab kad artėja kaitra – savaitgalį pranašaujama 30 laipsnių temperatūra, o prieš Jonines kai kur sieks net iki 32. Alinanti kaitra gali prišaukti debesėlių, todėl išlieka 80 proc. tikimybė, kad Jonines švęsime su lietumi. Kuo karščiau – tuo intensyvesnės liūtys, piktesnės perkūnijos, galimas škvalas“, – sakė B.Medinis.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT