Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 22d. 20:38

Kiek Žemių reikėtų, jei visi gyventų kaip amerikiečiai?

Ekologija
„Scanpix“ nuotr. / Ekologija

Ačiū Dievui, ne visi gyvena kaip amerikiečiai. Priešingu atveju, Žemė taptų beprotiškai ankšta. Iš tiesų, disproporcijos būdingos ne tik amerikiečių kūno sandarai. Nors jie sudaro tik 5 proc. žmonijos populiacijos, tačiau sunaudoja net 20 proc. pasaulio energijos, suvalgo 15 proc. pasaulio maisto ir į aplinką išmeta 40 proc. pasaulio šiukšlių.

Amerikiečiai per metus sušlamščia 10 mlrd. gyvūnų ir sunaudoja 16 mlrd. vienkartinių sauskelnių. Įspūdingi skaičiai, tiesa? Tinklaraštininkas ir žurnalistas Timas De Chantas klausia: ar ne perdaug? Jei amerikiečių gyvenimo būdu užsikrėstų visas pasaulis – kiek tuomet žmonijai reikėtų Žemių?

T.De Chantas pernai ėmėsi „Global Footprint Network“ vertinimų – koks yra kai kurių pasaulio šalių „ekologinis pėdsakas“ Žemės paviršiuje. Šis pėdsakas apskaičiuotas įvertinus, kiek statistiniam gyventojui per metus vidutiniškai reikia žemės, gyvenamojo ploto, maisto, įvairių reikmenų ir energijos.

Į „ekologinį pėdsaką“ įskaičiuotas ir labiau žinomas „anglies pėdsakas“, reiškiantis, kiek reikėtų sausumos, kad Žemės klimatas nejaustų statistinio vartotojo sąlygoto šiltnamio efektą sukeliančių dujų poveikio.

T.De Chantas gautą „pėdsaką“ padaugino iš visos žmonijos populiacijos (daugiau kaip 7 mlrd.) ir gavo skaičių, rodantį, kiek Žemių reikėtų, kad visa žmonija gyventų taip, kaip tam tikros šalies statistinis gyventojas.

Jei žmonija galėtų išnaudoti visą planetos sausumą, išskyrus Antarktidą, tuomet laikydamasi Indijos gyventojų ritmo žmonija išnaudotų maždaug pusę Žemės teritorijos. Ugandos – šiek tiek daugiau. Kinijos atveju reikėtų maždaug 1,1 Žemės, Kosta Rikos – 1,4, Nepalo – 1,9, Prancūzijos – 2,5.

Jei visa žmonija gyventų amerikietiškai, mums reikėtų maždaug 4,1 Žemės, o Jungtinių Arabų Emyratų atveju – net 5,4 Žemės.

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT