Dabar populiaru
Publikuota: 2017 lapkričio 29d. 17:40

Keistas reiškinys: vandeniui ledėjant jis sušyla

Snaigė
Luko Kodžio nuotr. / Snaigė

Dar ankstyvoje vaikystėje išmokstame, kad temperatūrai pasiekus 0 laipsnių pagal Celsijų vanduo virsta ledu. Priemaišų turintis vanduo suledėja šiek tiek žemesnėje temperatūroje, tačiau esmė lieka nepakitusi - šaldant vandenį gaunamas ledas. Bet ar patikėtumėte, kad ledu virstantis skystas vanduo iš tikrųjų išskiria šilumą?

Savo gėrimus vasarą tikriausiai vėsinate ledo kubeliais. Į šaldiklį padėtas vanduo suledėja, sukietėja ir tampa tikrų išsigelbėjimu per karščius. Tačiau jei į šaldiklį padėsite itin tyro vandens butelį (pavyzdžiui, distiliuoto), jis ten gali praleisti kelias valandas ir ledu nepavirsti, nors jo temperatūra nukris žemiau 0 °C. Taip yra, nes ledo kristalų formavimuisi reikalingi kristalizacijos branduoliai - priemaišos arba staigus mechaninis stimulas.

Kuo čia dėta šiluma, išsiskirianti skystam vandeniui virstant ledu? Skysto vandens molekulės juda labai laisvai ir greitai. Jos negali nutolti viena nuo kitos, tačiau ir nesulimpa, nesuformuoja tvirtų jungčių. Vandens molekulės skystoje būsenoje turi daug kinetinės energijos, tačiau šaldant jos lėtėja, kol galiausiai pradeda viena su kita sulipti. Susiformuoja tvirti, standūs ryšiai ir skystis virsta kietu kūnu.

Tačiau, kaip minėta, labai tyro vandens atveju taip nenutinka, kol į vandenį nepatenka koks nors kristalas ar jis nesutrenkiamas. Tai tarsi surikiuoja molekules taip, kad jos galėtų suaugti tarpusavyje. Taigi, jei į šaldiklį padėtas vanduo nevirto ledu, į butelį pakanka trinktelėti ir jo turinys jūsų akyse suledės. Bet ne visiškai.

Tą stadiją, kuomet tyras vanduo yra žemiau ledo temperatūros, bet išlieka skystas, galima palyginti su suspausta spyruokle. Menkas impulsas leidžia jai atsipalaiduoti, prasideda reakcija, kurios metu, vėlgi, išskiriama energija. Šis kristalų formavimasis išskiria šilumą, kurios galbūt ir neįmanoma pajusti, bet įmanoma išmatuoti, pavyzdžiui, termovizoriumi. Įdomu tai, kad ši šiluma, išskiriama susijungiant vienoms molekulėms, trukdo susijungti kitoms. Todėl vanduo nepavirsta vientisu kietu ledu, o tik į šlapią sniegą panašia mase.

Štai geresnis paaiškinimas vaizdo įraše:

VIDEO: Kaip ledėjantis vanduo sušyla

Ta menka šiluma, kuri išsiskiria vandeniui keičiant agregatinę būseną, yra viena iš priežasčių, kodėl gausiai sningant truputį pakyla aplinkos temperatūra. Aišku, tik viena iš priežasčių - vienu metu gali ir snigti, ir būti labai šalta.

Beje, panašų eksperimentą galite atlikti ir jūs. Labai tyrą vandenį turite padėti kelioms valandoms į šaldiklį. Svarbu, kad šaldiklis visą šį laiką būtų nejudinamas, turite būti atsargūs net atidarydami dureles. Vėliau pakaks tik paprasti stuktelėjimo ar supurtymo ir vanduo iš karto jums prieš akis virs į ledą.

Temos: 3 Vanduo Šiluma Ledas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT